Hıdrellez ateşi neşe saçtı - Son Dakika

Hıdrellez ateşi neşe saçtı

Nevruz gibi baharın gelişini müjdeleyen 2020 yılı Hıdrellez başladı.

Hıdrellez ateşi neşe saçtı, System.String[]

Nevruz gibi baharın gelişini müjdeleyen 2020 yılı Hıdrellez başladı. Tekirdağ'da sokaklarda Hıdrellez ateşleri yakıldı.

Hıdrellez akşamı doğaya çıkmak, ateşten atlamak gibi başlıca ritüelleri yerine getiren Tekirdağ'ın Muratlı ilçesi sakinleri, renkli görüntüler oluşturdu. Piknik yapma ritüeli ise korona virüs salgını tedbirleri kapsamında gerçekleştirilemedi.

Hıdrellez günü Hazreti Hızır'ın İlyas peygamber ile buluştuğuna inanılır. Hıdrellez denince akla ilk başta şenlik ateşi yakmak ve onun üzerinden atlamak gelir. Hıdrellez günü ateşten atlamanın nazardan ve hastalıktan koruduğuna inanan bazı ilçe sakinleri, "Bu geleneği yıllardır yerine getiriyoruz. Ateşten atlamak sadece adettir, dini bir anlamı yoktur. Ayrıca 5 Mayıs akşamı evlenme çağına gelmiş kızlara bulaşık yıkattırılmaz. Hıdrellez günü, hiçbir yeşil dalından koparılmaz. Hıdrellez günü çamaşır yıkanmaz, ev temizlenmez ve iş yapılmaz. Bugünün bayram gibi olması ve çalışılmaması gerekir" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı'na konuşan Turan Mahallesi sakinlerinden Deniz Kervan, "Bu sene de her yıl olduğu gibi Hıdrellez'i kutluyoruz. Hıdrellez Şenlikleri'ni Muratlı'da, Turan Mahallesi'nde coşkuyla kutluyoruz. Turan Mahallesi'nden herkese selamlar" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, maskesini takıp sosyal mesafe kuralına dikkat ederek Hıdrellez ritüellerini yerine getiren Muradiye Mahallesi sakinlerinden Süleyman Geçko ise, herkese örnek oldu. - TEKİRDAĞ


Son Dakika

Bursa'da yavru kedi, işkence edilerek öldürüldü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan maskeyi çenesinin altına takanlara uyarı: Yanlış yapıyorsunuz Son Dakika: Türkiye'de 9 Ağustos günü koronavirüs nedeniyle 15 kişi vefat etti, 1182 yeni vaka tespit edildi Muhabirin sorusu ABD Başkanı Trump'ı kızdırdı! Kürsüyü terk etti Domuz, yaşlı adamın iç çamaşırını çalınca ortaya komik görüntüler çıktı Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, vaka artışı konusunda 4 ilimizi uyardı Beyrut patlamasında ortaya çıkan yeni görüntüler yürekleri ağızlara getirdi Yayıncı kuruluş spikerlerinden Emre Gönlüşen, kansere yenik düşerek hayatını kaybetti Son Dakika: Türkiye'de iki koronavirüs aşı adayı hayvan deneylerini tamamladı, biri klinik deney aşamasına ulaştı Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli üretim olan dünyanın ilk lastikli ve elektrikli ekskavatörünü test etti Karı koca arasındaki kavgaya aileler de karışınca kan döküldü: 2 ölü, 1 yaralı Fenerbahçe, Doğukan Sinik için Antalyaspor'a resmi teklif yapacak Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, Muharrem İnce'nin alacağı maksimum ve minimum oy oranlarını paylaştı Welinton, Beşiktaş'a imza atmak için İstanbul'a geldi Sözleşmesi sona eren Willian, Chelsea'ye veda etti