Hindistan ve Mısır, ilişkilerini "stratejik ortaklık" düzeyine çıkaracak - Son Dakika

Hindistan ve Mısır, ilişkilerini "stratejik ortaklık" düzeyine çıkaracak

25.01.2023 15:48
Hindistan ve Mısır, ilişkilerini "stratejik ortaklık" düzeyine çıkaracak

Hindistan ve Mısır, ilişkilerini "stratejik ortaklık" seviyesine çıkarma konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Hindistan ve Mısır, ilişkilerini "stratejik ortaklık" seviyesine çıkarma konusunda anlaştıklarını duyurdu.

NDTV'nin haberine göre, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, "Cumhuriyet Bayramı" kutlamalarının şeref konuğu olarak başkent Yeni Delhi'ye gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi.

Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Modi, "Hindistan-Mısır Stratejik Ortaklığı kapsamında siyaset, güvenlik, ekonomi ve bilim alanlarında uzun vadeli işbirliği yapma kararı aldık." ifadesini kullandı.

Modi, Hindistan ve Mısır'ın sınır ötesi terör eylemlerine yönelik sıkı tedbirler alacağını belirterek stratejik ortaklıklarını bir üst seviyeye çıkarmak için kararlı olduklarını kaydetti.

İki ülke arasındaki ticaret ilişkilerini 5 yıl içinde 12 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Hindistan Başbakanı Modi, "Hindistan ve Mısır, en eski medeniyetlerden. Son yıllarda ikili ilişkilerimiz derinleşti. Bu yıl Mısır G20 toplantısına özel konuk olarak davet edildi." dedi.

Toplantıda konuşan Sisi, Modi'yi Mısır'a davet ederek, iki ülke arasındaki bağların ileriye taşınmasını istediğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de "Başbakan Modi ile 2015'te New York'ta tanıştım ve ona güvenim tamdı. Ülkesini ileriye taşıyacağından emindim." diye konuştu.

Öte yandan Sisi'nin Hindistan ziyareti sırasında iki ülke arasında siber güvenlik, kültür, bilgi teknolojisi ve medya alanlarında mutabakat anlaşması imzalandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'ye Hindistan Cumhurbaşkanı Droupadi Murmu ve Başbakan Modi tarafından Şeref Kıtası verildiği belirtildi.

Sisi daha önce Ekim 2015'te ve Eylül 2016'da Hindistan'ı ziyaret etmişti.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Mısır'ın güneyindeki Firavun 2. Ramses Tapınağı'nda 2 bin mumyalanmış koç başı bulundu Mısır'ın güneyindeki Firavun 2. Ramses Tapınağı'nda 2 bin mumyalanmış koç başı bulundu Didim Belediyesi, İlçe Halkını İftar Yemeklerinde Buluşturuyor Didim Belediyesi, İlçe Halkını İftar Yemeklerinde Buluşturuyor Kanada, sahte belgelerle ülkeye gelen yüzlerce Hindistanlı öğrenciyi sınır dışı ediyor Kanada, sahte belgelerle ülkeye gelen yüzlerce Hindistanlı öğrenciyi sınır dışı ediyor

Son Dakika Güncel Hindistan ve Mısır, ilişkilerini 'stratejik ortaklık' düzeyine çıkaracak - Son Dakika


Advertisement