Hong Kong'da 5 sendika üyesine gözaltı - Son Dakika

Hong Kong'da 5 sendika üyesine gözaltı

22.07.2021 19:07
Hong Kong'da 5 sendika üyesine gözaltı, System.String[]

Hong Kong'da 5 sendika üyesi, sendikanın yayınladığı çocuk kitaplarının demokrasi yanlısı protestolarla bağlantısı olduğu ve halkı isyana teşvik ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı.

Hong Kong'da 5 sendika üyesi, sendikanın yayınladığı çocuk kitaplarının demokrasi yanlısı protestolarla bağlantısı olduğu ve halkı isyana teşvik ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı.

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde demokrasi yanlısı isimlere yönelik operasyonlar sürüyor. Hong Kong polisi, yayınladıkları çocuk kitaplarının demokrasi hareketini konu aldığı iddiasıyla çocuklar için kitap üreten Hong Kong Konuşma Terapisi Sendikası'nın 5 üyesini gözaltına aldı. Yeni yürürlüğe giren ulusal güvenlik yasası kapsamında gözaltına alınan sendika üyelerinin 2'sinin erkek, 3'ünün kadın olduğu ve yaşlarının 25 ila 28 arasında değiştiği bildirildi. Gözaltına alınanların kimlikleri açıklanmazken, 160 bin Hong Kong dolar değerinde mal varlığının dondurulduğu ifade edildi.

Gözaltına alınanlara "isyana teşvik eden yayın yapmak, dağıtmak, göstermek ve kopyalamak" suçlaması yöneltilirken, 2 yıla kadar hapis cezası almaları öngörülüyor.

"Kitap, halkı isyana teşvik etmeyi amaçlıyor"

Hong Kong polisinin yaptığı açıklamada, sendikanın yayınladığı kitaplarla özellikle çocuklar ve gençler arasında Hong Kong yönetime karşı nefreti körüklemeyi ve halkı isyana teşvik etmeyi amaçladığı belirtildi. Kolluk kuvvetlerinin eylemlerinin kanıtlara dayandığı ve söz konusu sendika üyelerinin siyasi duruşu, geçmişi veya mesleği ile hiçbir ilgisi olmadığı kaydedildi.

Polis Müfettişi Steve Li ise bir medya brifinginde, kitapların polisi endişelendirdiğini çünkü içinde çocukların zihinlerini değiştiren ve topluma karşı ahlaki bir standart geliştiren bilgiler bulunduğunu söyledi.

Öte yandan Hong Kong Konuşma Terapistleri Genel Birliği'nden konuya olaya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kitabın konusu

Kitapta, kurtlarla çevrili bir köyde yaşayan koyunların hayatı anlatılıyor. Kurtlar köyü işgal etmek ve koyunları yemek isterken, koyunlar da boynuzlarını kurtlara karşı savaşmak için kullanıyor. - HONG KONG

Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Hong Kong'da 5 sendika üyesine gözaltı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan Konya'da 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili ilk açıklama: Kürt-Türk meselesiyle alakası yok 23:17 Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan Konya'da 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili ilk açıklama: Kürt-Türk meselesiyle alakası yok David Alaba'nın sözleşmesi sızdı! Real Madrid'e maliyeti 145 milyon euroyu buluyor 23:09 David Alaba'nın sözleşmesi sızdı! Real Madrid'e maliyeti 145 milyon euroyu buluyor 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili Konya Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan açıklama: Olayı Kürt/Türk çatışması gibi gösterenlere prim vermeyiz 22:28 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili Konya Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan açıklama: Olayı Kürt/Türk çatışması gibi gösterenlere prim vermeyiz
Melih Gökçek'in de paylaştığı ormana dronla alev püskürtme videosuna Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yalanlama 21:45 Melih Gökçek'in de paylaştığı ormana dronla alev püskürtme videosuna Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yalanlama Adana Aladağ'daki orman yangını iki ilçeye daha sıçradı 20:42 Adana Aladağ'daki orman yangını iki ilçeye daha sıçradı Son Dakika: Konya'da bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi öldürüldü, evleri ateşe verildi 19:33 Son Dakika: Konya'da bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi öldürüldü, evleri ateşe verildi
Sabancıların torunu Kerem Kamışlı'yı denize atan Yiğit Marcus Aral için öldürmeye teşebbüsten 34 yıl hapsi istendi 18:40 Sabancıların torunu Kerem Kamışlı'yı denize atan Yiğit Marcus Aral için öldürmeye teşebbüsten 34 yıl hapsi istendi Manavgat'ta çiftliği yandığı için felç geçirdiğini söyleyen Tuğba Özay'dan haber var 18:02 Manavgat'ta çiftliği yandığı için felç geçirdiğini söyleyen Tuğba Özay'dan haber var
Advertisement