Hollanda'da Gözler Senato Seçimlerine Çevrildi - Son Dakika

Hollanda'da Gözler Senato Seçimlerine Çevrildi

18.05.2011 10:15
Hollanda'da Gözler Senato Seçimlerine Çevrildi, System.String[]

Hollanda'da Eyalet Meclisi seçimlerinin ardından şimdi de gözler, 23 Mayıs'taki Senato seçimlerine çevrildi.

Hollanda'da Eyalet Meclisi seçimlerinin ardından şimdi de gözler, 23 Mayıs'taki Senato seçimlerine çevrildi.

Parlamentonun üst kanadını oluşturan Senato'da görev alacak yeni üyelerin belirlenmesi için eyalet meclis üyeleri tarafından seçim yapılacak. Hollanda'da ki 75 Kişilik Senato'nun belirleneceği seçimlere İşçi Partisi'nden Türk kökenli (PvdA) Alper Tekin Erdoğan, Demokratlar 66 Partisi'nden (D66) Zafer Yurdakul ve Sosyalist Parti'den de (SP) Mahmut Erciyas aday.

Senato adayı Alper Tekin Erdoğan bu kurumun Hollanda'da çok önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayarak, Senato'nun onay mercii olduğunu hatırlattı. Erdoğan, "Örneğin bugünkü hükümet, azınlıklar açısından aldığı birçok önemli kararı, Senato'dan geçiremiyor ve bekletmek zorunda kalıyor. Bunun sebebi de şimdiki Senato'da sol partilerin çoğunlukta olması. Sağ ittifak kabinesinin senatoda çoğunluğu alamaması bizi memnun edecek. Temennimiz Hollanda'da aşırı sağın ve sağın yükselmesinin önüne geçilmesi onların Senato'da çoğunluğu sağlayamaması. " dedi.

Yeni Senato, Eyalet Meclisi üyelerinin oylarıyla belirlenecek. Partiler, Türk kökenli adayları son sıralardan aday gösterdi. 75 kişilik Hollanda senatosuna da şuan 14 sandalyesi bulunan İşçi Partisi'nin hazırlandığı 28 kişilik listenin 26'ıncı sırasında Alper Tekin Erdoğan yer alıyor. Senatoda iki temsilciyle yer alan Demokratlar66 Partisi'nin 22 kişilik listesinde Zafer Yurdakul ise 20'nci sırada bulunuyor. Senatoda 11 senatöre sahip Sosyalist Parti'nin 30 kişilik listesinde de Mahmut Erciyas 18'inci sırada yer alıyor.

Hollanda'da Gözler Senato Seçimlerine Çevrildi

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Hollanda'da Gözler Senato Seçimlerine Çevrildi - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Başakşehirli İrfan Can, Şampiyonlar Ligi'nde hat trick yapan 4. Türk futbolcu oldu Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'ın İran açıklamasında dikkat çeken 'Türkiye' sözleri Son Dakika: Başakşehir, Leipzig'e Sörloth'un son dakika golüyle 4-3 mağlup oldu Çin'de mezbahada 'sosis' yapılmak için bekleyen 40 köpek bulundu Ekrem İmamoğlu, canlı yayında suikast iddialarına ilişkin konuştu: 'Ne oluyor?' dedim ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi ABD'den Atlantik'te Rusya'ya karşı donanma hamlesi! Dünyanın en büyük askeri deniz üssü harekete geçiyor Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi hedef alan Pompeo'ya sert tepki: ABD, Suriye'deki terörist oluşumları destekliyor