Hipertansiyon Hastaları,'renal Arter' Yöntemiyle 10 İlaç Kullanmaktan Kurtuluyor - Son Dakika

Hipertansiyon Hastaları,'renal Arter' Yöntemiyle 10 İlaç Kullanmaktan Kurtuluyor

19.01.2012 14:27
Hipertansiyon Hastaları,'renal Arter' Yöntemiyle 10 İlaç Kullanmaktan Kurtuluyor, System.String[]

Günde 10 ilaç kullanmasına rağmen tansiyonu düşmeyen hastalar için 'Renal arter ablasyonu (yakma)' yöntemi öneriliyor.

Günde 10 ilaç kullanmasına rağmen tansiyonu düşmeyen hastalar için 'Renal arter ablasyonu (yakma)' yöntemi öneriliyor. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi yüksek tansiyon şikayeti olan hastalardan kendilerine gelecek ilk 5 kişiye yöntemi ücretsiz uygulayacak. Henüz SGK tarafından karşılanmayan tedavinin yaklaşık maliyeti 15 bin lira.

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden düzenlenen basın toplantısında ilk olarak Avustralya'da denenen ve yaklaşık 2 bin hastaya uygulanan 'Renal arter ablasyonu (yakma)'nin tanıtımı yapıldı.

Başhekim Vekili Uzman Dr. Levent Hekimoğlu, dirençli hipertansiyon tedavisi amacıyla dünyada yeni uygulamaya giren bu yöntemi Türkiye'de ilk uygulayan merkezlerden birinin Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi olduğunu belirtti. Yöntem hakkında basın mensuplarına bilgi veren Doç. Dr. Mehmet Melek ise 'Hipertansiyon ve önemi nedir?' sorusuna, "Hipertansiyon Kan basıncının kalp, beyin, böbrek ve göz gibi hedef organlarda hasar oluşturma riskini arttıracak düzeylere yükselmesi olarak tanımlanabilir (özel hasta grupları dışında 140/90 mmHg dan yüksek olması)." karşılığını verdi.

Hipertansiyon'un kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin en başta gelen nedenlerinden olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Melek, "Sürekli yüksek seyreden tansiyon değerleri beyin kanamasına ve felce, kalp yetersizliğine, kalp krizine, aort damarında yırtılmaya, görme bozukluklarına ve böbrek yetersizliğine neden olmaktadır." şeklinde uyardı.

Hipertansiyon nasıl tedavi edilebileceği konusunda ise Doç. Dr. Mehmet Melek, şunları söyledi: "Hipertansiyon tedavisindeki ilk ve en önemli basamak 'tuz kısıtlaması, düzenli egzersiz ve kilo verilmesi gibi.' yaşam tarzı değişiklikleridir. Bu değişikliklere ek olarak antihipertansif ilaç tedavisi eklenir. Ancak bazı hastalarda bu tedaviler ile de tansiyon kontrol altına alınamayabilir."

Dirençli Hipertansiyon hakkında ise Doç. Dr. Mehmet Melek, "Yaşam tarzı değişiklikleri, uygun doz ve kombinasyonda üç ve daha fazla tansiyon ilacının alınmasına rağmen kontrol altına alınamayan tansiyona dirençli hipertansiyon denir. Dirençli Hipertansiyon, hipertansiyon hastalarının yaklaşık yüzde 5-10'unda görülür. Dirençli Hipertansiyonun tedaviside klasik yaklaşımlardan farklı olarak 'Renal arter ablasyonu (yakma)' dirençli hipertansiyon tedavisinde uygulanan yeni bir yöntemdir." bilgilerini verdi.

"İŞLEM KASIKTAN ATARDAMARA KONULAN BİR KILIF İLE UYGULANMAKTA"

Tedaviyi uygulayan Uzman Dr. Hasan Arı ise, 'Renal arter ablasyonu' konusunda şu bilgileri verdi: "Renal arter ablasyonu (yakma); böbrek damarlarının üzerinden geçen ve böbrekten tansiyonun yükselmesine neden olan maddelerin salgılanmasını sağlayan sinirlerin yakılmasıdır. İşlem kasıktan atardamara konulan bir kılıf ile uygulanmakta. Bu kılıftan girilen bir kateter böbrek damarına yerleştirilir ve böbrek damarlarına radyofrekans enerji ile ablasyon uygulanır. Bu işlem yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir."

Renal arter ablasyonunun dirençli hipertansiyon hastalarına uygulandığının altını çizen Hasan Arı, işlemin başarı ihtimalinin ise yüzde 80-90 civarında olduğunu bildirdi. Dr. Arı, bu sistem ile sistolik kan basıncında 20-30 mmHg diyastolik kan basıncında 10-15 mmHg düşüş sağlanabildiğini kaydetti. Dr. Hasan Arı, Renal arter ablasyonunun riskleri hakkında ise şu bilgileri verdi: "Renal arter ablasyon yöntemi, 3 yıldan beri dünyada 2 binden den fazla hastaya uygulanmıştır. İşlem ile ilişkili komplikasyon riski yüzde 1-2 gibi çok düşük bir orandadır."

"TANSİYONUM DÜŞTÜ, DEĞERLERİM İYİ KENDİMİ İYİ HİSSEDİYORUM"

Bursa'da Renal arter ablasyonu yöntemi uygulanan ilk hastalar ise günde 10'a yakın ilaç kullanmalarına rağmen tahsiyonlarının düşmediğini, ancak bu yöntemle rahat bir nefes aldıklarını söyledi. 15 yıllık hipertansiyon hastası Fuat Öziş, yüksek tansiyondan dolayı sağ gözünü kaybettiğini belirterek, "Sol gözüm ise yüzde 20 oranında görüyor. Aldığım 8-10 ilaca rağmen tansiyonum düşmüyordu. Geçen hafta burada Renal arter ablasyonu yöntemini uyguladım ve şuanda çok rahatım. Benim sabahları tansiyonum 24'e kadar çıkıyordu ama bir haftadır bu operasyondan sonra tansiyonum düştü ve şimdi çok rahatım. Sebep olanlardan Allah razı olsun." dedi.

Bu zamana kadar 6 tansiyon ilacı kullanmasına rağmen tansiyonunun düşüremediğini anlatan diğer hasta Adem Çelik de şöyle konuştu: "8 seneden beri dirençli hipertansiyon hastasıyım. Birçok klinikte tedavi oldum, 6 ilaç kullanmama rağmen tansiyonum düşmüyordu. Tansiyonum 24'lerde seyrediyordu. En son burada bu tedaviyi uyguladım ve şuanda çok rahatım. Günden güne ilaçlarımı düşüreceğim. Tansiyonum düştü değerlerim iyi kendimi iyi hissediyorum."

Hipertansiyon Hastaları,'renal Arter' Yöntemiyle 10 İlaç Kullanmaktan Kurtuluyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Hipertansiyon Hastaları,'renal Arter' Yöntemiyle 10 İlaç Kullanmaktan Kurtuluyor - Son Dakika


Son Dakika

Ailesinden gizlice doğum yapan 14 yaşındaki kız çocuğunun bebeği, derin dondurucuda bulundu Son Dakika! İzmir'de 5 şiddetinde artçı bir deprem meydana geldi Depreme marketin kasasında yakalanan 3 kadını kısa mesaj kurtardı 16 yaşındaki İnci depremden 17 saat sonra enkazdan yaralı olarak çıkarıldı Sığacık'ta boğulan tekerlekli sandalyeli yaşlı kadının bulunma anları kamerada Söke'de deprem sırasında taş ocağından kopan kaya parçaları korkuttu İzmir'deki depremde denizde meydana gelen girdap kameralara yansıdı Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın "Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez" sözleri sosyal medyada gündem oldu