İBB, "Alâeddin Yavaşça'ya Vefa Konseri" Düzenledi - Son Dakika

İBB, "Alâeddin Yavaşça'ya Vefa Konseri" Düzenledi

15.03.2018 13:47
İBB, "Alâeddin Yavaşça'ya Vefa Konseri" Düzenledi

Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça'nın eserleri, öğrencilerinden oluşan CRR Türk Müziği Topluluğu tarafından, Refik Hakan Talu'nun şefliğinde icra edildi.

Konserde Merve Utandı Kalkan, Gizem Coşkun, Necmettin Yıldırım ve Atakan Aktaş solist olarak sahne aldı. Fatih Camii müezzini Bekir Büyükbaş'ın da bir kaside okuduğu gecede Yavaşça'ya ait iki de ilahi seslendirildi.

Konser öncesi bir konuşma yapan tambur sanatçısı Hakan Talu, Alâeddin Yavaşça'nın öğrencisi olduğu konservatuvar yıllarına ait bir anısını paylaştı. Talu, "Alâeddin Yavaşça her zaman kibar nazik ve beyefendi bir insandı. O, bizlere sadece müzik öğretmedi. Beyefendi olmayı, müziğe ve hayata nasıl bakmamız gerektiğini öğretti" dedi.

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Aslan Özdemir ise konuşmasında, İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü tarafından düzenlenen Alâeddin Yavaşça'ya vefa konserine ev sahipliği yapıyor olmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi. Özdemir, Yavaşça'nın zarafetinden, inceliğinden asla ödün vermeyen muhteşem bir sima olduğunu belirterek, eserleri ve kayıtlarının Türk Musikisindeki değerini vurguladı. Aslan Özdemir konuşmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mevlüt Uysal'ın göndermiş olduğu mesajı dinleyicilerle paylaştı. Uysal mesajında, vefa konserini Alâeddin Yavaşça'ya şükranlarının naçizane bir nişanesi olarak tertip ettiklerini; hali, tavrı ve edası ile tam bir İstanbul beyefendisi olan Yavaşça'nın genç sanatçılara örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Vefa konseri Yavaşça'nın râhatülervah makamında bestelemiş olduğu klasik takımının icrasıyla başladı. Yavaşça bu eserin güftesini Rıfkı Melûl Meriç'ten seçmiş. Alâeddin Yavaşça'nın sevilen şarkılarıyla devam eden konserde ayrıca, besteleri Alâeddin Yavaşça'ya ait olmak üzere dügâh makamında güftesi Muzaffer Özak'a ve hicaz makamında güftesi Erzurumlu Hakkı İbrahim'e ait iki ilahi seslendirildi. Fatih Camii müezzinlerinden Bekir Büyükbaş ise iki ilahi arasında okuduğu kaside ile büyük beğeni topladı.

YORUMLAR
500
İstanbul'da şehir hatları vapurunun dümeni kilitlenince Karaköy iskelesine çarptı: 3 kişi yaralandı İstanbul'da şehir hatları vapurunun dümeni kilitlenince Karaköy iskelesine çarptı: 3 kişi yaralandı Bakan Kasapoğlu'ndan Abdi İpekçi Spor Kompleksi inşaatı ile ilgili açıklama Bakan Kasapoğlu'ndan Abdi İpekçi Spor Kompleksi inşaatı ile ilgili açıklama İmamoğlu: İstanbul ve Türkiye, Zenginliği Hak Ediyor; Yoksulluğu Değil İmamoğlu: İstanbul ve Türkiye, Zenginliği Hak Ediyor; Yoksulluğu Değil
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İBB, 'Alâeddin Yavaşça'ya Vefa Konseri' Düzenledi - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement