İç Mekan Konum Teknolojisinde İşbirliği - Son Dakika

İç Mekan Konum Teknolojisinde İşbirliği

27.11.2012 10:43
İç Mekan Konum Teknolojisinde İşbirliği, System.String[]

Qualcomm Atheros ve Cisco, iç mekan konum teknolojisinde işbirliğine gittiklerini duyurdu.

Ağ Teknolojisi ve Mobil Teknoloji Sektörlerinin Liderleri İç Mekânlarda Daha İsabetli Servis Keşfi ve Bağlam Farkındalığı Sağlamak Üzere Bir Araya Geldi

Qualcomm Technologies, Inc. (QTI), ağ ve bağlanabilirlik alanlarında faaliyet gösteren alt şirketi olan Qualcomm Atheros, Inc. ile ağ kurulumu alanında dünya çapında bir lider olan Cisco ile mekan sahipleri, uygulama geliştiriciler, mobil cihaz ve ağ kurulum OEM'leri ile müşterilere eşi benzeri görülmemiş bir fayda sağlamak ve Cisco kablosuz altyapısını kullanarak kamuya açık ve özel hizmete mahsus mekanlara yönelik iç mekan konum hizmetlerini hızlandırmak üzere ortak çalışmaya başladığını duyurdu. Qualcomm IZat™ iç mekân konum hizmetleri platformu ve Cisco "Connected Mobile Experience" (Bağlı Mobil Deneyimler) çözümünün bir araya getirilmesi, iç mekan konum hassasiyetini artıracak ve dünyanın önde gelen bazı satış, seyahat ve konaklama merkezlerinde hizmet keşfi ve bağlam farkındalığı sağlayacak. Cisco girişim kablosuz çözümleri ile Qualcomm mobil teknolojilerinin sektörlerindeki lider konumları sayesinde, pazar adaptasyonu hızlanacak ve iç mekân konum ekosistemini geliştirmeye yönelik teknolojik yenilikler ivme kazanacak.

İnternete bağlı olan çok sayıdaki müşteri, bilgi edinmek, etkileşime girmek ve içerik almak için mobil cihazlara ve konum tabanlı uygulamalara güveniyor. Fakat bu uygulama ve hizmetlerin büyük kısmı, uydu sistemlerinin konum verisi sağlayamadığı kentsel ortamlar ve iç mekânlarda sorun yaşıyor. Qualcomm Atheros ve Cisco, dünyanın önde gelen merkezlerindeki servis keşfini güçlendirmek, daha iyi bağlamsal farkındalık sağlamak ve daha iyi bir deneyim sunmak için yaptıkları ortak çalışmalarda iç mekân konum becerilerinin daha hassas hale getirilmesi sürecinin hızlandırılmasına odaklanmış durumdalar.

Qualcomm Atheros Konum Ürün ve Teknolojileri Başkan Yardımcısı Cormac Conroy yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi, "Qualcomm Atheros, bulunduğunuz her yerde, etrafınızda kim ve ne olduğu hakkında daha belirgin içerik sunarak mobil deneyimi güçlendiriyor. Kendi içinde çalışabilen konumlandırma teknolojilerinden oluşan bir ekosistem geliştirmek için Cisco ile birlikte çalışarak, mobil OEM'lerine, operatörlere ve mekânlara hizmet verdikleri müşterilere bağlam dâhilinde ve zamanında bilgi sağlayacak konum tabanlı hizmetler sunabilmeleri için yeni fırsatlar oluşturuyoruz. Bu ekosisteme dâhil olmak için, etrafınızda Qualcomm Snapdragon™ işlemci kullanan bir akıllı telefon olması veya Wi-Fi ağ kullanan bir Mobil Hizmet Motorunun kapsama alanında olmanız gerekiyor."

Qualcomm Atheros'un konum teknolojileri, dünya çapında, mobil şebekelerde çalışan bir milyardan fazla cihaz tedarik etti. Şirket, kısa süre önce, binalar içinde daha hassas konumlandırma (3-5 metre içerisinde) sağlamak ve iç mekan konumlandırmayı tüketiciler açısından daha kullanışlı hale getirmek için IZar konum platformunu güçlendirdi. İç mekân konumlandırmanın alışılageldik güçlüklerinin üzerinden gelmek Qualcomm Atheros'u, Cisco'yu ve sektörü, herhangi bir ortamda sürekli olarak açık konum farkındalığı hedefine ulaşmaya bir adım daha yaklaştırdı.

Cisco Connected Mobile Experiences, iç mekan konumu ve gerçek zamanlı analitik teknolojilerini bir araya getirmek ve böylece kişiselleştirilmiş mobil hizmetler ve içerik sunmak için ilk Wi-Fi Passpoint (HotSpot 2.0) çözümünü sunuyor. Çözüm, Cisco Mobilite Hizmetleri Motoru üzerine kurulmuş durumda. Bu hizmet, sektördeki, mobil cihazlarda iç mekân konumunu belirlemek için mevcut bir erişim noktası alt yapısını kullanabilen ilk teknoloji. Bu teknolojinin kullanıldığı çözüm sayesinde, uygulama geliştiriciler bağlamsal bilgileri kullanarak müşteri ile daha etkin bir biçimde etkileşime geçen mobil uygulamalar ve hizmetler sağlanabiliyor.

Cisco Kablosuz Ağ İşletmesi Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Sujai Hajela görüşlerini şu sözlerle dile getirdi, "Dış mekân navigasyonuna olan ilgiyi ve geleneksel dış mekân navigasyonu kapsama alanı ile konum uygulamalarını, dünyanın her yerinde iç mekânları da kapsayacak şekilde genişletmek istiyoruz. Mobil tabanlı konumlandırma lideri olan Qualcomm Atheros'un güçlü yanlarıyla WLAN ağ kurulumu alanındaki lider konumumuzu harmanlayarak perakende, konaklama, eğlence, seyahat, sağlık hizmetleri ve daha nice sektördeki müşterilerimize yönelik yeni ve heyecan verici fırsatlar oluşturuyoruz. Birlikte çalışarak, işletmelerin, sahip oldukları ağlarda bilgiyi kullanmalarına ve ek gelir fırsatları bulmalarına imkân tanıyoruz."

Cisco ve Qualcomm Atheros birlikte çalışarak, Cisco ağ altyapısının ve Qualcomm destekli el aletlerinin kullanıldığı yerlerde iç mekân deneyiminin diğerlerinden farklılaşmasını sağlayacak ve dünyanın her yerindeki popüler merkezlerde, mobil aygıtların iç mekân konum becerilerini artıracaklar. Daha fazla bilgi için lütfen www.qca.qualcomm.com ve www.cisco.com adresini ziyaret edin.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İç Mekan Konum Teknolojisinde İşbirliği - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisi'ni geri çağırdı Milli Savunma Bakanlığı, ABD'nin S-400'lerle ilgili sığındığı tek bahaneyi çürüttü: NATO sistemine entegre edilmeyecek Oyunu kullanan ABD Başkanı'ndan ilginç sözler: Trump adında bir adama oy verdim Uçuruma yuvarlanan otomobil hurdaya döndü! Feci kazada anne ve kızı yaşamını yitirdi Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek Sağlık Bakanlığı'nın korona raporunda İstanbul ile birlikte alarm veren 3 şehir dikkat çekti Şafak Sezer, lüks villasını 9 milyon 700 bin TL'ye satışa çıkardı