Iğdır: Gümrük Müsteşarı Şahin, Iğdır'daki Sınır Kapılarında İncelemelerde Bulundu - Son Dakika
Iğdır: Gümrük Müsteşarı Şahin, Iğdır'daki Sınır Kapılarında İncelemelerde Bulundu

Iğdır: Gümrük Müsteşarı Şahin, Iğdır'daki Sınır Kapılarında İncelemelerde Bulundu

06.06.2006 23:21

Gümrük Müsteşarı Mehmet Şahin, Iğdır'daki sınır kapılarında incelemelerde bulundu.

Gümrük Müsteşarı Mehmet Şahin, Iğdır'daki sınır kapılarında incelemelerde bulundu.

Iğdır Valisi Halil Ulusoy, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Cemal Dikmen, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan'ı ziyaret eden Müsteşar Mehmet Şahin, Nahçıvan Dilucu, İran Boralan, Ermenistan Alican sınır kapılarında incelemelerde bulundu. Müsteşar Şahin, ziyareti sonrasında hazırladığı raporu Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'e sunacak.

Gümrük Müsteşarı Şahin ile bir süre görüşen Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, bölgede ihtisas gümrüğü kurulacağını, gümrüklerin transit gümrük haline geleceğini ve bu gümrüğün mutlak surette Iğdır'da yapılması gerektiğini söyledi.

Gümrüklerle ilgili 17 Mayıs tarihinde Ankara'da, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında 11 oda başkanı ve 4 müsteşarın katıldığı bir toplantı yapıldığını anlatan Kamil Arslan, kendilerinin bu toplantıda sorunları dile getirdiğini belirtti. Arslan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Bizim gümrüklerle ilgili önemli sorunumuz var. Son çıkan düzenleme ile İhtisas Gümrüğü kuruluyor. Bu gümrüğün Iğdır'da kurulması gerekir. Iğdır'da halihazırda 3 sınır kapısı var. Bunlardan birisi çalışıyor, ikisi atıl durumda. Türkiye'de doğru yatırımlar, doğru yerlere yapıldıkça hizmet artacak, vatandaş rahatlayacaktır. Geçmişte Iğdır'da üretilen şeker pancarının işlendiği fabrika, siyasi hesaplarla Ağrı'ya, Kars'a ve Erzurum'a yapılmıştır. Bundan en çok devletin zarar gördüğü istatistik rakamlarla ortadadır. Şeker pancarı yüzde 38 kayıp veriyor. Iğdır'dan Ağrı'ya, Kars'a ve Erzurum'a kadar yolların sağı soluna sezonunda bol miktarda şeker pancarı dökülüyor. Bu milli servettir. Şimdi biz yine aynı durumla karşı karşıyayız. İhtisas Gümrüğü kuruluyor. Bunun Iğdır'da kurulması gerekir. Teknik olanlar bunu istiyor. Siyasilere iş düşünce bize yine haksızlık etmek istiyorlar. Biz Iğdır halkı olarak, bunu istiyor ve hükümetten bu olumlu adımı atmasını bekliyoruz."

Gümrük Müsteşarı Mehmet Şahin'in incelemelerine AK Parti İl Başkanı Ömer Armağan, Aralık Belediye Başkanı Muharrem Kumtepe, Karakoyunlu Belediye Başkanı Ziyatali Deliktaş da katıldı.

AK Parti İl Başkanı Ömer Armağan da, gümrük işini takip edip, Iğdır'ın hakkı olan İhtisas Gümrüğü'nün Iğdır'a kurulması için mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Iğdır: Gümrük Müsteşarı Şahin, Iğdır'daki Sınır Kapılarında İncelemelerde Bulundu - Son Dakika


Advertisement