Hurşit Tolon: Perinçek Parti Kurmamı İstedi, Teklifi Reddettim - Son Dakika

Hurşit Tolon: Perinçek Parti Kurmamı İstedi, Teklifi Reddettim

09.01.2012 12:25
Hurşit Tolon: Perinçek Parti Kurmamı İstedi, Teklifi Reddettim, System.String[]

Ergenekon davasının tutuklu sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in kendisine yeni bir parti kurma teklifinde bulunduğunu, ancak kendisinin teklifi reddettiğini söyledi.

Ergenekon davasının tutuklu sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in kendisine yeni bir parti kurma teklifinde bulunduğunu, ancak kendisinin teklifi reddettiğini söyledi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, deliller arasında yer alan ve İşçi Partisi ile alakalı aramalarda ele geçirilen 'Eşgüdüm Komitesi' isimli belgede Tolon'un da isminin yer aldığını söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ikinci Ergenekon davasının 147. duruşmasında Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 11 tutuklu sanık ile tutuksuz sanıklardan Hurşit Tolon, Yalçın Küçük ve Adnan Bulut katıldı. Bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük, Oda TV davasından tutuklu olduğu için tutuklu sanık bölümünde yer aldı. Tutuklu sanıklar Levent Ersöz, Mehmet Haberal, Oğuz Bulut, Hasan Atilla Uğur, Durmuş Ali Özoğlu ve Fatih Hilmioğlu da duruşmaya katılmadı.

Kimlik yoklamasının ardından duruşmaya tutuksuz sanık emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un çapraz sorgusu ile başlandı. 6 Ocak 2012 tarihli duruşma sonunda tansiyonu yükseldiği için çapraz sorgusu yarıda kesilen Tolon'u mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Kendinizi kötü hissederseniz ve dinlenmek isterseniz ara verebiliriz." diye uyarıda bulundu. Daha sonra da Cuma günü yarım kalan çapraz sorgu ile duruşmaya devam edildi.

Başkan Özese, önceki oturumda Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel ve üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu'nun sorduğu Kent otel toplantılarını ve İşçi Partisi ile olan irtibatı ile ilgili bazı sorular yöneltti. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından kendisine parti kurma teklifi yapıldığını belirten Tolon, bu teklifi geri çevirdiğini söyledi. Başkan Özese, deliller arasında yer alan ve İşçi Partisi ile alakalı aramalarda ele geçirilen 'Eşgüdüm Komitesi' isimli belgede Tolon'un da isminin yer aldığını söyledi.

Başkan Özese ayrıca, Tolon'un isminin geçtiği 2006 tarihli İşçi Partisi'ne ait konuşmacı listesinde de Tolon'un isminin geçtiğini söylemesi üzerine Tolon, İşçi Partisi ile alakalı hiçbir çalışmaya katılmadığını savundu. Başkan Özese, 2006 tarihli belgede dava sanıklarından Şener Eruygur ve Sinan Aygün ile ana dava sanığı Muzaffer Tekin'in isminin geçtiğini de belirtti. Tolon, "2006 tarihli belgeye benim ismimi, 2007 yılında bana teklif getirecekleri için dahil etmiş olmalılar. Kendi zihinlerinde oluşturmuşlar ama benim bir bilgim yok." diye konuştu.

Ergenekon ana davası sanıklarından Ümit Sayın ile yaptığı bir görüşmede Genelkurmay psikolojik harp dairesinin derhal harekete geçmesi, askeri bir müdahalenin zorunlu olduğu konularına ilişkin çalışma içeren bir raporu Hurşit Tolon'a verdiğini söylediği de Özese tarafından hatırlatıldı. Tolon, "Yanıma eski Adli Tıp Kurumu Başkanı, kendi müdiresi olan Sevil Atasoy ile birlikte geldi. TSK aleyhine olumsuz konular bulunduğunu söyledi. Tutarsız beyanları vardı. Ben de bu anlattığı konuları yazılı olarak İstihbarat Daire Başkanıma vermesini söyledim. Ayrıca Genelkurmay bünyesinde Psikolojik Harp Dairesi diye bir birim yoktur. Psikolojik Harekat Dairesi vardır." diye konuştu.

Başkan Özese, sanık Ümit Sayın'ın Zafer Yener ile yaptığı bir görüşmede raporu Hurşit Tolon'a verdiğini, Tolon'un bu raporu çok önemsediğini, ayrıca Türkiye'nin en önemli istihbarat kurumu olan 1. Ordu İstihbarat Daire Başkanı ile görüşmeleri olduğunu söylediğini de hatırlattı. Bunun üzerine Tolon, "Ancak benim önüme böyle bir belge gelmedi." diye konuştu.

Hurşit Tolon: Perinçek Parti Kurmamı İstedi, Teklifi Reddettim

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Hurşit Tolon: Perinçek Parti Kurmamı İstedi, Teklifi Reddettim - Son Dakika


Son Dakika

MAK Danışmanlık'tan çarpıcı analiz: 18 yıllık AK Parti iktidarında muhalefetin topyekün sahaya indiğini ilk kez görüyoruz İtalya Kupası maçında kural hatası yapan Roma'ya hükmen mağlubiyet cezası verildi Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 15 Şubat'tan sonra kapsamlı bir telafi programına hazırlanıyoruz Reklam teklifi alan Aleyna Tilki gözünü yükseklere dikti: Tarkan ya da Ajda Pekkan oynarsa düşünürüm Bakan Soylu'nun annesine küfreden şüpheli "Cumhurbaşkanı'na Hakaret"ten tutuklandı İngiltere Başbakanı Johnson: Yeni mutasyon öncekinden daha öldürücü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Tokat'ta 10 kişide koronavirüsün mutasyona uğramış hali görüldü