İftar Sofralarının Vazgeçilmezi: "Meyan Şerbeti" - Son Dakika

İftar Sofralarının Vazgeçilmezi: "Meyan Şerbeti"

12.07.2014 12:07
İftar Sofralarının Vazgeçilmezi:

Güneydoğu insanının serinletici etkisi nedeniyle sıkça tercih ettiği meyan şerbeti, iftar sofraların vazgeçilmesi oluyor.

Yaz aylarında serinlemek amacıyla tüketilen meyan şerbeti, ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini alıyor.

Birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen şerbet, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin bunaltıcı sıcaklarında bölge insanının tercih ettiği en önemli içecekler arasında dikkati çekiyor. Ramazan ayının son yıllarda sıcak aylara denk gelmesiyle birlikte tüketimi daha da artan meyan şerbeti, iftar sofralarını süslüyor.

Sarayönü Caddesi'nde 51 yıldır meyan şerbeti satışı yapan ve ürününü Türk Patent Enstitüsü'ne tescil ettiren Abdullah Culha'nın sattığı meyan şerbetinden almak isteyen vatandaşlar saatler öncesinden dükkanın önünde kuyruğa giriyor.

Culha, yaptığı açıklamada, meyan şerbetinin Şanlıurfa ile özdeşleştiğini söyledi. Ramazan ayının kendileri için bir fırsat olduğunu ifade eden Culha, günlük 750 litre olan satışlarının ramazan ayında 3 bin litreye kadar çıktığını vurguladı.

Yoğunluktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Culha, "Ramazandan evvel biz beklerdik ki bir insan gelsin şerbet alsın. Ama şimdi oruç olduğu için herkes meyan şerbetine hucum ediyor. Bu durum bizi oldukça memnun ediyor" dedi.

İhsan Tahtabaşı ise babadan kalma mesleğini sürdürerek 35 yıldır şerbet sattığını, kentte "aşağı çarşı" diye tabir edile Haşimiye, Yıldız Meydanı ve Balıklıgöl civarına gelen vatandaşların meyan şerbeti tüketmeden evlerine dönmediğini anlattı. - Şanlıurfa

İftar Sofralarının Vazgeçilmezi: Meyan Şerbeti
İftar Sofralarının Vazgeçilmezi: Meyan Şerbeti

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İftar Sofralarının Vazgeçilmezi: 'Meyan Şerbeti' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: AK Parti Sözcüsü Çelik, Arınç'ın istifasıyla ilgili konuştu: Görüşlerinin doğru olmadığı yönünde mutabakat var Hakan Altun ile Gonca Vuslateri, yeni aşka yelken açtı Beckham, Manchester United ve PSG'yi geride bıraktı! Kazanacağı ücret dudak uçuklatacak Böyle vahşet görülmedi! Annesi doğum yaparken 6 yaşındaki çocuğunun başını kesti Üst mahkeme kararı bozdu, Palu ailesi davası yeniden başladı İrem Derici'nin geçen hafta müzikseverlerle buluşturduğu şarkısının klibi olay oldu Melih Gökçek'ten Arınç'ın istifası hakkında ilk yorum: Bence yetmez Arınç'ın istifa metninde dikkat çeken ifadeler var: Yargı, ekonomi ve başka alanlarda reformlara ihtiyaç var