İhraç Edilen Subaylar İdare Mahkemesinin Kapısında - Son Dakika

İhraç Edilen Subaylar İdare Mahkemesinin Kapısında

Yüksek Askeri Şura kararlarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilen 14 kişi Yenibosna'da bulunan Bölge İdare Mahkemesine gelerek basın açıklaması yaptılar

İhraç Edilen Subaylar İdare Mahkemesinin Kapısında, System.String[]

En son yapılan Anayasa Değişikliği ile Yüksek Askeri Şura kararlarına yargı yolunun açılmasıyla, ASDER üyeleri İstanbul Bölge İdare Mahkemesine giderek, YAŞ kararı ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilen 14 kişi adına yanlış idari işlemlerin düzeltilmesi ve haklarını tekrar geri kazanmak istemiyle başvuruda bulundu.

ASDER başkanı Türkiye genelinde yaklaşık 2 bin kişinin bölge idare mahkemesine başvuracağını söyledi.

Yüksek Askeri Şura kararlarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilen 14 kişi Yenibosna'da bulunan Bölge İdare Mahkemesine gelerek basın açıklaması yaptılar.

ASDER adına basın açıklaması yapan Mustafa Hacımustafaoğulları , ' 12 Eylül 1980 darbesinde milletimize dayatılan anayasa ile temel hak ve özgürlükler rafa kaldırılarak toplumun tüm kesimlerinin hukuku çiğnendiği gibi, silahlı kuvvetlerde de değiştirilen 125. maddeye istinaden 2 bine yakın personel yargısız infazla tasfiye edilmiştir.

Şu anda mahkemelerde yargılanan darbeci, hukuk tanımaz ve yetkisini kötüye kullanan bazı ordu mensupları, kendi menfur emellerine ulaşmak ve silahlı kuvvetler içinde kadrolaşmak için, kendilerine engel gördükleri gerçek vatanseverleri tasfiye etmişlerdir. Askeri şura kararlarına yargı yolunun açılmasıyla MSB,İçişleri Bakanlığına dilekçe vererek geçmişte yapılan yanlışın idari işlemle düzeltilmesini, haklarımızın ve itibarımızınz iade edilmesini talep ettik.

Ayrıca Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne dava açarak hukukun işletilmesini istiyoruz. Bugün bunun için buradayız. AYİM'e iletilmek üzere başvurumuzu yaptık. Anayasayı kısmen de olsa değiştirerek ülkemizde hukukun üstünlüğü ve demokratikleşme yönünde önemli adımlar atan iktidara buradan sesleniyoruz. Lütfen bizleri, yeniden bizi mağdur edenlerin önüne atmayın.

Bize yapılan ideolojik ve siyasi bir haksızlıktır. Karargah soruşturması kapsamında yargılanan Cengiz Köylü albay ile ben beraber çalıştım o dönemde bir sıkıntım olmadı. Fakat ben geriye dönüp baktığımda benimle ilgili hazırlana dosyalarda bu kişilerin olumsuz kanaatlerinin olabileceğini değerlendiriyorum. Benim elimde bilgi ve belge yok ama bu kişiler gizli saklı şebekelerdir.

Biz başvurumuzu yaparız bağımsız yargı bu konuda gerekli kararı verir. Tutum ve davranışlarımızla irticai faaliyet gösterdiğimiz gerekçesiyle 1997 yılında binbaşı görevindeyken YAŞ kararı ile ordudan atıldım. Göreve dönmek benim içimde uhte oldu. Üniforma bizim terimiz oldu" şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından Bölge İdare Mahkemesi'ne dilekçelerini veren dernek üyeleri olaysız şekilde dağıldı.

YORUMLAR

Son Dakika

Bayram tatili sonrası altının gram fiyatı 441 liradan işlem görüyor Taksilere puan sistemi geliyor! Müşteriler, şoförlere not verecek Tuğba Ekinci, cesur kalça pozunu paylaşarak yeni şarkısının müjdesini verdi Güne düşüşle başlayan dolar 6,94'ten işlem görüyor Mehmet Ceyhan herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: Okulların açılması için acele mi edildi? Taksim'in ortasında saç saça baş başa kadın kavgası! O anlar kamerada Son dakika: Temmuzda enflasyon aylık %0,58, yıllık %11,76 arttı Mert Hakan'ın 10 milyon TL imza parası aldığının iddia edilmesi, F.Bahçe'nin transfer hamlelerini zora soktu Şehit Esma Çevik'in babasının "Katil yakalansın" duası kabul oldu Yeşim Salkım'a küfür eden Murat Övüç, resti çekti: Kellem de gitse doğruları söyleyeceğim, korkum yok Ambulansa alınmayan genç adam acil servisi birbirine kattı, "Dikkat çekmek için yaptım" dedi Kasımpaşa, 3 büyüklerin peşine düştüğü Bernard Mensah ile anlaşma sağladı Korkutan görüntü! Irak'ta tonlarca balık telef oldu Havale ücreti kurnazlığı! Tüketici derneği başkanı bankaların foyasını ortaya çıkardı Ünlü sunucu, oğlunun gözü önünde kendisine tecavüz etmeye çalışan kişinin şiddetine maruz kaldı