Hitchcock/truffaut" Belgeseli 13 Mayıs'ta Vizyona Girecek - Son Dakika

Hitchcock/truffaut" Belgeseli 13 Mayıs'ta Vizyona Girecek

06.05.2016 14:35
Hitchcock/truffaut

Alfred Hitchcock ve François Truffaut'nun buluşmasını konu edinen "Hitchcock/Truffaut" belgeseli, 13 Mayıs'ta sinemaseverlerle buluşacak.

Alfred Hitchcock ve François Truffaut'nun buluşmasını konu edinen "Hitchcock/Truffaut" belgeseli, 13 Mayıs'ta sinemaseverlerle buluşacak.

Belgeselin basın gösterimi, Beyoğlu Sineması'nda gerçekleşti.

Sinema yazarı Sadi Çilingir, filme ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, her iki yönetmeni de sevdiğini dile getirerek, "Bir kitap vesilesiyle bir araya gelmişler. Çok zevk aldık izlerken. Belgesel filmlerinin de önemini göstermiş oldular." dedi.

Sinefesto Genel Yayın Yönetmeni Serkan Baştimar, belgeselin iki yönetmeni tanımak için büyük bir fırsat olduğuna dikkati çekerek, "Daha çok Hitchcock'un bakış açışından Hitchcock'un sinemasına odaklanan bir yapı. Truffaut'nun adeta yeniden keşfettiği bir yönetmen olarak nitelendiriliyor. Hitchcock'un aslında seyirciye değil, sanata olan aşkını insanlara anlatıyor ve bir nevi Hitchcock'u yüceltiyor." diye konuştu.

Truffaut'nun Hitchcock'la 3 gün boyunca yaptığı söyleşiden derleyerek 1966'da yayımladığı "Hitchcock'a Göre Sinema" kitabından hareketle hazırlanan belgeselde, Martin Scorsese, Wes Anderson, David Fincher, Kiyoshi Kurosawa ve Richard Linklater gibi sinema dünyasının pek çok ünlü yönetmenine "Bu kitap sinemaya bakışınızı nasıl etkiledi" sorusu yöneltiliyor.

Yönetmenliğini Kent Jones'un üstlendiği belgeselde, yönetmenlerin ortak özelliklerini yansıtan, filmlerinden özel seçilmiş sahneler de yer alıyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Hitchcock/truffaut' Belgeseli 13 Mayıs'ta Vizyona Girecek - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Milyonlar heyecanla bekliyor! Emekliye ocakta 405 liralık zam göründü Satın aldığı otomobilin iki araçla birleştirildiğini ekspertiz raporu ile öğrenince soluğu mahkemede aldı Arkalarından gelip küçük kızı istismar etti! Avcılar'da Ukraynalı aileye taciz şoku kamerada İçişleri Bakanı Soylu, cinayete kurban giden kadın sayısını açıklayıp isyan etti: Erkeklere sesleniyorum, kendinize gelin! Çinli profesörden şok eden 'mikrodalga silahı' iddiası: Hint askerleri diri diri pişti Ferit Şahenk, İstanbul'un gözde AVM'si İstinyePark'taki hisselerini Katarlılara satıyor Yusuf Yazıcı'nın performansı Fransa basınında gündem oldu Oyuncu Nedim Saban boynunda virüssavar taşımaya başladı