Hubble Uzay Teleskobu, Gizemli Bir Kara Delik Keşfetti - Son Dakika

Hubble Uzay Teleskobu, Gizemli Bir Kara Delik Keşfetti

12.07.2019 20:07
Hubble Uzay Teleskobu, Gizemli Bir Kara Delik Keşfetti, System.String[]

Söz konusu uzayla ilgili bilimsel araştırmalar olduğunda adını sıkça duyduğumuz Hubble Uzay Teleskobu, yine yeni bir keşfe imza attı. Hubble ile keşfedilen kara deliğin içerisinde dönen bir disk bulunuyor.

1990 yılında alçak Dünya yörüngesine fırlatılan Hubble Uzay Teleskobu, günümüze kadar insanlık için değeri büyük olan binlerce keşfin gerçekleşmesinde büyük rol oynadı. İlk uzay teleskobu olmamakla beraber uzaya fırlatılan en büyük ve becerikli uzay robotlarından birisi olarak tanınıyor.

Geçtiğimiz günlerde NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu'nu kullanan gökbilimciler, bir kara deliğin içinde disk benzeri bir yapıyı keşfettiler. Kara deliğin içerisinde yaşanan bu olayı özel kılan kısım ise astronomik teorilere göre böyle bir diskin orada olmaması gerektiği.

Davetsiz olarak kara deliğini içerisine giren bu diskin ışık hızının %10'undan daha hızlı bir şekilde (3.000.000 m/s) kara delikte döndüğü, Hubble Uzay Teleskobu sayesinde ölçüldü. Gezegenimizden 130 ışık yılı uzakta gerçekleşen bu olay, bilim dünyasının gündemine oturdu.

NGC 3147 isimli galaksideki kara delik gibi kütle çekimi ile içlerine yeteri kadar materyal alamayan kara delikler, açlık çeken kara delikler olarak tanımlanıyor. Yapılan araştırma doğrultusunda bahsi geçen kara delikteki diskin aktif galaksilerde bulunan büyük diskleri küçük bir boyutta taklit ettiği düşünülüyor.

Çalışmanın ilk yazarı olan İtalya'daki Roma Tre Üniversitesi'nden Stefano Bianchi: "Yaşananlar fazlasıyla merak uyandırıcı. Disk, kara deliğe çok yakın. O kadar çok yakın ki sürat ve yer çekiminin yoğunluğu, fotonları nasıl gördüğümüzü dâhi etkiliyor" dedi.

Hubble Uzay Teleskobu, Gizemli Bir Kara Delik Keşfetti

Kaynak: WebTekno

Son Dakika Teknoloji Hubble Uzay Teleskobu, Gizemli Bir Kara Delik Keşfetti - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Lütfi Elvan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'na atanmasının ardından Meclis'te AK Parti'nin sandalye sayısı düştü İstifa eden Berat Albayrak'ın yerine Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Lütfi Elvan kimdir? Canlı yayında kaza yapan sürücüyü hastaneler kabul etmeyince hayatını kaybetti Android işletim sistemli eski telefonlar önümüzdeki yıldan itibaren internet sitelerini açamayacak Kuzey Yıldızı İlk Aşk dizisinin genç oyuncusu Nilsu Berfin Aktaş'ın koronavirüs testi pozitif çıktı Son Dakika! AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Türkiye, ABD'deki seçimlerde resmi sonuçlar açıklandıktan sonra kazananı tebrik edecektir Koronaya karşı sürpriz buluş! Bilim insanlarının geliştirdiği burun spreyinin virüsü yendiği tespit edildi Mehmet Şef'in kızı son paylaşımıyla sosyal medyada gündem oldu