Hollanda'da 12 Eyalette Gerçekleştirilecek Senato Seçimlerine Kilitlendi - Son Dakika

Hollanda'da 12 Eyalette Gerçekleştirilecek Senato Seçimlerine Kilitlendi

22.05.2011 18:05
Hollanda'da 12 Eyalette Gerçekleştirilecek Senato Seçimlerine Kilitlendi, System.String[]

Hollanda'da Eyalet Meclisi seçimlerinin ardından şimdi de gözler, 23 Mayıs 2011 tarihinde belirlenecek olan Senato seçimlerine çevrildi.

Hollanda'da Eyalet Meclisi seçimlerinin ardından şimdi de gözler, 23 Mayıs 2011 tarihinde belirlenecek olan Senato seçimlerine çevrildi. Senato seçimleri şuandaki VVD, CDA ve dışarıdan Wilders'in destek verdiği PVV partisi yani sağ koalisyonu için büyük önem taşıyor. Meclisin aldığı kararların yürürlüğe girmesi için Senato'dan geçmesi şart.

Hollanda'da 2 Mart 2011 Eyalet Meclisi Üyelerinin belirlenmesinin ardından Senato üyelerinin belirlenmesi amacı ile 23 Mayıs'ta seçim yapılacak. Ülke genelinde 12 Eyalet'te aralarında Türk kökenli adayların da bulunduğu seçimle 75 kişilik Hollanda Senatosu belirlenecek.

Hollanda'da parlamentonun üst kanadını oluşturan Senato'da görev alacak yeni üyelerin belirlenmesi için eyalet meclis üyeleri tarafından seçim yapılacak. Hollanda'da ki 75 Kişilik Senato'nun belirleneceği seçimlere İşçi Partisi'nden Türk kökenli (PvdA) Alper Tekin Erdoğan, Demokratlar 66 Partisi'nden (D66) Zafer Yurdakul ve Sosyalist Parti'den de (SP) Mahmut Erciyas katılıyorlar.

75 kişilik Hollanda senatosuna da şuan 14 sandalyesi bulunan İşçi Partisi'nin hazırlandığı 28 kişilik listenin 26'ıncı sırasında Alper Tekin Erdoğan yer alıyor. Senatoda iki temsilciyle yer alan Demokratlar66 Partisi'nin 22 kişilik listesinde Zafer Yurdakul ise 20'nci sırada bulunuyor. Senatoda 11 senatöre sahip Sosyalist Parti'nin 30 kişilik listesinde de Mahmut Erciyas 18'inci sırada yer alıyor.

SENATO HOLLANDA'DA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKMÜNDE

Hollanda'da cumhurbaşkanlığı olmadığı için hükümetlerin aldığı kararları değerlendiren, onayan, karara bağlayan bu 75 kişilik Senato olarak çalışıyor. Bugünkü hükümet, bazı yeni yasalar ve azınlıklar açısından aldığı birçok önemli kararı, Senato'dan geçiremiyor ve bekletmek zorunda kalıyor. Çünkü Senato'da sol partiler bir sandalye farkla önde bulunuyorlar. 150 kişilik Mecliste ise sağ partiler bir sandalye farkla öndeler. Bu açıdan Başbakan Mark Rutte kabinesi için bu Senato seçimleri hayati önem arz ediyor.

"HOLLANDA TARİHİNDE BENCE HİÇ OLMAMIŞ BENCE BİR ŞEY YAŞANACAK"

Hollanda İşçi Partisi Milletvekili Metin Çelik, seçim sonucunun Hollanda'da heyecanla beklendiğini söyledi. Çelik, "Senato'nun belirlenmesi çok önemli. Çünkü ya koalisyon partileri ya bir oy fazla alacaklar. ya da muhalefet partileri bir oy fazla alacaklar. Gerçekten çok ilginç bir sonuç olacak. " dedi.

Çelik, "Tam ne olacağını bir milletvekili olarak inanın ben de bilmiyorum. Hollanda tarihinde bence hiç olmamış bir şey yaşanacak. Tabiî ki bizim açımızdan koalisyonun çoğunluğu alamaması hayırlı olacak. Koalisyonun çoğunluğu alır ise, yani Hollanda'nın kaybedeceği bana göre birçok şey var. Göçmenlerin kaybedeceği bir çok şey var. Umudumuz alamaması. Bu seçimlerde eyalet üyeleri Senato'yu seçecekler. Örneğin ufak bir partinin üyesi örneğin SGP partisinin üyesi VVD'ye oy verebilir. veya Ouder 55 Partisinin üyesi VVD'den yana oyunu kullanabilir. Bu gibi ilginç şeyler taktiksel açıdan bakılan şeyler olabilir. " diye ekledi.

Hollanda'da 12 Eyalette Gerçekleştirilecek Senato Seçimlerine Kilitlendi
Hollanda'da 12 Eyalette Gerçekleştirilecek Senato Seçimlerine Kilitlendi

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Hollanda'da 12 Eyalette Gerçekleştirilecek Senato Seçimlerine Kilitlendi - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Malatya'da boş arsada çanta içinde bir bebeğin cansız bedeni bulundu Ankara'da öldürdüğü eski nişanlısının cesedini Sakarya TEM Otoyolu'na attı 6 aylık hamile kadın, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi Eşini tüfekle vuran kocanın "Haberim yokmuş gibi çek kanka" sözleri pes dedirtti Koronavirüs aşısını bulan Pfizer'in CEO'sundan bomba itiraf: Aşıdan sonra virüsün bulaştırıp bulamayacağından emin değiliz Son Dakika! Soylu'dan, Kılıçdaroğlu'nun "Takip ediliyorum" açıklamasına yanıt: Tamamen gündemi değiştirme çabası ve iftiradır Sokağa çıkma kısıtlaması Adanalıların kebap aşkına engel olamıyor Oyuncu Selahattin Taşdöğen, metrobüsteki güvenlik görevlileriyle tartışıp karakolluk oldu