Son Dakika Haberleri: Hükümetten Suriye Rejimi'nin Afrin'e Girme Kararına İlk Tepki: Bizi Kimse Durduramaz!

Hükümetten Suriye Rejimi'nin Afrin'e Girme Kararına İlk Tepki: Bizi Kimse Durduramaz!

10 ay önce

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye rejiminin Afrin'e girme hazırlığını değerlendirdi ve "Önümüzde kimse duramaz" dedi.

Hükümetten, Suriye Rejimi'nin Afrin'e girme kararına ilk tepki geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün ziyareti kapsamında Ürdünlü Mevkidaşı Ayman Al Safadi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu şunları söyledi:

"YPG'Yİ TEMİZLEMEK İÇİN GELİYORSA PROBLEM YOK"

"Bu haberleri ben de gördüm bu sabah. Biz başından beri net bir şey söylüyoruz. Bizim Zeytin Dalı operasyonumuzun hedefi belli. Teröristleri yok etmek. Fırat Kalkanı'yla DEAŞ'ı temizledik. Afrin bölgesinde Türkiye'ye tehdit oluşturan YPG'yi temizlemek için operasyon başlattık. Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda vurgumuzu yapıyoruz. Rejim buraya girer mi girmez mi? Girerse ne için girer? Rejim buraya PKK'yı YPG'yi temizlemek için girerse problem yok. YPG'yi korumak için giriyorsa bizi, Türk askerini kimse durduramaz. Bu Afrin için de Menbiç için de Fırat'ın doğusu için de geçerlidir."

DEVLET TELEVİZYONU DUYURDU

Çavuşoğlu'nun bu sözlerinden 1 saat kadar Suriye Devlet Televizyonu, Rejim güçlerinin Afrin'e girmek için hazırlık yaptığını duyurmuştu. Uluslararası haber ajansı Reuters da bu iddiayı doğruladı.

AĞIR SİLAHLARI İSTİYORLAR

Haberlerde, Rejim güçlerinin YPG ile anlaşmaya vardığı ve terör örgütünün elindeki ağır silahları da istediği iddia edilmişti.

YPG YALANLADI, SURİYE DE DOĞRULAMADI

Suriye Devlet Televizyonu rejim yanlısı güçlerin bir kaç saate kadar Afrin'e gireceğini duyurdu. Terör örgütü PYD/PKK, Zeytin Dalı Harekatı ile 70'ten fazla noktanın kontrolünü kaybedince köşeye sıkışmış halde Esad rejiminin Afrin'e girmesi için görüşmelere hız vermişti. Ancak YPG'nin Afrin Sözcüsü Brusk Haseke, Suriye ordusunun Afrin'e gireceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Suriye Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Samir Süleyman da "Bizim Afrin'e herhangi bir güç göndermemiz ile ilgili açıklamamız olmadı." dedi.

Suriye Ordusu, Bir Kaç Saat İçinde Afrin'e Girmeye Hazırlanıyor

"Esad Rejimi Afrin'e Girecek" İddiasına YPG'den Yalanlama Geldi, Suriye de Doğrulamadı
"Korkuyorum" Diyen Fatih Portakal Hakkında Bir Suç Duyurusu Daha! Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan Cenaze Törenine Bir Araya Geldi

Rasim Ozan Kütahyalı'nın 2 Yıl Hapis Cezası Yargıtay Tarafından Bozuldu