Hiç Geçmeyen Ağrılar Kaderiniz Olmasın - Son Dakika

Hiç Geçmeyen Ağrılar Kaderiniz Olmasın

01.01.2012 18:37
Hiç Geçmeyen Ağrılar Kaderiniz Olmasın, System.String[]

Kronik bel ağrılarınızdan ağrı tedavisi ile kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Prof. Dr. Güleç, hastalık belirtisi değil hastalığın işareti anlamına gelen kronik ağrının, hareketsizlik, iş ve özel yaşamda başarısızlık, uyku ve yeme bozuklukları, kabızlık, cinsel isteksizlik, yaşam motivasyonunda azalma, mutsuzluk ve depresyona neden olduğunu söyledi.

Kronik ağrının günümüzde özellikle ortalama yaşam süresinin uzun olduğu ileri, zengin ülkelerde ciddi iş gücü kaybına neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güleç, şöyle konuştu:

'' Ağrı, büyük tedavi maliyetleri oluşturan bir hastalıktır. Sadece bel ağrısı yılda 5 milyon günlük iş gücü kaybına neden olurken, ağrı kesicilere de yılda 10 milyar dolar ödenmektedir. Kronik ağrılarla yaşam çekilmez hale gelir.

Pek çok kronik ağrılı hasta kendisine artık inanılmadığı düşüncesiyle ya da çevresindekileri artık üzmemek için ağrılarından şikayet bile edemez hale gelmiştir. Kendisi bile ağrısından şüphe duyar. (Uyduruyor muyum acaba?) düşüncesine kapılır. Kanserli hastalardaki ağrı problemi ise ayrı bir derttir. Hastalar ileri dönemlerinde hastalıkları ve buna bağlı yaşamsal kaygılarından çok ağrı çekmekten, dayanılmaz ağrılarla yaşamak zorunda kalmaktan korkar hale gelirler.''

Günümüzde ağrı tedavisinin oldukça başarılı bir şekilde yapılabildiğini belirten Prof. Dr. Güleç, şu bilgileri verdi:

"Bu başarıdaki temel unsur hastanın ağrısını ciddiye alarak yaşam kalitesi iyice bozulmadan hekime başvurmasıdır. Her ağrı aynı değildir."

Hiç Geçmeyen Ağrılar Kaderiniz Olmasın

Kaynak: Hastane.com.tr

Son Dakika Sağlık Hiç Geçmeyen Ağrılar Kaderiniz Olmasın - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cemal Hünal, sağlık sorunları nedeni ile Survivor 2021'e veda etti Acun'un takımı Fortuna Sittard, kupada Nijmegen'e uzatmada 3-2 yenilerek elendi Esnafın üşümesin diye üzerine battaniye örttüğü kişi, iş hanında ölü bulundu Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor Marketten dönen çift kurşuna dizildi! Camdan bakan çocuk anne ve babasının cansız bedenini gördü Mansur Yavaş'tan Ankara'da yaşayan EYT'lilere müjde: GSS primlerini ödemeye başlıyoruz Sereney Sarıkaya rekor bir ücret karşılığında ATV'nin yeni dizisiyle ekranlara dönüş yapıyor Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker suskunluğunu "Yanvar Katliamı" ile bozdu