IFAB elle oynama kuralında değişikliğe gitti! Nihai karar hakemlerin olacak - Son Dakika

IFAB elle oynama kuralında değişikliğe gitti! Nihai karar hakemlerin olacak

25.11.2020 11:10
IFAB elle oynama kuralında değişikliğe gitti! Nihai karar hakemlerin olacak, System.String[]

Dünya futbolunda en sık tartışılan konulardan biri olan elle oynama kuralı için Uluslararası Futbol Birliği IFAB, bir dizi değişikliğe gitti. Buna göre her elle oynamanın ihlal sayılmadığı bir kez daha vurgulanırken, yeni kuralın 3 tane püf noktası belirtildi.

Futbol kurallarının düzenleyicisi olan Uluslararası Futbol Birliği IFAB, gündem konularıyla ilgili yeni bir bildiri yayınladı.

Yeni bildiride her dönem gündemden düşmeyen topa elle müdahalenin yanı sıra ofsayt kuralı ile ilgili eğlenceli bir çalışmanın içerisinde oldukları duyuruldu.

ELLE MÜDAHALEDE KARAR HAKEMİN

IFAB topa elle müdahale edilen her pozisyonun bir ihlal olmadığını belirterek, son kararın hakem değerlendirmesine kaldığını belirtti.

HER EL İHLAL DEĞİLDİR

Açıklamada, "El ile müdahalelerde kurallar zaman zaman revize edilse de her zaman kesin ve tutarlı bir karar yoktur. Son kararın hakeme ait olduğunu ve oyuncunun eline veya koluna değen her pozisyonun ihlal olmadığını bir kez daha vurguluyoruz. Elle oynamalarda duruma göre yorum hakkı hakemindir." sözleri kullanıldı.

Yeni el kuralının püf noktaları:

-Top, sırtı dönük pozisyondaki oyuncunun koluna çarparsa oyun devam ettirilir.

-Kaleye atılan şutlarda top vücuttan ele gelirse, oyun devam eder, sarı kart yok.

-Futbolcu topla oynamaya çalışırken doğal konumunda eline çarparsa oyun devam.

Ayrıca kolun tamamının doğal olmayan şekilde büyümesine atıfta bulunulurken hakemlerin oyuncunun hareketine göre konumlarını belirleyerek kararlarını vermesi gerektiğini söyledi.

OFSAYT ÇALIŞMASI

IFAB'dan ayrıca sürpriz bir çıkış geldi. Futbolda gol atmanın bir sistem içerisinde sürmesini sağlayan ofsayt kuralı ile ilgili yeni bir çalışma yapıldığını belirtti.

Ofsayt kuralıyla ilgili "Daha eğlenceli ve dinamik hale getirmek adına yeni bir çalışma" yapıldığı duyurulurken bir kural değişikliğinden önce kapsamlı testlerin ve denemelerin yapılacağının da altı çizildi.

HER LİGE VAR ÇALIŞMASI

IFAB raporunda son olarak VAR konusunda yapılan çalışmalar aktarıldı. Bütçesi daha sınırlı liglerde VAR uygulamasının yapılamamasına atıfta bulunulan bilgilendirmede, bu konuda daha düşük bütçelerle VAR sistemi oluşturabilmenin çalışmalarının yapıldığı aktarıldı.

Ayrıca mevcut VAR kuralları ve uygulanışı konusunda iyileştirme çalışmalarının devam ettiği de aktarıldı.

(Sporx)

IFAB elle oynama kuralında değişikliğe gitti! Nihai karar hakemlerin olacak

Son Dakika Spor IFAB elle oynama kuralında değişikliğe gitti! Nihai karar hakemlerin olacak - Son Dakika Spor


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Güvenlik uzmanından Türk gemisine sapılan korsan saldırısıyla ilgili bomba iddia: Fransa'nın parmağı olabilir İmamoğlu'nun Galatasaray'a bağış yapması sosyal medya kullanıcılarını ikiye böldü! Fenerbahçeliler İBB Başkanını kendi kampanyalarına davet etti Kısıtlamada kaza yaptılar, araçları çekilince onlarca asılsız ihbarda bulundular Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya açıklarında saldırıya uğrayan Türk gemisi için devrede! Tüm yetkililere talimat verdi Erdoğan'ın peş peşe görüşme yaptığı Saadet Partisi'nden ittifaka şartlı yeşil ışık Kuraklık tehlikesi sonrası yeni düzenleme hayata geçti! Binalarda yağmur suyu toplama sistemi artık zorunlu 'La Casa de Papel' dizisinin Tokyo'su Ursula Corbero, üstsüz pozlarıyla takipçilerini mest etti 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü