Son Dakika Haberleri: Hızır’ın Huzurunda, Düşünce ve Sanat

Hızır’ın Huzurunda, Düşünce ve Sanat

9 yıl önce

Dücane Cündioğlu, Mustafa Özkaya'nın Sunduğu "Türkiye" Programına Konuk Oluyor.

Hızır’ın Huzurunda, Düşünce ve Sanat, System.String[]
Kitapları, köşe yazıları, düşünceleri ve yetkin düşünsel birikimi ile geniş bir okur kitlesinin dikkatle takip ettiği yazar, Dücane Cündioğlu, Mustafa Özkaya'nın sunduğu "Türkiye" programına konuk oluyor. "Hızır'ın Huzurunda, Düşünce ve Sanat" üst başlığıyla ekrana gelen programda, Cündioğlu, "Avangard sufilik, dindarlığın bilinçaltı ve teolojinin yurdunda felsefe" üzerine derinlikli sorgulamalar yapılarak, kelam, hikmet, felsefe, din, estetik ve varlık kavramlarına ilişkin düşüncelerini paylaşıyor.

"Ölümün Dört Rengi, Hz. İnsan, Hakikat ve Hurafe, Cenab-ı Aşk, Göz İzi, Keşf-i Kadim, Felsefenin Türkçesi, Bir Kur'an Şairi, Anlamın Tarihi, Düşünce Düşlenir" gibi önemli eserlerin de sahibi olan Dücane Cündioğlu, düşünce ve sanata ilişkin olarak "Öncelikle ve daima felsefe. Sonra sanat. Ama hüzünle. Işığın ve renklerin dünyasından hareketle. Kavramlara ve kuram'a. Akl'ın o sevimsiz melekûtuna. Toplanmak için dağılacak, yaklaşmak için uzaklaşacağız. İzini bulamayacağımızı bildiğimiz o sevgilinin uğruna. Kimbilir belki de bulmayı istemediğimiz, hani o karşılaşmaktan, hatta gözlerine bakmaktan bile çekindiğimiz ahu'nun. Neşe yasaklanmış bize. İsteksizce tavaf edeceğiz bu yüzden etrafında. Kanayan yüreğimizle. Sadece nefesini duymak için.İnsanın nefesini." Değerlendirmesini yapıyor.

Türkiye, 14 Ocak Cuma 20:20'de TVNET'te.Semt Pazarında Satılan Hazır Mezarları Görenler Şaşırıp Kaldı Günde 25 Litre Su İçen 66 Yaşındaki Kadın, Hayat Hikayesiyle Ağızları Açık Bıraktı! Tuvaletin Duvarına Yazılan Taciz İddiası, Üniversiteyi Karıştırdı