İç Anadolu Bölgesi Odalar ve Borsalar İstişare Toplantısı - Son Dakika

İç Anadolu Bölgesi Odalar ve Borsalar İstişare Toplantısı

19.11.2019 18:33

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin, "Türkiye, bu harekat başlayınca dostlarıyla sınandı ve ne kadar dostu olduğunu gördü.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin, "Türkiye, bu harekat başlayınca dostlarıyla sınandı ve ne kadar dostu olduğunu gördü. 190 ülkedeki muhataplarımıza kendi dillerinde mektup yazarak Türkiye'nin bu konudaki haklılığını anlatttık." dedi.

Sivas, Yozgat, Nevşehir, Kırşehir, Aksaray, Niğde oda ve borsa başkanlarının katılımıyla Kayseri Ticaret Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen İç Anadolu Bölgesi Oda ve Borsa İstişare Toplantısında konuşan Hisarcıklıoğlu,19 Kasım Dünya Kadın Girişimciler Günü'nü kutladı.

TOBB olarak kadın girişimciler kurulunu kurduklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, her geçen gün kadınların iş dünyasının idaresindeki rollerinin de arttığını belirtti.

Barış Pınarı Harekatı'na değinen ve TOBB olarak yaptıklarını aktaran Hisarcıklıoğlu, "Türkiye, bu harekat başlayınca dostlarıyla sınandı ve ne kadar dostu olduğunu gördü. 190 ülkedeki muhataplarımıza kendi dillerinde mektup yazarak Türkiye'nin bu konudaki haklılığını anlatttık. Bakü'de tarihte ilk kez Türk Ticaret Sanayi Odasını kurduk, 6 ülkenin iş insanlarının katılımıyla tek çatı altında buluştuk. Genel kurul yaptık. Daha sonra da 6 ülkenin liderleri bir araya geldi." diye konuştu.

Toplantıya İç Anadolu bölgesindeki oda ve borsa başkanlarının katıldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Bulunduğumuz bu bölge imkansızlıkların içinde imkansızı başaranların bulunduğu bölge. Doğal zenginliklerimiz yok, hayvancılığımız, tarımımız çok yok. Bu zorluklara rağmen başarı hikayeleri yazan insanların temsilcisiniz. Geçmişte bu illerimizin durumunu çok iyi biliyoruz. Bugün geldiğimiz bu noktada bu iller ülkenin önemli tarih, kültür, sanayi, turizm, eğitim kentleri haline geldi. İllerimizdeki bu dönüşüme öncülük eden oda ve borsa başkanlarına teşekkür ediyorum.İlerimizin hedefleri için çalışmak zorundayız."

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ise 'Ülkesini en çok seven işini en iyi yapandır' sözünü anımsatarak iş dünyasının mensupları olarak alıp satmakta, rekabet etmekte, pazar bulmakta karşılaştıkları sorunlara rağmen daha fazla çalışmak gerektiğini vurguladı.

İş dünyasının yaşadığı sorunlara da değinen Gülsoy, "Bir süredir faizlerde yaşanan düşüşe özel bankaların direncinin mutlaka kırılması lazım. Faizleri daha aşağıya çekmedikçe, enflasyonu tek haneli rakamlara indirmedikçe, müteşebbislerin bunca teşvik uygulamasına rağmen yine de yatırım yapması ve istihdam yaratması zor görünüyor." diye konuştu.

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Recep Bağlamış da ülke ekonomisinin zor bir süreçten geçmesine rağmen çalışmaya ve proje üretmeye devam ettiklerini dile getirdi.

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ise 2018 yılında TÜİK verilerine göre Türkiye'nin ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 7 civarında artarken, Kayseri'nin ihracatının yüzde 27 oranında arttığını aktardı.

2019 yılının il 9 ayında Türkiye'nin ihracatı yüzde 2,3 artarken, Kayseri'nin ihracatının yüzde 8,3 oranında arttığını anlatan Büyüksimitci, Kayseri'nin iller arası ihracat sıralamasında 10'uncu sırada bulunduğunu belirtti.

Büyüksimitci, sanayiciler olarak yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini de dile getirdi.

Programda 19 Kasım Dünya Kadın Girişimciler Günü dolayısıyla kadın girişimcilerin katılımıyla pasta kesildi.

İç Anadolu Bölgesi Odalar ve Borsalar İstişare Toplantısı
İç Anadolu Bölgesi Odalar ve Borsalar İstişare Toplantısı
İç Anadolu Bölgesi Odalar ve Borsalar İstişare Toplantısı
İç Anadolu Bölgesi Odalar ve Borsalar İstişare Toplantısı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İç Anadolu Bölgesi Odalar ve Borsalar İstişare Toplantısı - Son Dakika


Son Dakika

Şenol Güneş'ten maç sonrası sert eleştiri: O golü saymıyorum Muharrem İnce: CHP, "Sen bizim Messi'mizsin" deyip beni aday gösterdi, şimdi futbolu bırak diyorlar Türkiye ile Rusya arasında Dağlık Karabağ muhtırası imzalandı Dünyaca ünlü model Candice Swanepoel, sokak ortasında sütyensiz spor yaptı Son Dakika: 81 ilin tamamında kamuya açık alanlarda sigara içmek yasaklandı Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'a istifa et ültimatomu! Gece yarısına kadar mühlet verildi Yunanistan ve Mısır, Doğu Akdeniz'deki kısmi deniz yetki anlaşmasını genişletmek istiyor Larsa Pippen, eşi Scottie Pippen'ı NBA yıldızı Tristan Thompson ile aldattığını itiraf etti