Hüseyin Çelik: Çerkezce Kürsüleri Bazı Hocaların Irkçı Refleksleri Engelledi - Son Dakika

Hüseyin Çelik: Çerkezce Kürsüleri Bazı Hocaların Irkçı Refleksleri Engelledi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Abazca ve Adigece kürsüler veya ana bilim dalları kurulması yönünde çalışmalar yaptıklarını belirterek, bu projenin bazı hocaların ırkçı reflekslerinden dolayı engellendiğini ifade etti.

Hüseyin Çelik: Çerkezce Kürsüleri Bazı Hocaların Irkçı Refleksleri Engelledi, System.String[]

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Abazca ve Adigece kürsüler veya ana bilim dalları kurulması yönünde çalışmalar yaptıklarını belirterek, bu projenin bazı hocaların ırkçı reflekslerinden dolayı engellendiğini ifade etti.

Kafkas Dernekleri Federasyonu(KAFFED)'nun TES-İŞ Sendikası Genel Merkezi'nde yapılan 5. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Çelik, Çerkeslere tek parti iktidarı döneminde asimilasyon politikaları uygulandığını belirterek, kültürleri, dilleri yıkmaya yönelik ne kadar faaliyet varsa bunu ellerinin tersiyle ittiklerini söyledi. Kafkas Dernekleri Federasyonu yetkilileri ile daha önce yaptığı görüşmeler sonrası Erciyes Üniversitesi ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi rektörlerini bizzat arayarak üniversitelerde Abazca ve Adigece kürsüler veya ana bilim dalları kurulması yönünde görüştüklerini aktaran Çelik, buna bazı hocaların ırkçı reflekslerinin engel olduğunu kaydetti.

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cihan Candemir ise Türkiye'de yaşayan Çerkeslerin ana dillerini unuttuklarını ifade etti. "Biz bu topraklar için ölürken Türkçe bilmiyorduk, şimdi kendi dilimizi bilmiyoruz." diyen Candemir, bugüne kadar sürdürülen tek dilli, tek dinli ulus oluşturma politikaları yüzünden yok olma noktasına geldiklerini bildirdi. Dillerini öğretmek için yaptıkları girişimlerde bürokrasiyi aşamadıklarını aktaran Candemir, yeni anayasada bu konuya çözüm bulunmasını istedi. Çerkes köylerine eski isimlerinin verilmesini isteyen Candemir, Çerkesçe'nin seçmeli ders olarak okutulması gerektiğini dile getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da Çerkeslerin taleplerinin yok sayıldığını öne sürdü. Genel kurul sonrasında Tarhan, basın mensuplarının Acil Demokrasi Paketi ve gizli tanık ifadeleri ile ilgili sorularını cevapladı. Demokratik bir anayasaya yol açmak için Acil Demokrasi Paketi hazırladıklarını belirten Tarhan, bu hamlelerinin diğer partilerden karşılık bulmasını beklediklerini dile getirdi. Tarhan, gizli tanık ifadelerine ise kuşkuyla baktığını kaydetti.

Haber Yayın Tarihi: 04.12.2011 15:31 - Kaynak: CHA

Son Dakika Politika Hüseyin Çelik: Çerkezce Kürsüleri Bazı Hocaların Irkçı Refleksleri Engelledi - Son Dakika


Son Dakika

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan öğretmenlere ek ders ücreti müjdesi Jeremain Lens'in Rio Ave maçındaki performansı, Beşiktaş taraftarını çileden çıkardı Son Dakika: Galatasaray, evinde Hajduk Split'i 2-0 yendi ve tur atladı İpsala Sınır Kapısı'nda rüşvet çarkı çökertildi! Paralar memurların evlerinden çıktı Talihsizliğin böylesi görülmedi! Genç çiftin en mutlu anı kötü sürprizle bitti Türk Bayrağını indirmeye çalışan şahsı, polis öfkeli kalabalığın elinden zor aldı Hatay'da 8 farklı noktada orman yangını çıkartan şahıs elinde çakmakla suçüstü yakalandı Prof. Dr. Naci Görür: Depremin yeri endişe verici, 7.2 büyüklükte deprem beklediğimiz fayı tetikleyebilir