İhlas Koleji Öğrencileri Padişah Türbelerini Ziyaret Etti - Son Dakika

İhlas Koleji Öğrencileri Padişah Türbelerini Ziyaret Etti

29.11.2012 09:33
İhlas Koleji Öğrencileri Padişah Türbelerini Ziyaret Etti

İhlas Koleji 11.sınıf öğrencileri, Laleli, Beyazıt, Çemberlitaş, Sultanahmet, Ayasofya ve Yeni Cami çevresindeki padişah türbelerini ziyaret etti.

İhlas Koleji 11. sınıf öğrencileri, Laleli, Beyazıt, Çemberlitaş, Sultanahmet, Ayasofya ve Yeni Cami çevresindeki padişah türbelerini ziyaret etti.

Tarih öğretmenleri Bayram Durgut ve Erdil İşeri'nin nezaretindeki 24 öğrenciye bu gezilerinde, İhlas Haber Ajansı (İHA) Genel Müdür Yardımcısı, araştırmacı yazar İbrahim Pazan rehberlik yaptı. Aksaray Valide Camii'nde başlayan gezi Eminönü'ndeki Yeni Cami Türbesi'nde sona erdi. Pazan, türbelerin çoğunu ilk kez ziyaret ettikleri için heyecanlı oldukları gözlenen öğrencilere, hem orada medfun bulunan Osmanlı padişahları ve aileleri, hem de türbelerin mimarisi hakkında geniş bilgi verdi.

Gezi, Aksaray Valide Camii avlusunda bulunan Sultan Abdülaziz Han'ın annesi Pertevniyal Valide Sultan Türbesi'ni ziyaretle başladı. Buradan Laleli Camii bitişiğindeki Sultan Üçüncü Mustafa ve Üçüncü Selim Han Türbesi'ne geçen öğrenciler, padişahların kabirlerinin yanı sıra türbe duvarındaki özel mekanda sergilenen hazret-i Peygamber'in ayak izlerini (Nakş-ı Kadem-i Peygamberi) ziyaret etme fırsatı buldular.

Beyazıt Camii'ndeki Sultan İkinci Bayezid Han, Nuru Osmaniye Camii avlusundaki Şehsuvar Valide Sultan Türbelerini ziyaretle devam eden gezide bundan sonraki durak Çemberlitaş'ta bulunan Sultan İkinci Mahmud Han, oğlu Sultan Abdülaziz Han, torunu Sultan İkinci Abdülhamid Han ve hanımı Bezmialem Valide Sultan'ın (Sultan Abdülmecid Han'ın annesi) kabirlerinin bulunduğu Sultan İkinci Mahmud Han Türbesi oldu.

Verilen 1 saatlik yemek molasının ardından Sultanahmet'te bulunan Sultan Birinci Ahmed Han Türbesi'ni ziyaret eden öğrenciler, bu padişahın yanı sıra oğulları Sultan Genç Osman Han, Sultan Dördüncü Murad Han ve hanımı Mahpeyker Valide Sultan'ın kabirlerini ziyaret ettiler. Buradan Ayasofya türbelerine geçen öğrencilerin dikkatinden, Mimar Sinan eseri ve İstanbul'da bulunan türbelerin en güzeli olan Sultan İkinci Selim Türbesi'nin girişinde sol tarafta bulunan çini panonun renginin sağdakinden soluk oluşu kaçmadı. İbrahim Pazan, bunun sebebini soran öğrencilere, panonun aslının Sultan İkinci Abdülhamid Han devrinde bir Fransız tarafından restore edilmek amacıyla Fransa'ya götürüldüğünü ve yerine imitasyonun takıldığını söyledi. Bu muhteşem çini panonun asıl yeri yerine Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergilendiğini öğrenen öğrenciler büyük üzüntü duydular. Gezinin devamında öğrenciler, Sultan Üçüncü Murad Han, Üçüncü Mehmed Han, Birinci Mustafa Han ve İbrahim Han'ın medfun bulunduğu diğer türbeleri ziyaret ederek burada bulunan padişah, şehzadeler, padişah kızları ve valide sultanlar hakkında detaylı bilgiler aldı.

Ardından Sirkeci Garı istikametinde seri bir yürüyüşle Yeni Cami civarındaki Sultan Birinci Abdülhamid Han Türbesi'ne ulaşan öğrenciler bu padişah ve oğlunun kabirleri yanında hazret-i Peygamber'in ayak izlerini de ziyaret ettiler. Ziyaretlerin son durağı ise Yeni Cami karşısında bulunan ve bu güzel camiyi yaptıran Sultan Dördüncü Mehmed Han'ın annesi Turhan Valide Sultan ile 6 padişah ve diğer 6 padişah validesinin kabirlerinin bulunduğu türbe oldu.

Uzun bir güzergah üzerinde dolu dolu bir tarih gezisi gerçekleştiren öğrenciler, oldukça yorulduklarını ancak 22 Osmanlı padişahı ile bunların anneleri olan 14 valide sultanın kabirlerini ve ayrıca iki türbede bulunan Peygamber efendimizin ayak izlerini ziyaret etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdiler. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İhlas Koleji Öğrencileri Padişah Türbelerini Ziyaret Etti - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement