İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel Açıklaması - Son Dakika

İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel Açıklaması

17.02.2012 16:49
İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel Açıklaması, System.String[]

"Şirketlerimiz daha güçlü, daha sağlıklı, daha uzun ömürlü şirketler haline geliyor" dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel, Türkiye'de ticaret kültürünün değiştiğini belirterek,

"Şirketlerimiz daha güçlü, daha sağlıklı, daha uzun ömürlü şirketler haline geliyor" dedi.

Bodrum Sanayici İş Adamları Derneği'nin (BOSİAD) davetlisi olarak Bodrum'a gelen İsmail Yücel, ilçedeki bir otelde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Ticaret Kanunu'nun geçen yıl Meclis'te Cumhuriyet tarihinde görülmemiş geniş bir mutabakatla kabul edildiğini söyledi.

Türk Ticaret Kanunu'nun bin 535 maddeden oluştuğunu anlatan Yücel, kanunun yayımı tarihinden itibaren 1.5 yıl ertelendiğini bildirdi. Bu ertelemenin kanunun kamuoyunda tartışılması ve özümsenmesi amacıyla yapıldığını anlatan Yücel,

"Türkiye'de ticaret kültürü değişiyor. Şirketlerimiz daha üçlü, daha sağlıklı, daha uzun ömürlü şirketler haline geliyor" dedi.

Yücel, Türk Ticaret Kanunu'nda getirilen yeniliklerden birinin bağımsız denetim olduğunu kaydetti. Önceden, şirketlerin denetim kurulu üyelikleri bulunduğunu ifade eden Yücel, şu bilgileri verdi:

"Denetim kurulu üyelikleri kalktı, onun yerine bağımsız denetim geliyor. Bağımsız denetim, şirketlerin daha güçlü yapılar hale gelmesini sağlıyor. Uluslararası finansal raporlama sistemlerinin şirketler tarafından uygulanması zorunluluğu geliyor. Bunların tamamı şirketlerin daha kurumsal yapılar haline gelmesini ve daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak. Tek kişilik anonim şirket, limited şirket kurulabiliyordu. İnsanlar 3 kişi biraraya gelip dördüncü beşinci kişiyi sokaktan bulup anonim şirket kurabiliyorlardı. Artık sanal ortaklıklar bitiyor, gerçek ortaklıklar başlıyor. Bir kişi anonim şirket kurabilecek. Yönetim kurulu üyesi olmak için de ortak olmak şartı kalkıyor. Yönetimde profesyonellik getiriliyor."

- MUĞLA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel Açıklaması - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 26 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 75 can kaybı, 2198 yeni vaka tespit edildi Paşinyan yalanlarına yenisini ekledi: Türkiye Karabağ'a paralı asker yolladı Cem Yılmaz ile Serenay Sarıkaya ayrıldı mı? Sosyal medya hesapları yalanladı Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu Kız meselesi yüzünden çıkan tartışmada tüfekle vurulan genç, hayatını kaybetti Gölette cansız bedeni bulunan Afgan işçiyi oda arkadaşı öldürmüş 20 yaşında intihar eden İngiliz modelin ailesi: 13 yaşında cinsel istismara uğradı Bahar Candan "Türkiye'nin en salak kızı bile söyleyebiliyor" deyip İstiklal Marşı'nı okudu