İHH, Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 7 bin 600 kişiye yardımda bulundu - Son Dakika

İHH, Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 7 bin 600 kişiye yardımda bulundu

15.09.2021 10:34
İHH, Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 7 bin 600 kişiye yardımda bulundu, System.String[]

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Afganistan'da ihtiyaç sahibi 7 bin 600 kişiye kumanya dağıttı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Afganistan'da ihtiyaç sahibi 7 bin 600 kişiye kumanya dağıttı.

İHH'dan yapılan açıklamada, yıllardır işgal altında olan Afganistan'da çatışma ve saldırılar sebebiyle 47 bin kişinin hayatını kaybettiği, savaşın geride binlerce çocuğu yetim bıraktığı kaydedildi.

Bu yıl başlayan kuraklığın da gıda ve temiz su bulmayı zorlaştırdığına değinilen açıklamada, BM verilerine göre de 14 milyon kişinin yetersiz beslendiğine dikkat çekildi.

İHH'nın Afganistan'da 25 yıldır insani yardım, yetim destekleme, kalkındırma gibi birçok projeyi hayata geçirdiği anlatılan açıklamada, "Son krizin ardından pirinç, barbunya, sıvı yağ, tuz, şeker ve çay bulunan 1520 adet kumanya paketi ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Yardımlardan 7 bin 600 mağdur istifade etti." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İHH Kabil Ofis Sorumlusu Mücahit Kılıç, ülkede ciddi bir şekilde baş gösteren kuraklık nedeniyle insanların suya ulaşmakta problem yaşadığını, içme suyu alanında yaptıkları çalışmaları yoğunlaştıracaklarını söyledi.

Çatışma, ekonomik ve başka birçok nedenlerden ötürü Afganistan halkının açlık sıkıntısı ile burun buruna geldiğini anlatan Kılıç, "Bu dönemde, İHH olarak acil gıda dağıtımlarımızı devreye soktuk ve Afganistan'ın birçok noktasında bu yardımlarımızı sürdürüyoruz. Aynı zamanda sağlık imkanlarının çok kısıtlı kaldığı bu dönemde de İHH olarak gerekli tespitlerimizi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda da ilerleyen günlerde sağlık alanında çok yönlü projelerimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Afganistan'da yaklaşık 2 bin yetime, Yetim Sponsorluk Sistemi kapsamında finansal olarak destek sağlamaktayız. Aynı zamanda Afganistan'da bir adet yetimhanemiz bulunmakta. Artan sivil kayıplar nedeniyle oluşan yetimler için yaptığımız çalışmaların kapsamını artırmayı planlıyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Afganistan'da daha fazla kişiye ulaşmak için hayırseverlerin desteklerine ihtiyaç olduğu belirtilen açıklamada, bağışçılar destek oldukları takdirde İHH'nın, Afganistan'da halkın yaralarını sarmaya devam edeceği kaydedildi.

İHH, Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 7 bin 600 kişiye yardımda bulundu
İHH, Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 7 bin 600 kişiye yardımda bulundu
İHH, Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 7 bin 600 kişiye yardımda bulundu

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İHH, Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 7 bin 600 kişiye yardımda bulundu - Son Dakika


YORUMLAR (1)
500

Son Dakika

Hande Yener çok cesur! Maske ve jartiyerli kostümüyle sahne aldı 00:34 Hande Yener çok cesur! Maske ve jartiyerli kostümüyle sahne aldı Tehlikeye aldırış etmeyen vatandaştan görüntülediği domuza güldüren sözler: Birader ne var ne yok 23:41 Tehlikeye aldırış etmeyen vatandaştan görüntülediği domuza güldüren sözler: Birader ne var ne yok Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz 22:40 Akşener partisinin anketlerdeki oy oranını verdi: 9 anketin ortalamasına göre yüzde 16 görünüyoruz
Dilek canlı yayında anlattı, tüm Türkiye gözyaşları içinde izledi: Ailem beni sattıktan sonra izliyor 21:40 Dilek canlı yayında anlattı, tüm Türkiye gözyaşları içinde izledi: Ailem beni sattıktan sonra izliyor Eser Yenenler'in eşi Berfu Yenenler'den şaşırtan aldatma itirafı 19:40 Eser Yenenler'in eşi Berfu Yenenler'den şaşırtan aldatma itirafı Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı 18:20 Hande Erçel'in yıllar önceki estetiksiz hali görenleri şaşırttı
Türkiye'nin gündemine 17:42 Türkiye'nin gündemine "Bana teşkilatın numarasını verin" sözleriyle oturan kurye beraat etti Kamyon şoförü eksikliği sebebiyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kalıyor 15:56 Kamyon şoförü eksikliği sebebiyle tedarik zinciri kırıldı, marketlerde raflar boş kalıyor
Advertisement