Iğdır'da "mavi dil" hastalığı nedeniyle karantina uygulanmaya başlandı - Son Dakika

Iğdır'da "mavi dil" hastalığı nedeniyle karantina uygulanmaya başlandı

23.03.2022 08:46

Iğdır'ın Karakoyunlu ilçesindeki bir çiftçinin hayvanlarında, "mavi dil" hastalığının yayılmasını önlemek için hastalığın çıktığı alanın 10 kilometre civarında karantina bölgesi oluşturuldu. Köylerde, hastalık etkisini yitirinceye kadar hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı.

Iğdır'ın Karakoyunlu ilçesindeki bir çiftçinin hayvanlarında, kan emen sineklerle bulaşan, sığırların yanı sıra diğer geviş getiren hayvanlarda da görülen viral enfeksiyöz bir hastalık olan "mavi dil" hastalığına rastlandı.

10 KM'LİK KARANTİNA BÖLGESİ OLUŞTURULDU

Karakoyunlu Kaymakamlığı ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hastalığın yayılmaması için alınan önlemler kapsamında, hastalığın çıktığı alanın 10 kilometre civarında karantina bölgesi oluşturuldu.

KORUMA VE GÖZETİM BÖLGELERİ İLAN EDİLDİ

Öte yandan, Bekiranlı, Cennetabat ve Koçkıran köyleri koruma bölgesi ilan edildi. Ergenekon ve Fatih mahalleleri ile Bulakbaşı, Aktaş, Kerimbeyli, Aşağı Alican, Taşburun, Bayatdoğanşanlı, Kacerdoğanşanlı ve Gökçeli köyleri ise gözetim bölgesi oldu.

HAYVAN GİRİŞ ÇIKIŞLARI YASAK

Söz konusu köylerde, hastalık geçinceye kadar karantina uygulanarak bölgeye hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce bölgede aşılama çalışması başlatıldığı, çalışmaların tamamlanmasının ardından önlemlerin kaldırılacağı öğrenildi.

YORUMLAR
500
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Gizligider, Bartın'da ziyaretlerde bulundu Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Gizligider, Bartın'da ziyaretlerde bulundu Zmo Samsun Şubesi: 'Bafra Meyve-Sebze Hali Arazisi İçin Ova Dışında Alternatif Alan Araştırılmalı' Zmo Samsun Şubesi: 'Bafra Meyve-Sebze Hali Arazisi İçin Ova Dışında Alternatif Alan Araştırılmalı' Bakan Kirişci: 'Rusya-Ukrayna savaşından dolayı tıkanan süreci aşan ülke Türkiye ve Sayın Cumhurbaşkanımız oldu' Bakan Kirişci: 'Rusya-Ukrayna savaşından dolayı tıkanan süreci aşan ülke Türkiye ve Sayın Cumhurbaşkanımız oldu'
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Iğdır'da 'mavi dil' hastalığı nedeniyle karantina uygulanmaya başlandı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement