'Hürkuş' Yerde Koşmaya Başladı - Son Dakika

'Hürkuş' Yerde Koşmaya Başladı

16.08.2013 11:01
'Hürkuş' Yerde Koşmaya Başladı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından geliştirilen turboprop motorlu eğitim uçağı 'Hürkuş', Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM) geçici tescili olarak yerde hızlanma testlerine başladı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından geliştirilen turboprop motorlu eğitim uçağı 'Hürkuş', Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM) geçici tescili olarak yerde hızlanma testlerine başladı. İlk uçuş bu ay sonunda yapılacak.

SHMG, ilk etapta sivil modeli tasarlanan 'Hürkuş' eğitim uçağı için tasarımı yapan TAI'yi TC-VCH geçici tescilini verdi. Havacılık tarihimizde ilklere imza atan pilot Vecihi Hürkuş'un anısına 'Hürkuş' adı verilen tek motorlu, iki kişilik uçağın tasarımı Türk mühendisler tarafından yapıldı.

SHGM'den verilen bilgiye göre, uçak halen Ankara'da Akıncı Hava Üssü'nde pist üzerinde çeşitli hızlara çıkış testlerinde pist tutuşu, teker yönlendirme ve frenleme süreleri test ediliyor. Avrupa Havacılık ve Uzay Emniyet Ajansı EASA ile birlikte SHGM tarafından da kontrol edilen bu aşamalarda testlerin olumlu olarak tamamlanmasının ardından 'Hürkuş'a ilk uçuş için izin verilecek.

Ağustos sonunda yapılacak ilk uçuşun ardından uçuş test sürecinin yaklaşık bir buçuk yıl sürmesi bekleniyor. Bu süreçte TAI, dört prototip olarak adlandırılan test uçağı imal edecek. Üzerinde 600 noktada yer alan özel sensörler sayesinde uçağın her noktası an ve an takip edilebiliyor.

Geçen yıl imalatı tamamlanarak fabrikadan çıkartılan uçak ilk olarak şubat ayında motor çalıştırmıştı. TAI uçağın sivil modelinin yanı sıra askeri eğitim ve yakın hava desteği verecek silahlı modelleri üzerinde de çalışıyor.

HÜRKUŞ'UN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Maksimum Seyir Hızı : 574 km/saat

Perdövites Hızı (iniş konfigürasyonu) : 143 km/saat

Maksimum Tırmanma Hızı (deniz seviyesi) : 22 metre/saniye

Azami Servis İrtifası : 10577 metre

Maksimum Havada Kalma Süresi (15,000 ft) : 4 saat 15 dakika

Maksimum Menzil (15,000 ft) : 1478 km

Kalkış Mesafesi: 489 metre

İniş Mesafesi: 593 metre

G limitleri : +7/ -3,5g

Motor : 1 x PT6A-68T Pratt&Whitney

Motor Gücü : 1,600 shp

Uzunluk : 11.17 metre

Kanat Genişliği : 9.96 metre

Yükseklik : 3.70 metre

TÖ(ESM) - İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'Hürkuş' Yerde Koşmaya Başladı - Son Dakika


Advertisement