Hitit Döneminin Heykel Atölyesi, Turizme Kazandırılıyor - Son Dakika

Hitit Döneminin Heykel Atölyesi, Turizme Kazandırılıyor

19.01.2012 13:20
Hitit Döneminin Heykel Atölyesi, Turizme Kazandırılıyor, System.String[]

Şahin Özmen - Yozgat'ın Sorgun ilçesi Karakız Beldesi Hapis Boğazı mevkisinde bulunan ve yapılan ön araştırmalarda Hitit döneminde "Heykel Atölyesi" olarak kullanıldığı belirlenen bölgede bulunan granitten yapılmış aslan heykelleri, büyük...

Şahin Özmen - Yozgat'ın Sorgun ilçesi Karakız Beldesi Hapis Boğazı mevkisinde bulunan ve yapılan ön araştırmalarda Hitit döneminde "Heykel Atölyesi" olarak kullanıldığı belirlenen bölgede bulunan granitten yapılmış aslan heykelleri, büyük kazanlar ve kupalar, belediye bahçesinde sergilenecek.

Karakız Belediye Başkanı Durmuş Erdal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede bazıları tamamlanmış, bir kısmı ise yarım kalmış aslan heykelleri ile oda büyüklüğünde kazanlar ve kupalar bulunduğunu bildirdi.

Erdal, Kerkenes kazı ekibindeki arkeologların hazırladıkları raporda, M.Ö 2 binli yılların sonlarına ait tamamlanmış, yarım kalmış, yeni başlanmış aslan heykellerinin bulunduğu bölgenin, Hititliler döneminde atölye olarak kullanıldığını bildirdiklerini söyledi.

Uzmanların, Hititliler tarafından yerleşim alanı olarak kullanılan Hattuşaş gibi bölgelerde bulunan heykellerin buradaki heykellerle büyük benzerlikler gösterdiğini de belirttiğini anlatan Erdal, şöyle devam etti:

"Beldemiz sınırları içerisinde Hapis Boğazı mevkisinde bir Hitit Heykel Atölyesi bulunduğu belirlendi. Bu bölgede granitten yapılmış 3 aslan heykeli, büyük kazanlar ve ne amaçla kullanıldığını bilemediğimiz kupalar bulundu. Bu eserleri belediyemizin bahçesinde sergileyeceğiz."

Bu aslan heykellerinin, sellerin toprağı sürüklemesi ya da hazine avcılarının kazıları sonucu ortaya çıktığını anlatan Erdal, "Bölgede birkaç da mağara girişi var. Biz mağara girişi diyoruz, ama belki de bunlar, Hitit heykel atölyesinin girişleridir ve atölyede çok sayıda heykeller mevcuttur. Eğer böyle bir şey varsa, bölgede yapılacak arkeolojik kazılar sonucu bunlar gün yüzüne çıkarılacak" dedi.

-Belediye bahçesinde sergilenecek-

Erdal, 2009 yılında da Çorum Hitit Üniversitesi'nden arkeologların geldiğini, ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu hocalarımız, Turizm Bakanlığı'ndan alınan izinle Kazankaya bölgesinde bir kazı yapmışlardı. Buraya gelip bu heykelleri gördüklerinde, bunların Hitit dönemine ait bir heykel atölyesi olabileceği ve burada yapılan heykellerin Hititlerin başkenti olan Hattuşaş'a taşındığı yönünde bir görüş bildirmişlerdi. Daha sonra yaptığımız başvurular üzerine, Sivas Anıtlar Müdürlüğü'nden bize buradaki heykellerin taşınması yönünde bir yazı geldi. Bunun üzerine biz de Yozgat Müzesi Müdürlüğü ile birlikte bu heykellerin belediyemiz bahçesinde oluşturulacak bir açık hava müzesine taşınması yönünde tekrar başvuruda bulunduk. Bu başvurumuz da olumlu karşılandı ve şu anda bu heykellerin taşınması ile ilgili ödeneğimiz de çıktı."

Heykellerin bulunduğu bölgeye motorlu taşıtla ulaşmanın zor olduğunu, bu nedenle heykellerin taşınmasının sorun teşkil ettiğini de vurgulayan Erdal,

"Bunun için de gerekli girişimlerimizi yaptık, cevabını bekliyoruz" dedi.

Bölgenin 1997 yılında sit alanı ilan edildiğine işaret eden Erdal, şöyle devam etti:

"Bu heykelin Hititliler döneminde taşınması sırasında buraya düşürüldüğü veya buraya bırakılmış olacağı yönünde görüşler var. Ancak çevreye bakıldığı zaman buna benzer birçok taş ve kayanın burada olduğunu görüyoruz. O zaman bu heykel atölyesinin çok geniş bir alana yayıldığını söylemek mümkün. Bu yüzden Turizm Bakanımız sayın Ertuğrul Günay'dan buraların ve beldemizin turizme kazandırılması açısından yardımlarını bekliyoruz."

- YOZGAT

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Hitit Döneminin Heykel Atölyesi, Turizme Kazandırılıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Leipzig maçında sakatlanan Başakşehir'li Caiçara, hastaneye kaldırıldı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı: Vaka sayılarında ve hastane başvurularında 2 kat artış var Yunanistan'dan 3 Avrupa ülkesine "Türkiye'ye silah satmayın" çağrısı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan kuşattı! Bölge her an kontrol altına alınabilir İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı