Huawei, Uygur Türklerini tespit edecek sistem için patente başvurdu - Son Dakika
BBC

Huawei, Uygur Türklerini tespit edecek sistem için patente başvurdu

13.01.2021 15:22

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei, Uygur Türklerini tespit etmek amacıyla yeni bir sistem geliştirdi. Yetkililer, sistem için patent başvurusunda bulundu. Çinli teknoloji şirketinin bu hamlesi ırkçılık ve fişleme tartışmalarını da beraberinde getirdi.

BBC'de yer alan habere göre Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei'nin Uygur Türklerini tespit etmek amacıyla yeni bir sistem geliştirdiği kaydedildi. Haberi Amerika merkezli bir araştırma şirketinin ulaştırdığı belgelere dayandıran BBC, belgelerde Huawei'nin bu sistem için başvuruda bulunduğu bilgisinin yer aldığını kaydetti.

BİRÇOK ÇİNLİ ŞİRKET BENZER SİSTEMLERİ GELİŞTİRDİ

Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Müslüman Uygur Türkleri, Çin tarafından maruz kaldıkları zulümle dünya kamuoyunun gündeminde yer alıyor. Zulmü teknolojik tespitle sürdürmeyi isteyen Çin, bu kez ülkedeki teknoloji şirketlerinin sistemleri ile gündeme geldi.

BBC'deki haberde, teknoloji şirketi Huawei'nin dışında Çinli birçok şirketin de benzer sistemleri geliştirdiği bilgisi verildi. Ülkedeki farklı etnik grupları belirlemek için bu sistemlerin geliştirildiği ifade edilen haberde, şirketlerin sistemler için başvuruda bulunduğu da ortaya koyuldu.

GÖRÜNTÜSÜ ALINAN KİŞİLERİN IRKLARI TESPİT EDİLİYOR

BBC'nin ortaya çıkardığı bu haberle birlikte Çin merkezli Huawei'nin patent değiştirme başvurusu yapmayı planladığı bilgisine de ulaşıldı. Şirketin ayrıca Çin'de patent sağlayan yetkili kurumu Ulusal Fikri Mülkiyet Hakkı İdaresi'ne (CNIPA), resmi belgelerde yer alan Uygurlulara ait her türlü atfın da silinmesi için izin talebinde bulunduğu ortaya çıkarıldı.

Huawei'nin farklı etnik grupları belirlemek için geliştirdiği sistem ilk değil. Huawei, 2018 yılında da Çin Bilim Akademisi ile birlikte patent başvurusunda bulunmuştu. Patent başvurusunda bulunulan bu sistem, sokaklarda video ve görüntü kaydı ile yayaların özelliklerinin belirlenmesini içeren yapay zeka tekniğini tanımlıyordu.

Sistemin kişilerin ırklarını da tespit ettiği bilgisi üzerine Huawei sözcüsü "Huawei her türlü ayrımcılığa karşı çıkıyor, buna teknolojinin etnik ayrımcılık için kullanılması dahil. Bireylerin ırklarının tespit edilmesi araştırma ve geliştirme projesinin hiçbir zaman parçası olmamıştı. Başvuruya hiçbir zaman dahil edilmemeliydi. Bunu değiştirmek için proaktif adımlar atıyoruz. Yeni ve değişen teknolojinin, en üst seviye dikkat ve dürüstlük çerçevesinde gelişiminin ve uygulamasının sağlandığından emin olmak için çalışmaya devam ediyoruz" açıklamasında bulunmuştu.


Huawei, Uygur Türklerini tespit edecek sistem için patente başvurdu
Huawei, Uygur Türklerini tespit edecek sistem için patente başvurdu
Huawei, Uygur Türklerini tespit edecek sistem için patente başvurdu
Huawei, Uygur Türklerini tespit edecek sistem için patente başvurdu

Son Dakika Teknoloji Huawei, Uygur Türklerini tespit edecek sistem için patente başvurdu - Son Dakika

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Zenit'in Mesut Özil sorusuna yanıtı olay yarattı: G.Saray'a gitmeliydi, daha büyük bir kulüp Cinsel organında çıkan sivilcenin 'gazlı gangrene' dönüşmesi nedeniyle ölümden döndü Haftaya yükselişle başlayan dolar 7,51'den işlem görüyor Son dakika! İstanbul'da yeniden başlayan kar ve buzlanma nedeniyle trafik yoğunluğu yüzde 85'i buldu Çıldır Gölü'nde buzun erken çözülmesi bölge halkını tedirgin etti: Bu bir kıyamet alameti Yer: Adana! ABD'nin 2015'te aldığı karar sonrası günlük 3 bin dolar kazanan yüzlerce esnaf iflas etti Anneleri ölünce hayatları değişti! Üç kız kardeş babalarıyla birlikte tamirat yapıyor Türkiye genelinde kar yağışı etkisini gösterirken, Demre'de kış ortasında bahar yaşanıyor