Hrant Dink Cinayeti Davasındaki Karar - Son Dakika

Hrant Dink Cinayeti Davasındaki Karar

18.01.2012 15:00
Hrant Dink Cinayeti Davasındaki Karar, System.String[]

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin görülen davada verilen kararla ilgili, "Yargıyla ilgili bir ağır terim kullanmak istemiyorum ama bu, bu cinayetin üzerini örtmek"...

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin görülen davada verilen kararla ilgili, "Yargıyla ilgili bir ağır terim kullanmak istemiyorum ama bu, bu cinayetin üzerini örtmek isteyen bazı mekanizmaların ne kadar direndiği ve ne kadar etkili olduğu konusunda ne yazık ki çok umut karartıcı bir gelişme oldu" dedi.

Bakan Günay, Antalya'dan ayrılırken havalimanında AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkemenin Hrant Dink davasında iki sanığı mahkum ettiğini ancak

"örgütlü suç işlemek" iddiasından da beraat ettirdiğini hatırlattı.

Yaşanan olayı Türkiye'de kamuoyunun yakından takip ettiğini, kendisinin de hükümet üyesi olması dışında hukukçu sıfatıyla da konuyu izlediğini ifade eden Günay, şöyle konuştu:

"Burada eğer örgütlü bir suç yoksa, örgütlü bir biçimde suç işlenmemişse, başka hangi olayda örgüt vardır- Bunu yargının bize anlatması gerekir. Son derece üzüntü verici bir karar oldu bu. Adalet Bakanımızın söylediği gibi önümüzde Yargıtay safhası var, dava bitmiş sayılmaz. Ama birinci günden itibaren örgütlü bir şebekenin bu işi yapmış olduğu ve hatta cinayet işledikten sonra da koruma konusunda da aynı örgütlenmenin çeşitli yöntemler geliştirmeye, çeşitli direnç mekanizmaları geliştirmeye çalıştığını somut örneklerle kamuoyu da yakından gördü."

Günay, herkesin gördüğü ve bildiği bir olayda yargının, "İki kafası kızmış adam, gitmişler de Hrant Dink'i öldürmüşlerdir" anlamında özetlenecek bir karar verdiğini ve bunun da üzüntü verici olduğunu savundu.

Bakan Günay, "Yargıyla ilgili bir ağır terim kullanmak istemiyorum ama bu, bu cinayetin üzerini örtmek isteyen bazı mekanizmaların ne kadar direndiği ve ne kadar etkili olduğu konusunda ne yazık ki çok umut karartıcı bir gelişme oldu. Umuyorum ki Yargıtay safhasında bu yanlışlık düzelecektir. Yoksa böyle bir kararı kabul etmemiz, ettirmemiz, içimize sindirmemiz, anlayışla karşılamamız mümkün değildir" diye konuştu.

- ANTALYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Hrant Dink Cinayeti Davasındaki Karar - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Kemar Roofe, orta sahadan attığı golle Avrupa Ligi'ne damga vurdu Mesut Özil'in MLS ekiplerinden DC United'a transfer olacağı iddia edildi Rusları çaresiz bırakan Bayraktar SİHA'nın iki büyük sırrı Taksiciden kadın müşteriye şok tehdit: Seni gebertirim kadın Melek Aslan cinayetinde korkunç detay: Ablasının çıplak fotoğrafını atıp ''Ablanın geceliği ne kadar'' diye sormuş Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Milyonlarca çalışanı ilgilendiren teklif Meclis'te kabul edildi! İşte detaylar Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı