Hocalı Katliamının 25. Yılı - Son Dakika

Hocalı Katliamının 25. Yılı

24.02.2017 20:17
Hocalı Katliamının 25. Yılı, System.String[]

TBMM Dışişleri Komisyonu, AK Parti, CHP ve MHP'li üyelerce yayımlanmasına karar verilen Hocalı katliamının 25. yılı ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

TBMM Dışişleri Komisyonu, AK Parti, CHP ve MHP'li üyelerce yayımlanmasına karar verilen Hocalı katliamının 25. yılı ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, 25 yıl önce 1992 yılının 25 şubatını 26 şubata bağlayan gece, Ermenistan Cumhuriyeti birliklerince Yukarı Karabağ'ın Hocalı kasabasına düzenlenen saldırıda, aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 613 Azerbaycan vatandaşının vahşice katledildiği, 487'sinin yaralandığı, bin 275'inin de Ermeni güçlerince esir alındığı belirtildi.

Esir alınan 150 Azerbaycan vatandaşının akıbetinin ise halen bilinmediği vurgulanan açıklamada, şunlar belirtildi:

"TBMM Dışişleri Komisyonunda üyesi bulunan siyasi partilerden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) olarak, Ermenistan'ın halen uluslararası hukuka aykırı şekilde işgal altında tuttuğu Hocalı'da 25 yıl önce gerçekleştirdiği vahşet dolu saldırı ve katliamı her zaman kalbimizin en derinlerinde hissettiğimizi yeniden ifade ediyor, kardeş Azerbaycan halkının acısını en içten duygularımızla tekraren paylaşıyor, katliamda hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

İnsanlık tarihinin en kara sayfalarından biri olan Hocalı katliamı sonuçları itibariyle, bölge huzur, barış, güvenlik ve istikrarı açısından bugün için de bir sorun olma niteliğini korumaktadır. İnsanlık adına kara bir leke olan bu tür saldırgan eylemlerin, acıların ve vahşetlerin tekrarlanmaması adına, uluslararası toplumun bu katliama hakkettiği önemi vermesi ve gerekli tepkiyi göstermesi gerektiğini bir kere daha vurguluyoruz.

Bu açıdan, Azerbaycanlı kardeşlerimizle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ederek, adalet ve insanlık barışı namına bu olayın müsebbiplerinin uluslararası hukukta yargı önüne çıkarılması ve Ermenistan'a da Dağlık Karabağ dahil işgal ettiği bütün Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmesi çağrımızı yineliyoruz."


Son Dakika

Kırmızı Oda'da rol alan Sema Keçik'in 2 yıl önce kendisinden 25 yaş küçük oyuncuyla aşk yaşaması yeniden gündem oldu Işıkları sökülüp, çeşmesi kırılan 600 yıllık Şahmelek Camii'ni talan edenler geride sadece bir kasket bıraktı Dağlık Karabağ'da hezimete uğrayan Paşinyan, sınırdaki altın madeni için Putin'den yardım istedi Kahramanmaraşlı emekli asker, yaptığı doğal ilaçla koronavirüsten korunuyor Yönetmen yardımcılığını bırakan genç kadın, memleketine dönerek annesiyle ejder meyvesi üretimine başladı Uzun süredir ortalarda görünmeyen Bekir Bozdağ, yanlış paylaşımıyla haber oldu İlginç hırsızlık: Soydukları marketten çelik kasayla birlikte 251 adet çikolata çaldılar "Partilerde abartıldığı kadar bir şey yok" diyen Buse İskendereoğlu da koronavirüse yakalandı