Iğdır'da engellilerin bir günlük askerlik sevinci - Son Dakika

Iğdır'da engellilerin bir günlük askerlik sevinci

16.05.2022 17:53

Iğdır'da 22 engelli, temsili askerlik uygulaması kapsamında düzenlenen törenle bir günlüğüne asker oldu, Türk bayrağı ve silaha el basarak yemin etti.

Iğdır'da 22 engelli, temsili askerlik uygulaması kapsamında düzenlenen törenle bir günlüğüne asker oldu, Türk bayrağı ve silaha el basarak yemin etti.

Iğdır İl Jandarma Komutanlığında temsili olarak temel askerlik eğitimi alan zihinsel ve bedensel engeller için yemin töreni düzenlendi.

Bir günlük eğitimde asker kıyafeti giyen engelliler, Türk bayrağı ve silaha el basarak yemin etmenin ve terhis olmanın sevincini yaşadı.

Duygulu anların yaşandığı törende aileler çocuklarının sevincine ortak oldu.

Iğdır İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Nadir Demirhan, törende yaptığı konuşmada, Anayasaya göre askerliğin sadece bir ödev değil aynı zamanda bir hak olduğunu söyledi.

Kimlerin asker olabileceği konusunun ilgili kanunlarla düzenlendiğini ve bazı sağlık kriterleri getirildiğini belirten Demirhan, "Askerlik görevinden kaçmayarak kahraman Mehmetçiklerimiz ile birlikte cesurca askerlik yapmak isteyen ve yüreğinde korku barındırmayan, vatan sevgisi taşıyan siz değerli gençlerimizin askerliğin hak olan yönünden belli ölçüyle de olsa istifade etmelerinin önemli olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Törende yemin eden gençlerden Yavuz Ağrı ise engelli bireylerin toplumun bir gerçeği olduğunu belirterek, "Bu gerçeği Jandarma Genel Komutanlığı gördü ve yıllarca içimizde bir uhde olan bu kutsal görevi yapma fırsatını bizlere verdi. Bir günlük de olsa böyle kutsal bir vazifeyi yapmanın bizleri ne kadar duygulandırdığını anlatmak mümkün değildir." ifadesini kullandı.

Ağrı, engellilerin bugün büyük bir sevgi duyduğu asker ocağına gelmenin ve hayallerini süsleyen şerefli Türk askerinin üniformasını giymenin onur ve heyecanını yaşadığını vurguladı.

YORUMLAR
500
Son dakika haberi! Eskişehirli engelli genç, üniforma giyip bir günlüğüne polis oldu Son dakika haberi! Eskişehirli engelli genç, üniforma giyip bir günlüğüne polis oldu Iğdır'da 661 güvenlik korucusuna hizmet içi eğitim semineri verildi Iğdır'da 661 güvenlik korucusuna hizmet içi eğitim semineri verildi Iğdır'da '2022 kayısı tanıtım ve hasat günleri' başladı Iğdır'da '2022 kayısı tanıtım ve hasat günleri' başladı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Iğdır'da engellilerin bir günlük askerlik sevinci - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement