"Hulusi Seven Yeri Doldurulamaz Çok Yönlü Bir Folklor Adamıdır" - Son Dakika

"Hulusi Seven Yeri Doldurulamaz Çok Yönlü Bir Folklor Adamıdır"

19.01.2015 09:41

Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneğinde türkü ve folklor alanında Erzurum'un yaşayan değerlerinden "Ahmet Hulusi Seven'e Vefa" programı yapıldı.

Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği'nde (ŞEHİRDER) türkü ve folklor alanında Erzurum'un yaşayan değerlerinden "Ahmet Hulusi Seven'e Vefa" programı yapıldı.

Programın konuşmacısı, kısa bir süre önce "Erzurumlu Ahmet Hulusi Seven" adıyla kitabı yayımlanan Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Cengiz Şengül oldu. Doç.Dr. Şengül, Hulusi Seven'in hayatı, sanatı ve derlediği türküler hakkında dinleyicileri bilgilendirdi. Ahmet Hulusi Seven'in gerek iş gerek sanat gerekse spor yaşamıyla büyük başarılara imza atmış Erzurum'un yetiştirdiği önemli simalardan birisi olduğunu vurgulayan Şengül'ün açıklamalarının ana çizgileri şöyle:

"Seven'in derlediği Huma Kuşu, Bala Sarhoş, Ela Gözlüm, Yandı Canım Tende gibi eserler, kulaklarımızda hala çınlamaktadır. Onun ünü ve bu türküleri seslendirişindeki orijinalliği, yalnızca Erzurum ile sınırlı değildir. Seven sadece türkü icracısı değil, aynı zamanda bir türkü öğreticisidir. Erzurum Halkevi'ndeki çalışmalarının yanı sıra 1954'te kurulan Erzurum Halk Oyunları Halk Türküleri Turizm Derneği'nin kurucularından olması, onu Erzurum müzik tarihinde anılmaya değer kılmaktadır.

Hulusi Seven'in sanat hayatı ilkokul çağlarında evlerinde kiracı olarak bulunan Transit Dairesi Müdürü meşhur bestekar Fehmi Tokay ile başlar. 1936'da Faruk Kaleli ile halk müziği korosuna katılması, Kaleli'nin vasıtasıyla Lalapaşa Camii İmamı Hacı Hafız Hamit Efendi ile tanışıp evindeki meşklere katılarak öğrendiği türküler Hulusi Seven'in usta bir yorumcu olmasında önemli etkenlerdendir.

1947'de Erzurum'un kurtuluşu vesilesiyle hazırlanan bir programda hocası Faruk Kaleli'nin rahatsızlanması sonucu Ankara Radyo Programı'nda onun yerine hem koro şefi olup hem solo olarak okuduğu Huma Kuşu, Nezaket Vaktinde Serv ü Bülendin ve Yandı Canım Tende Et Ruh-i Revanım Bir Su Ver adlı eserler Muzaffer Sarısözen, Neriman Altındağ ve Tanburi Cemil Bey'den büyük övgü alır. TRT Ankara Radyosu'na ses sanatçısı olarak katılma teklifini Seven, babasının işleri nedeniyle geri çevirir ve Erzurum'a döner.

1949'da İtalya'nın Venedik şehrinde düzenlenen Uluslar arası Halk Dansları Yarışmasına Türkiyeyi temsilen katılan Erzurum Erkek Bar Ekibi kadrosunda bulunur ve Erzurum Bar Ekibi o yarışmada dünya birincisi olur.

Ailesinin tek erkek çocuğu olduğu için babasının işlerini devralması ve başarılı ticari hayatı onun 1974'te İstanbul'a göç etmesini zorunlu kılar. Hayır hasenat işlerinden geri durmaz. İş adamı ve sanatçı kimliğinin yanında atlara ve atlı sporlara olan düşkünlüğü dostları tarafından yakinen bilinir. O, İhsan Coşkun Atılcan'ın ifadesiyle 'soy ismiyle özdeşleşen', çevresinde yoğun sevgi ve saygı gören çok yönlü önemli bir Erzurumlu şahsiyettir."

Program aralarında İsa Abuşoğlu, Yakup Aktaş, Murat Cinisli ve genç ses sanatçıları Hulusi Seven'in TRT repertuarına kazandırdığı türküleri seslendirdiler. Türkülere programa katılanlar da iştirak etti. Program, ŞEHİRDER Başkanı Murat Ertaş'ın sunumlarından dolayı Doç.Dr. Cengiz Şengül'e teşekkür plaketi takdim etmesiyle sona erdi. - ERZURUM

 Hulusi Seven Yeri Doldurulamaz Çok Yönlü Bir Folklor Adamıdır
 Hulusi Seven Yeri Doldurulamaz Çok Yönlü Bir Folklor Adamıdır
 Hulusi Seven Yeri Doldurulamaz Çok Yönlü Bir Folklor Adamıdır
 Hulusi Seven Yeri Doldurulamaz Çok Yönlü Bir Folklor Adamıdır

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 'Hulusi Seven Yeri Doldurulamaz Çok Yönlü Bir Folklor Adamıdır' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Sivasspor, öne geçtiği maçta Maccabi Tel Aviv'e 2-1 yenildi Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici