Clinton: IŞİD'in Sınır Değiştirebileceğini Öngörmüyorum - Son Dakika

Clinton: IŞİD'in Sınır Değiştirebileceğini Öngörmüyorum

13.06.2014 10:22

ABD Dışişleri eski bakanı Hillary Clinton, IŞİD'in eylemleriyle ilgili "Bazı şehirler ele geçirilse de sınırların değişeceğini öngörmüyorum" dedi.

ABD başkanlık seçimleri için 2016'da Demokrat Parti’den aday adayı olacağına kesin gözüyle bakılan ABD Dışişleri eski bakanı Hillary Clinton, Irak-Şam İslami Devleti'nin (IŞİD) sınırları değiştirebileceğine ihtimal vermediğini söyledi.

New York’ta bulunan Dış İlişkiler Konseyi (CFR) adlı düşünce kuruluşunda konuşan Hillary Clinton, IŞİD’in bölgede sınırları değiştirme ihtimaline yönelik düşüncesini, "İşin doğrusu, her ne kadar IŞİD Irak’ta bazı şehirleri ele geçirmiş olsa da bölgede bir İslami devlet kurup sınırları değiştirebileceğini öngörmüyorum." şeklinde açıkladı.

RADİKAL GRUPLAR GÜÇLENİYOR

Suriye’de ABD’nin pasif kaldığına yönelik eleştirileri yanıtlayan Clinton, ülkedeki ayaklanmanın sıradan halkın sokağa dökülmesi ile başladığını anımsattı. Clinton, bu kişilerin Beşşar Esed’in düzenli ordusuna karşı mücadele verdiğini ve Suriye halkının bu çabasına kredi verilmesinin son derece doğal olduğunu söyledi. Suriye’de bugün gelinen noktayı hiç kimse gibi kendilerinin de öngöremediğini aktaran Clinton, radikal grupların bu ülkede giderek daha güçlendiğini dile getirdi.

Clinton, Suriye’deki muhalif saflarında bugün Avrupa ile Amerika’dan giden bin kadar savaşçının olduğuna dikkat çekti. "Bu artık Suriye sorunu değil sadece. Ben hiçbir zaman da yalnızca Suriye sorunu olarak görmedim. Bu bölgesel bir sorun." dedi.

OBAMA HÜKÜMETİ ÜÇ BÜYÜK SORUNU KUÇAĞINDA BULDU

Geçtiğimiz günlerde bakanlığı döneminde yaşadıklarını kaleme aldığı kitabını yayınlayan Clinton, bugünlerde birçok medya kuruluşuna demeç verip, görevi süresince üstlendiği kritik rolü kamuoyu ile paylaşıyor. Clinton, "Başkan göreve gelince (Barack Obama’yı kast ediyor) üç büyük sorundan biri olarak Irak savaşını görüyorduk. Irak savaşı nedeniyle müttefiklerimiz bile ABD’den soğmuştu. Irak’taki ihmal ve hatalar savaşın nedeni olan terör unsurundan dahi herkesi bıktırmıştı. Bunun dışında tabi diğer mesele de ekonomik kriz ile ABD’nin dünya genelindeki imajının darbe yemiş olmasıydı." diye konuştu.

"SAVUNMA ODAKLI ALGI TEK ARACIMIZ DEĞİL"

Amerikan halkının Başkan Obama’nın da Irak savaşını bitirme gerekçelerini makul görüp desteklediğini belirten Clinton, "Yurt dışında ABD’nin ilkeleri, prensipleri asker ve askeri bütçeyi arttırmakla anlatılamayacağını herkes öğrendi." dedi.

Bakanlığı döneminde "soft power" (yumuşak güç-diplomasi) mesajını dünyaya vermek istediğini aktaran Clinton, bu bağlamda ABD’nin yeni diş politika algısını oluşturmaya çalıştığını ifade etti. Clinton, "Savunma odaklı bir algı bizim tek geçerli aracımız değildir." dedi.

Irak’tan Amerikan askerinin çekilmesine Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin karşı çıktığını aktaran Clinton, ancak ABD yönetimi olarak buna karar verdiklerini ve uyguladıklarını söyledi.

PESİMİSTTİM AMA HAKLIYDIM

Hillary Clinton bir soru üzerine, Arap Baharı döneminde Mısır’a yaptığı ziyareti de anlattı. Tahir Meydanı’nda milyonların toplandığı dönemde Mısır’a giderek protestocuların liderleri ile görüştüğünü anımsatan Clinton, onlara Hüsnü Mubarek’i devirdikten sonra ne yapacaklarını sorduğunu söyledi. Göstericilerin önde gelenlerinin demokratik haklarını elde etmek istediklerini kendisine anlatığını kaydeden Clinton şöyle devam etti: "Ben de onlara peki kimin önderliğinde seçimlere gideceksiniz dedim. Onlar da bana, 'biz siyasi parti değiliz' diye cevap verdiler. Onlara 'burada sadece ordu ile Müslüman Kardeşler organize halde. Eğer siz seçime bir oluşum içinde gitmezseniz ikisinden birisi iktidara gelir' dedim. Onlar bana, 'hayır biz ikisini de istemiyoruz' diye cevap verdiler. O zaman da Mısır için pesimisttim ama haklı çıktım."

IRAK İÇİN ÖZÜR DİLEDİ

Hillary Clinton 10 Haziran’da yayınlanan kitabında 2002 yılında kongrede senatör olarak görev yaptığı sırada savaşa “evet” dediği için büyük bir hata yaptığını kabul etti. "Tek yanılan ben değildim." diyen Clinton, bu kararının yanlış olduğunu anladığını belirtti ve bunun için özür diledi.

Clinton: IŞİD'in Sınır Değiştirebileceğini Öngörmüyorum

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Dünya Clinton: IŞİD'in Sınır Değiştirebileceğini Öngörmüyorum - Son Dakika Dünya

YORUMLAR (2)
  • koçero: savaşa evet deyipte milyonlarca masum insanın kanına gir sonrada yanılmışım diye özür dile bu kadar basitmi hillary bu dünyada olmasada ahirette hesabını sorarlar sana Cevap Yaz 6 0 Yayından Kaldır
  • Turan_23: ABD nin gerçek yüzü budur işte,sizin ırakta ne işiniz var haa mahvettiniz güzel ülkeyi,bir zamanlar ana gibi yar,bağdat gibi diyar olmaz derdik,şimdi Irak kan ağlıyor.Allah seni ve senin gibi düşünen herkesin belasını versin.Özür dilemekle bu iş olmaz.Hesabını kainatın sahibi soracaktır elbet. Cevap Yaz 6 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

ABD Başkanı Trump'ın resmi sitesi hacklendi: Dünya, başkan tarafından yayılan sahte haberlere doydu Ankara'da doğalgaz patlaması: 3 yaralı Hatay'da dün başlayan orman yangını sürüyor Charlie Hebdo'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı! Ahlaksız karikatüre Türkiye'den tepki yağıyor Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar