Hüsamettin Cindoruk: "Bu Yasa Hukuksuz Bir Yasadır, Bir Fermandır" - Son Dakika

Hüsamettin Cindoruk: "Bu Yasa Hukuksuz Bir Yasadır, Bir Fermandır"

18.02.2012 18:43
Hüsamettin Cindoruk:

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) sosyal tesislerinde düzenlenen panele, TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu ve İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever konuşmacı olarak katıldı.

Hüsamettin Cindoruk yaptığı konuşmada, son günlerde yaşanan anaysa çalışmalarını ve MİT müsteşarları için çıkarılan yasayı eleştirdi. Cindoruk MİT müsteşarları için çıkarılan yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 7 saatte onaylanmasını eleştirerek şöyle konuştu:

"Mit mensuplarını yargının denetiminden uzak tutan yasa hukuken biryasadır. Ama fiilen bir yasa değildir. Hukuksuz bir yasadır, bir fermandır. Üstelik 7 saat içinde Cumhurbaşkanı'nın böyle bir yasayı okumadan gerekçelerini görmeden, meclis zabıtlarını bulamadan imza etmesinide yadırgadım. 7 saatte Cumhurbaşkanı gözlüklerini bulamaz. Nerde kaldı da o büyük zabıtları, o genişletilmiş müzakereleri, komisyon sorularını okudu. Belliki tamamen bir teorik hareketle karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanı ve iktidarın özdeşleştiği, somut deliliyle karşı karşıyayız."

Konuşmasının devamında anayasa değişikliğine değinen Cindoruk parlementonun bir anayasa değişikliğine girmesini olumlu karşıladığını söyledi. Cindoruk şöyle devam etti:

"Bu anayasa değişikliği için oluşturulan metodoloji ve sonuçlarını hiç bir evhama kapılmadan irdelemekte fayda var. İlk olarak, Türkiye'de bulunan iktidarın ülkede demokratik, katılımcı, özgür vesayet üzerine olan bir vesayet anayasası yapma konusunda samimi mi? Burada iktidarı yargılamak ve tartışmak istemiyorum. Ama bu soru zihinlerde var. 2008 yılında gerçekleştirilen referandumdaki anayasa değişikliği samimi değildir. Krizleri birlikte getirdi. Yargıyı böldü, yargı anlaşmazlıklarını ortaya çıkardı ve daima yeni kanunlarla takviye edilerek bir yargı bloğuyla şarşı karşıyayız. Bu yargı bloğu kendi içinde de yetkin değildir. Savcının savcıyı tutukladığı, savcının savcının yetkilerini aldığı, savcının başka savcıyı tayin ettiği ve davaların belli aşamalarında yargıya müdahale ettiği bir dönem. O yetmiyormuş gibi son çıkan kanunlada yasama organı ya da iktidar çokluğu yargıya müdahale etmektedir."

mb-ou(mb) 18.02.2012

-Kamera: Orhan Uzun

-Topluntayı katılanlar

-Salon detayları

-Konuşmacı detayları

-Hüsamettin Cindoruk konuşması

İZMİT(Kocaeli),(DHA)

(Tür: Yurt)

Hüsamettin Cindoruk: Bu Yasa Hukuksuz Bir Yasadır, Bir Fermandır
Hüsamettin Cindoruk: Bu Yasa Hukuksuz Bir Yasadır, Bir Fermandır
Hüsamettin Cindoruk: Bu Yasa Hukuksuz Bir Yasadır, Bir Fermandır

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Hüsamettin Cindoruk: 'Bu Yasa Hukuksuz Bir Yasadır, Bir Fermandır' - Son Dakika


Son Dakika

Sokak ortasında öldürülen Hazal'ın son mesajları ortaya çıktı: Silahla gelip beni bir yere kilitledi Son Dakika! Ermenistan'a ait 400 askerin bulunduğu 556'ncı alay taburunun tamamına yakını etkisiz hale getirildi Cem Yılmaz'dan Fahrettin Koca'ya çağrı: Sağlık personellerine moral toplantısı verin, ücret almadan gelirim Dolar 7,82 ile son iki haftanın en düşük seviyesini gördü Adana'da, morgda cenaze bekleyen çiftin otomobilindeki külçe altınlar çalındı Çoban uyuya kalınca kurtlar sürüye saldırdı: 30 koyun telef, 50'si kayıp 13 yaşındaki oğlu öldürülen anne: Bıçak görmeye dayanamıyorum Ermenistan'a cepheyi dar eden SİHA'lar, Azerbaycan halkının gündemi oldu: Ele geçirilen köylere "Bayraktar" adı verilsin