Hızın Yüzde 5 Artması Ölümlü Kazalarda Yüzde 20 Artışa Sebep Oluyor - Son Dakika

Hızın Yüzde 5 Artması Ölümlü Kazalarda Yüzde 20 Artışa Sebep Oluyor

19.01.2012 11:42
Hızın Yüzde 5 Artması Ölümlü Kazalarda Yüzde 20 Artışa Sebep Oluyor, System.String[]

Yapılan uyarılara rağmen her yıl binlerce vatandaş trafik kazalarında hayatını kaybediyor.

Yapılan uyarılara rağmen her yıl binlerce vatandaş trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Geçtiğimiz yıl 3 bin 821 kişinin kazalarda öldüğünü belirten uzmanlar, aracın hızının artmasıyla kontrol edilmesinin de o oranda güçleştiğine dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalara göre,ortalama hızın yüzde 5 artması, yaklaşık olarak tüm yaralanmalı kazalarda yüzde 10, ölümlü kazalarda ise yüzde 20 düzeyinde artışa yol açıyor.

Özellikle hız sınırına uyulmasının zorunlu olduğu dönemeçler, eğimli yol kesimleri söz konusu olduğunda yüksek hız doğrudan doğruya kaza sebebi olabiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verilerine göre, saatte 80 kilometre hızla seyreden bir araçta bulunan bir kişinin ölme ihtimali, saatte 30 kilometre hızla giden bir araçta bulunan bir kişiye göre 20 kat daha fazla. Araç ne kadar yüksek hızla seyrediyorsa çarpma anında transfer edeceği mekanik enerji de o kadar yükseliyor. Yayalar ve bisikletliler gibi, daha savunmasız yol kullanıcıları söz konusu olduğunda kaza sonucu çok daha ağır olabiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'nın açıklamasında şu uyarılara yer verildi: "Yayaların kendilerine 30 km/saat ya da daha düşük hızda giden bir araç çarptığı zaman hayatta kalma ihtimali yüzde 90'ken, aracın saatte 45 kilometre hızda olması halinde hayatta kalma ihtimali yüzde 50'ye düşmektedir. Saatte 80 kilometre hızda giden bir aracın çarpması halinde ise yayanın hayatta kalma ihtimali hemen hemen yok gibidir. Kaza ihtimali ve kaza sonuçları ile ilişkisi nedeniyle hız, temel bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Aşırı hız, yasal hız sınırlarının; uygun olmayan hız ise çevresel koşullara göre uygun hız sınırının üzerine çıkılması anlamına gelmektedir. Aracın hızını kontrol etmek, kazaları önleyebilir ve meydana gelebilecek kazalarda oluşabilecek zararı ve kayıpları azaltarak olumsuz etkiyi azaltabilir. Araştırmalar tutarlı olarak kaza, yaralanma ve ölüm oranlarının hız arttıkça yükseldiğini, azaldıkça düştüğünü göstermektedir."

Hızın Yüzde 5 Artması Ölümlü Kazalarda Yüzde 20 Artışa Sebep Oluyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Hızın Yüzde 5 Artması Ölümlü Kazalarda Yüzde 20 Artışa Sebep Oluyor - Son Dakika


Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret