Hologram ile Kadavra Eğitimi Verildi: Tarihte Bir İlk Yaşandı - Son Dakika

Hologram ile Kadavra Eğitimi Verildi: Tarihte Bir İlk Yaşandı

Günümüzün en çok kullanılan sistemlerinden hologram ile kadavra eğitimi verilmeye başlandı.

Hologram ile Kadavra Eğitimi Verildi: Tarihte Bir İlk Yaşandı, System.String[]

Günümüzün en çok kullanılan sistemlerinden hologram ile kadavra eğitimi verilmeye başlandı. İlk başlarda bir hayli ilginç görünen bu proje, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından geliştirildi. Dilerseniz hızlıca detaylara bakalım.


Uzaktan eğitim sistemlerinin ve online hayatın çok etkili olmaya başladığı son dönemlerde, hologram teknolojisi daha fazla değerlendi. Bundan kısa bir süre önce hologram kullanılarak üç boyutlu yapay zeka haber spikeri kullanılmıştı. Şimdi ise bir adım daha ileriye gidilerek, kadavra eğitimlerinin hologram üzerinden verilmesi kararlaştırıldı.


Hologram ile kadavra eğitimine Avrupa ve ABD'den ilgi yoğun


Hologram teknolojisi ile kadavra eğitimi verilmesine en fazla yakınlık gösterenler; Avrupa ve ABD üniversiteleri oldu. Neredeyse bütün hayatın online bir düzene geçtiği dönemlerde, eğitimlerin tamamı için hologram teknolojisi kullanılıyor.


İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Bölümü Arş. Gör. Dr. Mürsel Haspulat, "Gelecek dönemde kadavralara ihtiyaç duyulmadan öğrenciler eğitimlerini neredeyse gerçekmiş gibi sanal ortamda uygulayabilecek. Gelecekte kesinlikle kadavraya ihtiyacımız kalmayacak diyebiliriz. Çünkü çok detaylı bir şekilde modellediğinizde buradaki holografik modeller sizin detaylı bir şekilde katman katman, karaciğeri, bağırsakları hepsini dokusuna kadar anlamanızı sağlıyor." diyerek konunun önemine dikkat çekti.


Her ne kadar bu alanlarda hologram teknolojisi kullanılsa bile, özellikle Mimarlık Fakültelerinde buna nasıl yer verileceği bilinemiyor. Uygulamanın çok fazla ağırlıkta olduğu Mimarlık ve diğer fakülteler, Türkiye'deki üniversitelerin düşük teknolojiye sahip olması nedeniyle böyle çalışmalara yer vermekte zorlanacaktır. Bakalım ilerleyen dönemlerde daha başka hangi alanlarda hologram teknolojisi kullanılacak.

Kaynak: Tamindir


Son Dakika

56'lık Hülya, sporcu sütyeniyle ayna karşısında poz verdi Ünlü modelden, ABD'yi savaş alanına çeviren eylemcilere rekor bağış Cesur paylaşımların kraliçesi, file çorabıyla iç çamaşırsız poz verdi Gadırop Fuat sorusu yarışmacıya 3 joker hakkını birden kullandırttı Büşra Pekin, Şafak Sezer'in "Bir daha filmimde oynatmam" sözlerine cevap verdi 44 yaşındaki yıldız oyuncu güzelliği ile yıllara meydan okuyor "Fakirsin" dedikleri genç aşçıdan fenomenleri kıskandıracak başarı Gülben Ergen'den Emre Kara'ya samimi itiraf: TEDx konuşması hayatımın en zorlu işiydi İlişkilerinde kriz yaşayan Cem Yılmaz ve Serenay Sarıkaya, birlikte yaşadıkları evi terk etti Sokağa çıkması yasak olan 67 yaşındaki Sinan Çetin, hafta içi sahilde yürüyüş yaptı Naomi Campbell, metroda çıplak pozlar verdi Esat Yontunç, 33 yıllık dostu Acun Ilıcalı'ya doğum günü sürprizi yaptı Şeyma Subaşı koronavirüs nedeniyle aylardır ayrı kaldığı kızı Melisa'ya kavuştu Ünlü sanatçı Ruşen Güneş hayatını kaybetti Tatil sezonunu açan Serenay Sarıkaya bikinili görüntülendi
20:42