Hüseyin Çelik: Operasyon Kazası, Bir Kusur ve Yanlış Varsa Tespit Edilecek - Son Dakika

Hüseyin Çelik: Operasyon Kazası, Bir Kusur ve Yanlış Varsa Tespit Edilecek

29.12.2011 17:50
Hüseyin Çelik: Operasyon Kazası, Bir Kusur ve Yanlış Varsa Tespit Edilecek, System.String[]

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Şırnak Uludere'de yaşanan F-16 bombalamasının ardından 35 kişinin hayatını kaybettiğini 1 kişinin yaralandığını söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Şırnak Uludere'de yaşanan F-16 bombalamasının ardından 35 kişinin hayatını kaybettiğini 1 kişinin yaralandığını söyledi. Gelen ilk bilgilere göre sigara kaçakçılığı yapanların operasyon kazası sonrası bombalamadan etkilendiğini ifade eden Çelik, "Yapılan bir yanlış varsa, kusur varsa hukuk devleti mantığı içinde bu tespit edilecektir. Bunun gereği neyse yapılacaktır. Bu insanları ilk gelen bilgilere göre terörist olmadıkları kaçakçılık yaptıkları tespit edilmiştir. Bu insanların yüzde 100 kaçakçılık yaptıkları tespit edilse bile onların bombalanmaları gerekmiyor." dedi.

AK Parti Genel Merkezi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MKYK toplantısının ardından basının karşısına geçen Çelik, MKYK'nın gündemini anlatmasının ardından "Bugün Türkiye nahoş üzücü bir olayla güne başladı." sözleriyle konuşmasına başladı. Terörist zannedilerek bir guruba Hava Kuvvetleri tarafından saldırı düzenlendiğini söyleyen Çelik, "Bu saldırı sonucunda 35 vatandaşımız hayatını kaybetti 1 kişi yaralandı. Bu müessif olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet kederli ailelerine sabır diliyorum. Bu insanları ilk etapta terörist olacakları zannı ile insansız hava araçlarının yaptığı tespit neticesinde yapılan operasyon vadır. Ancak mahalli idarecilerden Şırnak Valisinden aldığımz bilgiye göre bu insanlar sigara kaçakçılığıyla uğraşan insanlar. Bu insanların kimliğiyle ilgili kesin ve net bilgilere yapılacak adli ve idare soruşturma sonucunda ulaşcağız. İleri ifadeler kullanmak doğru olmayacaktır." diye konuştu.

"YÜZDE 100 KAÇAKÇI OLSA BİLE BOMBALANMALARI GEREKMEZ"

Yapılan bir yanlış varsa kusur varsa hukuk devleti mantığı içinde bunun tespit edileceğini aktaran Çelik, "Bu insanların ilk gelen bilgilere göre terörist olmadıkları kaçakçılık yaptıkları tespit edilmiştir. Bu insanların 100 kaçakçılık yaptıkları tespit edilse bile onların bombalanmaları gerekmiyor." şeklinde konuştu.

"GAZİ VE KORUCU ÇOCUĞU VAR"

Öldürülen insanların büyük çoğunluğunun aynı ailenin mensupları olduğunu aktaran Çelik, ölenlerin arasında korucu ve gazi çocuğu bulunduğu bilgisini verdi. Çelik, "Olay üzücü bir olaydır nihai yargıya varabilmek için adli ve idari soruşturmanın bitmesini beklemek daha iyi olur. Partimiz adına üzüntülerimizi paylaşıyoruz. Bir hata kusur yanlış eksiklik varsa örtbas edilmeyecektir edilmemelidir. Hukuk devleti mantığında gereken neyse yapılacaktır. Burada kasıt yok. 33 kurşuna benzetenler kastı aşıyorlar. Maalesef operasyon kazası vardır." ifadelerini kullandı.

ADLİ TIP Şırnak'TA İNCELEME

Vatandaşların talebi üzerine Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla cenazelerin Malatya ve diğer illere götürülmesine engel olunduğunu aktaran Çelik, incelemelerin tamamının Şırnak'ta yapılması için Adli Tıp'ın Şırnak'a taşındığını ve incelemeler orada devam ettiğini kaydetti. Olayın ardından terörle mücadelenin kararlılıkla süreceği bilgisini veren Çelik, "Hatanın tespiti tescili hukuk devletinin boynunun borcudur." dedi.

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çelik, gereğinin yapılması noktasında İçişleri ve Milli Savunma Bakanı istifa edecek mi? yönündeki soruya "İdari ve adli soruşturma yapılıyor. Kendimizi hakim ve savcı yerine koyamayız." cevabını verdi.

Genelkurmay'ın 8 maddelik açıklamasıyla kendi açıklamasının örtüştüğünü kaydeden Çelik, terörist kastı ve zannıyla yapılan hava harekatı bulunduğu bilgisini verdi. Hantepe saldırısında mühimmatların katırlarla taşındığını o zaman müdahale etemyen TSK'nın eleştirildiğini de hatırlatan Hüseyin Çelik, Genelkurmay'ın terör örgütünün kullandığı güzergahta operasyon yapıldığını söyledi. Çelik, operasyonda yaşamını yitirenlerin çoğunun 30 yaşın altında olduğuna dikkat çekti.

"PARKASINI TERÖRİSTE GİYDİREN ASKER, BÖYLE BİR ÖLÜME SEBEP OLMAK İSTEMEZ"

Talihsiz hadisenin Türkiye'nin terörle mücadele etmemesini gerektirmeyeceğini dile getiren Çelik, Türkiye silahlı kuvvetleri, jandarma birlikleri ve polisin bu fitne bitinceye kadar mücadelesini sürdüreceini ancak tek bir insanın burnunun kanamadan tek bir insan ölmeden bunun yapılması gerektiğini aktardı. Bu konuda askerin sırtlarında yumurta küfesi taşıyormuşçasına hareket etmek zorunda olduğunu söyleyen Çelik, başka bir gazetecinin 'Mağaradaki teröristi ikna etmek için saatlerce bekleyen askerin kaçakçılara bomba yağdırmasını nasıl açıklamak gerekir?' sorusuna "Herkesin şapkasını önüne alıp düşünmesi gerekir. Parkasını askere giydiren bir asker, mağaradaki teröristin sağ teslim olması için bekleyen bu irade kasıtla kaçakçılık yapanların ölümüne sebep olmak istemezler. Kasıt mıdır yanlış mıdır bunlar ortaya konulacaktır." cevabını verdi. Çelik, Başbakan Erdoğan'ın Genelkurmay Başkanı ile sabah ilk saatlerden itibaren temaslarda bulunduğuna işaret etti.

BDP'YE: TAHRİKE VE AJİTASYONA GEREK YOK

BDP'nin kepenk kapatma ve yas ilanının sorulması üzerine Çelik, "35 vatandaşımızın canı yanmıştır. Müessif bir olayla karşı karşıya kalmıştır tahrike ajitasyona gerek yok. BDP yas ilan edebilirsiniz. Anormal değil ama insanları sokaklara dökülmeye gerek yok. Olay ne kadar üzücü olursa olsun sağ duyu ve teenniyle hareket etmek gerekir. Doğu ve Güneydoğudaki kepenk kapatma işi KCK ve PKK'nın baskısıyla yapılan bunlar esnafa illallah demiştir. Kepenk kapattırmanın doğru olmadığını ve insanların kendi arzularıyla kapattıklarını düşünmüyorum." dedi.

Hüseyin Çelik: Operasyon Kazası, Bir Kusur ve Yanlış Varsa Tespit Edilecek

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Hüseyin Çelik: Operasyon Kazası, Bir Kusur ve Yanlış Varsa Tespit Edilecek - Son Dakika


Son Dakika

Sarı-Kırmızılılar'ın yeni 10 numarası Cicaldau, Avrupa Ligi'nde forma giyemeyecek 12:07 Sarı-Kırmızılılar'ın yeni 10 numarası Cicaldau, Avrupa Ligi'nde forma giyemeyecek Son Dakika: Antalya'da yaşanan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 3'e yükseldi 11:51 Son Dakika: Antalya'da yaşanan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 3'e yükseldi TRT muhabiri gözyaşlarını tutamadı! Manavgat'ta yaşanan yangın felaketinin detayları yürek parçaladı 11:36 TRT muhabiri gözyaşlarını tutamadı! Manavgat'ta yaşanan yangın felaketinin detayları yürek parçaladı
Tuğba Özay, felç geçirdi! Manavgat'ta çıkan yangında çiftliği yanmış 11:08 Tuğba Özay, felç geçirdi! Manavgat'ta çıkan yangında çiftliği yanmış ABD'deki 8.2'lik depremin görüntüleri korkuttu! Sokaklar siren sesleriyle inledi 10:54 ABD'deki 8.2'lik depremin görüntüleri korkuttu! Sokaklar siren sesleriyle inledi İYİ Partili İlay Aksoy'un paylaştığı Afgan mültecilerle ilgili video sosyal medyada tepki topladı 10:14 İYİ Partili İlay Aksoy'un paylaştığı Afgan mültecilerle ilgili video sosyal medyada tepki topladı
Bülent Ersoy, Bodrum tatilinde makyajsız görüntülendi 10:00 Bülent Ersoy, Bodrum tatilinde makyajsız görüntülendi Son Dakika: ABD'nin Alaska eyaletinde 8.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, tsunami alarmı verildi 09:37 Son Dakika: ABD'nin Alaska eyaletinde 8.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, tsunami alarmı verildi
Advertisement