Son Dakika Haberleri: Hong Kong'ta polis göstericilere plastik mermiyle müdahale etti: En az 22 yaralı
BBC

Hong Kong'ta polis göstericilere plastik mermiyle müdahale etti: En az 22 yaralı

7 gün önce

Hong Kong'da suçluların Çin'e iadesine ilişkin tartışmalı yasa tasarısını protesto gösterilerinde polisin müdahalesi sert oldu. Göstericilere müdahale esnasında 22 kişi yaralandı.

Hong Kong'da suçluların Çin'e iadesine ilişkin tartışmalı yasa tasarısını protesto gösterileri geniş katılımla sürüyor. Polis göstericileri dağıtmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı. Hong Kong polisinin uzun yıllardır ilk kez plastik mermi kullandığı müdahalede en az 22 gösterici yaralandı.

Protestocular bazı hükümet binalarının çevresindeki ana yolları kapadı, bazı göstericiler ise polise tuğla fırlattı. Hong Kong hükümetinin tartışmalı yasa hakkındaki son kararını 20 Haziran'da vermesi bekleniyor. Ancak Yasama Konseyi (LegCo) tasarı hakkında bugün yapılması beklenen ikinci toplantısını erteledi. Çin yanlısı olan LegCo toplantının daha sonra yapılacağını belirtti ancak tarih vermedi.

PROTESTOLAR ZAMAN ZAMAN ÇATIŞMAYA DÖNDÜ

Katılım yoğun olsa da bugüne kadar büyük oranda sakin geçen protesto, göstericilerin hükümet binalarına yaklaşmak istemesi üzerine zaman zaman polisle çatışmaya döndü.

Polis göstericileri durdurabilmek için göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Polisin hükümet binaları çevresinde üzerinde "Uyarı! Göz yaşartıcı gaz" yazan plastik barikatlar kurdu. Yasama Konseyi binasında bulunan BBC muhabiri Gabriel Gatehouse polisin bina etrafında barikat oluşturduğunu, bir polisin olaylarda yaralandığını bildirdi.

YASA TASARISI İPTAL EDİLENE KADAR SOKAKLARI TERK ETMEYECEKLER

Bölgeden gelen görüntülerde protestocuların da polise trafik konisi gibi cisimler attıkları görülürken, South China Morning Post gazetesine konuşan Komiser Stephen Lo Wai-chung, protestocuları durdurmak için silah kullanmaktan başka şansları kalmadığını savundu. Uluslararası haber ajanslarına konuşan bazı protestocular ise yasa tasarısı iptal edilene kadar sokakları terk etmeyeceklerini söylüyor.

YASA DEĞİŞİKLİĞİ NE DİYOR?

Tasarıda Çin, Tayvan ve Macau'daki yetkililerin cinayet ve tecavüz gibi suçlarla yargılanan şüpheliler için iade başvurusu yapmasına izin verilmesi, son kararı ise her davayı özel olarak inceleyecek mahkemelerin vermesi öngörülüyor. Siyasi ya da dini suçlardan yargılanan kişilerinse iade edilmeyeceği belirtiliyor.

Hükümet sadece hapis cezası en az 7 yıl olan mahkumların iade edilmesi gibi bazı tavizlerle kamuoyundaki tepkileri azaltmaya çalışsa da, önemli bir kesim, insanların Çin'in yargı sistemi altında keyfi gözaltılar, adil olmayan yargılama süreçleri ve işkenceye maruz kalacağından endişeli.

1 MİLYONA YAKIN PROTESTOCU OLDUĞU BELİRTİLDİ

Güçlü iş dernekleri de yasa tasarısının Hong Kong'un rekabet gücünü düşüreceğini savunuyor. Protestoyu düzenleyen Pazar günü yapılan gösteride katılımcı sayısının bir milyona yakın olduğu belirtilmiş, polis ise sayının en fazla 240 bin olabileceğini söylemişti.

100'DEN FAZLA ŞİRKET İŞ DURDURMA KARARI ALDI

Çin'e iade yasa tasarısına karşı çıkanlar arasında eğitim kurumları, hukukçular ve iş çevreleri de var. 100'den fazla şirket çalışanlarının protestolara katılabilmesi için iş durdurma kararı aldı. 4 binden fazla öğretmen de greve gideceklerini açıkladı.


Hong Kong'ta polis göstericilere plastik mermiyle müdahale etti: En az 22 yaralı
BBC
Haber Yayın Tarihi : 12.06.2019 02:34 Yankesicinin savunması pes dedirtti: Mesleğim bu ne yapayım, aylık 5 bin TL bana yetmez 14 yıl sonra bir ilk gerçekleşti: Çin Devlet Başkanı, Kuzey Kore'de Fuhuş iddiası mahalleyi ayağa kaldırdı! Kadınlar kaçarken evdeki adam balkondan atladı Son dakika! Terör örgütünün sözde Türkiye sorumlusu yakalandı