İhracat Verileri Açıklandı - Son Dakika

İhracat Verileri Açıklandı

02.01.2012 12:37
İhracat Verileri Açıklandı, System.String[]

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 500 milyar dolarlık ihracat stratejisinde yıllık yüzde 12'lik artış hedefi varken, yüzde 18,5'lik bir artışın yakalandığını belirterek, "Bu hedefin yüzde 50 üzerine çıktığımızın en güzel belgesi" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 500 milyar dolarlık ihracat stratejisinde yıllık yüzde 12'lik artış hedefi varken, yüzde 18,5'lik bir artışın yakalandığını belirterek, "Bu hedefin yüzde 50 üzerine çıktığımızın en güzel belgesi" dedi.

Aralık ayı ihracat rakamlarını Ankara'da açıklayan Büyükekşi, TİM olarak 2011 yılını verimli ve yoğun bir takvimle geçirdiklerini ifade ederek, Mart ayında 2023 ihracat stratejisini kamuoyuyla paylaştıklarını, özel sektörün katkısıyla hazırlanan uzun vadeli bu stratejiyi kamuoyunun sahiplendiğini söyledi.

İlk olarak bir sivil toplum kuruluşunun kamuyla birlikte bir vizyon ortaya koyduğunu bildiren Büyükekşi, TİM'in kamuoyuna umut aşıladığını ve ülkenin motivasyonunu yükselttiğini kaydetti.

2011 yılının son derece başarılı geçtiğini vurgulayan Büyükekşi, yüzde 18,2 artışla 134,6 milyar dolarlık yeni bir cumhuriyet rekoru kırıldığını söyledi.

Bu rakamın son derece önemli olduğunu, çünkü Avrupa krizle boğuşurken, Kuzey Afrika'da, Suriye'de halk hareketleri olurken Türkiye'de bu rekorun kırıldığını bildiren Büyükekşi, şöyle konuştu:

"500 milyar dolarlık ihracat stratejisinde yıllık yüzde 12'lik artış hedefi varken, yüzde 18,5'lik bir artışı yakaladık. Bu hedefin yüzde 50 üzerine çıktığımızın en güzel belgesi.

2000 yılında Türkiye'nin ihracat rakamı 27 milyar dolar, bugün ulaştığımız rakam 134,6 milyar dolar. Daha çarpıcı bir örnek vermek istiyorum. 1923 yılında Türkiye'nin toplam ihracatı 50 milyon dolar, şu andaki ulaştığımız rakamın geçen seneki iş günü rakamına bakıyoruz, 250 iş gününe bölüyoruz, her iş gününde 540 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmişiz. Çalışma saati olan 8 saate bölüyoruz, 67,5 milyon dolar. Yani cumhuriyetin kuruluş tarihinde bir yılda gerçekleştirdiğimiz ihracattan fazlasını şu anda 1 saatte yapıyoruz. Bu gerçekten Türkiye adına çok önemli bir gurur vesilesi." - ANKARA

İhracat Verileri Açıklandı

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi İhracat Verileri Açıklandı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Cemal Hünal, sağlık sorunları nedeni ile Survivor 2021'e veda etti Acun'un takımı Fortuna Sittard, kupada Nijmegen'e uzatmada 3-2 yenilerek elendi Esnafın üşümesin diye üzerine battaniye örttüğü kişi, iş hanında ölü bulundu Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor Marketten dönen çift kurşuna dizildi! Camdan bakan çocuk anne ve babasının cansız bedenini gördü Mansur Yavaş'tan Ankara'da yaşayan EYT'lilere müjde: GSS primlerini ödemeye başlıyoruz Sereney Sarıkaya rekor bir ücret karşılığında ATV'nin yeni dizisiyle ekranlara dönüş yapıyor Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker suskunluğunu "Yanvar Katliamı" ile bozdu