Hollanda'da Öğretmenlerin Protestosu Devam Ediyor - Son Dakika

Hollanda'da Öğretmenlerin Protestosu Devam Ediyor

26.01.2012 12:28
Hollanda'da Öğretmenlerin Protestosu Devam Ediyor

Hollanda'da Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı yıllık ders saatlerinin artırılması ve yaz tatilinin azaltılmasını öngören plana karşı çıkan orta dereceli okullarda görevli öğretmenler, protesto gösterilerine devam ediyor.

Hollanda'da Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı yıllık ders saatlerinin artırılması ve yaz tatilinin azaltılmasını öngören plana karşı çıkan orta dereceli okullarda görevli öğretmenler, protesto gösterilerine devam ediyor. Utrecht kentinde bugün yapılacak olan gösteriye 15 bin öğretmenin katılması bekleniliyor.

Hollanda'da Eğitim Bakanı Marja van Bijsterveldt'in aylar önce hazırladığı yıllık ders saatlerinin artırılması ve yaz tatilinin azaltılmasını öngören plana karşı çıkan öğretmenlerin protestoları devam ediyor. 12 bin 500 öğretmenin grev yaparak bugün işe gitmediği Hollanda'da, Utrecht kentinde yapılacak olan protesto gösterisine 15 bin kişinin katılması bekleniliyor. 600 orta dereceli okulun destek verdiği eylem nedeniyle bir çok orta dereceli okullarda eğitim ve öğretime bir gün ara verildi.

Öğretmenler, yıllık mecburi ders saatini 1000'den 1040'a çıkaran ve yaz tatilini de 7 haftadan 6'ya düşüren yasa tasarısının yürürlüğe girmesine karşı çıkıyor. Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen yasanın yürürlüğe girmesi Senato'da yapılacak oylamaya bağlı. Önümüzdeki ay Senato'da görüşülmesi beklenen yasa değişikliğinin ret edilmesini isteyen öğretmenler, bu çerçevede Senatörlere argümanlarını içeren bir rapor sunmuştu..

Eylem, ülkenin en büyük sendikası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FNV) öncülüğünde gerçekleşecek. Bakanlığın yeni planına öğrenciler de karşı çıkıyor. Değişikliğe muhalefet eden öğrenciler bu durumu geçtiğimiz aylarda düzenledikleri mitingle protesto etmişlerdi.

Kaynak: DHA
Eredivisie'den iftar arası kararı! Müslüman futbolcuların orucunu açması için maçların durdurulmasına izin verilecek Eredivisie'den iftar arası kararı! Müslüman futbolcuların orucunu açması için maçların durdurulmasına izin verilecek Hollanda'da Müslüman futbolcuların orucunu açması için maçların durdurulmasına izin verilecek Hollanda'da Müslüman futbolcuların orucunu açması için maçların durdurulmasına izin verilecek 2023 BM Su Konferansı küresel su krizini ele alıyor 2023 BM Su Konferansı küresel su krizini ele alıyor

Son Dakika Güncel Hollanda'da Öğretmenlerin Protestosu Devam Ediyor - Son Dakika


Advertisement