Iaaf'in Cezasına İtiraz - Son Dakika

Iaaf'in Cezasına İtiraz

4 yıl önce

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından ömür boyu men cezası verilen Papa Massata Diack, Valentin Balakhnichev ve Alexey Melnikov'un, karara itiraz ettiklerini açıkladı.

Iaaf'in Cezasına İtiraz, System.String[]

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından ömür boyu men cezası verilen Papa Massata Diack, Valentin Balakhnichev ve Alexey Melnikov'un, karara itiraz ettiklerini açıkladı.


CAS'tan yapılan açıklamaya göre, IAAF Etik Kurulunun, 7 Ocak'ta dopinge bağlı yolsuzluk suçundan ömür boyu hak mahrumiyeti cezası verdiği IAAF'in pazarlama bölümünün eski yöneticisi Papa Massata Diack, eski Rusya Atletizm Federasyonu Başkanı (ARAF) Başkanı Valentin Balakhnichev ve eski Rus antrenör Alexey Melnikov, temyiz başvurusunda bulundu.


IAAF, Rus uzun mesafe koşucusu Liliya Shobukhova'nın, 2012 Londra Olimpiyatları öncesinde pozitif çıkan doping testinin üstünün örtülmesi için 450 bin avro rüşvet verdiği iddiası hakkındaki soruşturma sonucunda ayrıca IAAF'in dopingle mücadele komisyonunun eski başkanı Gabriel Dolle'a da 5 yıl men cezası vermişti.


Soruşturma, doping yaptığı gerekçesiyle 2,5 yıl men cezası almasının ardından Chicago Maratonu'nda elde ettiği 3 birincilik de dahil 9 Ekim 2009'dan itibaren yaptığı dereceleri silinen Shobukhova'nın etrafında şekillenmişti.


1999 yılından 2015'in ağustos ayına kadar IAAF'te başkanlık görevini yapan Lamine Diack'ın oğlu Papa Massata, Rusya'daki doping skandallarının üstünü kapatarak yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle görevinden istifaya zorlanmıştı. Balakhnichev ise yine skandalın ortaya çıkmasının ardından 25 yıldır sürdürdüğü ARAF başkanlığından istifa etmişti.


Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) tarafından Alman televizyonlarında yer alan sistematik doping iddiasını soruşturmak için görevlendirilen bağımsız komisyonun, "Rusya'nın dopingi desteklediği" sonucuna vardığı raporunun açıklanması sonrası IAAF, ARAF'ın üyeliğini askıya almış ve Rus atletleri geçici olarak müsabakalardan men etmişti. WADA da Moskova Doping Kontrol Laboratuvarı'nın akreditasyonunu askıya almıştı. WADA ayrıca Rusya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (RUSADA) faaliyetlerini sürdürmesinin uygun olmayacağını da açıklamıştı.


Bağımsız komisyonun 2. raporunda ise IAAF'te meydana gelen rüşvet, sahtecilik, ihlalin üstünü örtme gibi suçlardan, Lamine Diack'ın organizasyonunu üstlendiği grubun sorumlu olduğu iddia edilmişti.

Haber Yayın Tarihi: 01.02.2016 06:06 Kaynak: AA

YORUMLAR


Son Dakika

45 yaş küçük aşkıyla ilk gecesini anlattı! Sunucunun ağzı açık kaldı
Bir çift cinsel ilişki esnasında fantezinin dozunu kaçırınca, genç kız hayatını kaybetti Son dakika: Husiler, Suudi Arabistan'ın kritik noktalarını vurdu

Son Dakika Haberleri