Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği: Alevi'yi ve Aleviliği Tanımlamaktan Vazgeç - Son Dakika
Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği: Alevi'yi ve Aleviliği Tanımlamaktan Vazgeç

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği: Alevi'yi ve Aleviliği Tanımlamaktan Vazgeç

18.07.2013 12:16

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, "Bir Başbakan'a düşen görev inançları tanımlamak tariflemek, o inancın mensuplarını kategoriye ayırmak, kendini de o inancın dört dörtlük timsali ilan etmek değildir."

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, "Bir Başbakan'a düşen görev inançları tanımlamak tariflemek, o inancın mensuplarını kategoriye ayırmak, kendini de o inancın dört dörtlük timsali ilan etmek değildir. Alevilerin toplumsal taleplerini, inanç özgürlüklerini, gasp edilen haklarını hukuklarını, eşit yurttaşlık haklarını teslim etmenin yolu kendini Alevi ilan etmekten geçmez" dedi.

İSTANBUL- -Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük bir Aleviyim" sözlerine ilişkin "Bir Başbakan'a düşen görev inançları tanımlamak tariflemek, o inancın mensuplarını kategoriye ayırmak, kendini de o inancın dört dörtlük timsali ilan etmek değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Kenanoğlu açıklamasında, Başbakan Erdoğan'ın, AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından verilen iftarda; "Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük bir Aleviyim. Çünkü Hz. Ali efendimizi çok seviyorum. Ben onu nasıl sevmem. O nasıl yaşıyorsa, ben de onun gibi yaşamaya gayret ediyorum. Ama Aleviyim diye ortaya çıkıp, Hz Ali'nin yaşam şeklinden uzak olanlara da söyleyecek hiçbir şeyim yok" sözlerine atıfta bulunarak, "Bir Başbakan'a düşen görev inançları tanımlamak tariflemek, o inancın mensuplarını kategoriye ayırmak, kendini de o inancın Dört dörtlük timsali ilan etmek değildir. Alevilerin toplumsal taleplerini, inanç özgürlüklerini, gasp edilen haklarını hukuklarını, eşit yurttaşlık haklarını teslim etmenin yolu kendini Alevi ilan etmekten geçmez. Bir taraftan Alevi açılımı deyip diğer taraftan kendine uyan bir Alevilik ve o Aleviliğe uyan dört dörtlük bir Alevi tarifi yapıp, Alevi olmak isteyenler bana benzesin demeye getirmek Alevi toplumu ile dalga geçmektir" dedi.

"Başbakan Alevi toplumuyla alay etmeyi bırakıp Başbakan olmanın gereğini yerine getirmeli" diyen Kenanoğlu, 1. Alevi çalıştayına katılan çok farklı Alevi kesimlerince ortaklaştırılarak Hükumete sunulan Alevilerin taleplerini ise şöyle sıraladı:

"Cem evlerinin ibadethane olarak kabulü 2. Okullarda Alevi çocuklarına zorunlu Sünnilik eğitimi vermekten vazgeçilmeli 3.Alevi köylerine cami yapma uygulamasına ve daha evvelce yapılan yerlere İmam atanmasından vazgeçilmeli 3. Hacı Bektaş Dergahı başta olmak üzere Devlet tarafından gasp edilen Alevi ibadethaneleri Alevilere teslim edilmeli 4. Madımak Oteli, katliamı lanetleyen bir şekilde ibret müzesine dönüştürülmeli 5. Kamu kurum ve kuruluşlarında Alevilere yönelik negatif ayrımcı tutumlara son verilmeli 6. Aleviler Demokratik bir ülkede olması gerektiği gibi her türlü alanda eşit haklara sahip olmalıdır. 7. Devlet; inançları, ibadetleri ve onların mabetlerini tanımlamaktan, tarif etmekten vazgeçmelidir."

Ali Kenanoğlu ayrıca, "Başbakan Dört dörtlük bir Alevi olmak yerine bu talepleri yerine getirerek iyi bir Başbakan, hak hukuk tanıyan iyi bir yönetici, ayrımcılığı ortadan kaldıran, vicdan sahibi iyi bir insan olmayı hedeflemelidir" dedi.

(SA/ÖZK) - İstanbul

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği: Alevi'yi ve Aleviliği Tanımlamaktan Vazgeç - Son Dakika


Advertisement