İhsanoğlu: Bizde Yüzde 60 Oy Bekliyoruz - Son Dakika

İhsanoğlu: Bizde Yüzde 60 Oy Bekliyoruz

07.07.2014 16:22

Aydın'da vatandaşlara seslenen Çatı Aday Ekmeleddin İhsanoğlu, "Cumhurbaşkanı'nın görevleri belli bunun dışında bir şey olamaz. Bizde yüzde 60 bekliyoruz." dedi.

CHP ve MHP'nin ortak aday olarak gösterdiği ve çeşitli partilerin de destekverdiği Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu Aydın'da vatandaşlarla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanının görevlerinin anayasa ile belli olduğunu, rolleri birleştirmek veya değiştirmenin tehlikeli ve maceralı bir yolculuk anlamına geleceğini söyledi. İhsanoğlu seçimde yüzde 60 oy beklediklerini söyledi.

Aydın’da vatandaşlarla bir araya gelen Ekmeleddin İhsanoğlu yaptığı konuşmadan satırbaşları:

"ADAYLIĞI KABUL ETMEM İÇİN AK PARTİ'DEN DESTEKLEYENLER OLDU"

"Ben bu görevden kaçamazdım, işte bu vatana ihanet olurdu. Sayın Bahçeli ve Sayın Kılıçdaroğlu benim adımı ilan ettikleri zaman farklı kesimlerden gelen çok güzel tepkiler oldu. Hatta Ak Parti'nin içerisinden beni teşvik edenler ve bu teklifi kabul etmemi isteyenler oldu.

"KANUN VE ANAYASA ORTADA HERKES BU YARIŞA KATILSIN"

Bu makama kendinden başkasını layık görmeyenler bu halkı tanımıyor demektir. Ben bu adaylığı kabul ederken anti tez olarak düşünmedim. Kanun meydanda, anayasa meydanda herkes bu yarışa katılsın.

"SİZİN İÇİN UYGUN OLANI SEÇİN"

Biz en baştan beri bu yarışı çelebice, centilmence yapalım dedik ve sözümü eriyim, ben polemik yapmaya gelmedim. Başa kim gelirse saygı duymamız gerekir. Siz istediğiniz partiye oy veriniz, bu sizin hakkınız. 3 isim 3 resim… Bir tanesini seçeceğiz. Bu üç isimden sizin için en uygununu seçmeniz lazım.

"PARTİ TERCİHİNİ BİR YANA BIRAKACAKSINIZ"

Parti tercihiniz bir yana bırakacaksınız, onu gelecek yıl kullanırsınız. Bu benim devletimin başkanı olsun diyeceksiniz. Ben Aydın’a yol yapacağım, köprü yapacağım cumhurbaşkanının böyle bir yetkisi yoktur. Bu aradaki farkı görmemiz lazım.

"YÜZDE 60 OY ORANI BEKLİYORUZ"

Burası böyle bir ülke değildir, anayasa vardır. Diyorlar ki bu ilk olacak, halk seçecek. Doğrudur Fakat bunu nasıl kullanacaksınız. Size oy veren yüzde 50 deniliyor.. Biz yüzde 60 bekliyoruz! Bana yüzde 60 oy verdiler, diğer yüzde 40 ne olacak? ‘Hayır ben onları adam yerine koymam’ yok öyle bir şey! Siz ‘başbakanın görevlerini de uygulayacağım’ derseniz kriz yaşanır.

"İNSANLARIN GÖSTERDİĞİ İLGİ DEĞİŞİMİ SİMGELİYOR"

Köprüyü, barajları hükümet yapsın, devlet yapsın Köprüyü bayındırlık bakanlığı yapar, cumhurbaşkanı yapamaz sadece yol gösterebilir. Rolleri değiştirmek veya birleştirmek olamaz, bu çok tehlikeli bir yolculuk olur. 16 Haziran’dan itibaren değişik semtlerde, halktan sokaktaki insanların gösterdiği ilgi Türkiye’nin değiştiğini gösterir. Hiç kimse kendi aralarında yaptıkları seçim planlarının geçerli olduğunu düşünmesin.

İhsanoğlu: Bizde Yüzde 60 Oy Bekliyoruz
İhsanoğlu: Bizde Yüzde 60 Oy Bekliyoruz

Son Dakika Güncel İhsanoğlu: Bizde Yüzde 60 Oy Bekliyoruz - Son Dakika


Son Dakika

Buldukları iki açığı Instagram'a bildiren gençlere 50 dolar ödül teklif edildi Kırmızı Oda'da rol alan Sema Keçik'in 2 yıl önce kendisinden 25 yaş küçük oyuncuyla aşk yaşaması yeniden gündem oldu Işıkları sökülüp, çeşmesi kırılan 600 yıllık Şahmelek Camii'ni talan edenler geride sadece bir kasket bıraktı Köylünün geçim kaynağı oldu! Koronavirüs sonrası kekik yağı satışları patladı Genç kızları tuzağa düşüren izdivacın damat adayı, son işinde kıskıvrak yakalandı Son dakika: 2021'de MTV, trafik ve vergi cezaları yüzde 9,11 oranında artacak CHP'den Erdoğan'a Kanal İstanbul yanıtı: İmamoğlu'ndan özür dilemelidir Hatay'da deprem ve tsunami uyarısı: Deniz kumundan yapılan binalar büyük tehlike taşıyor