IKBY Başbakanı: "Yasa dışı güçler (PKK), Suriye'den Sincar'a daha fazla güç takviyesi yaptılar" - Son Dakika

IKBY Başbakanı: "Yasa dışı güçler (PKK), Suriye'den Sincar'a daha fazla güç takviyesi yaptılar"

11.05.2022 15:50
IKBY Başbakanı: "Yasa dışı güçler (PKK), Suriye'den Sincar'a daha fazla güç takviyesi yaptılar"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, terör örgütü PKK'nın Sincar'dan çıkarılmasını da kapsayan anlaşmanın uygulanması çağrısını yineleyerek, "Yasa dışı güçler (PKK) Sincar'da ve bunlar Suriye'den bölgeye daha fazla güç takviyesi yaptılar.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, terör örgütü PKK'nın Sincar'dan çıkarılmasını da kapsayan anlaşmanın uygulanması çağrısını yineleyerek, "Yasa dışı güçler (PKK) Sincar'da ve bunlar Suriye'den bölgeye daha fazla güç takviyesi yaptılar." dedi.

IKBY Başbakanı Barzani, basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Barzani, 1 Ekim'de gerçekleştirileceği duyurulan IKBY milletvekili seçimlerinin zamanında yapılması gerektiğini belirtti.

Musul kentine bağlı Sincar ilçesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Barzani, ""Yasa dışı güçler (PKK) Sincar'da ve bunlar Suriye'den bölgeye daha fazla güç takviyesi yaptılar." ifadesini kullandı.

Barzani, PKK'nın Sincar'dan çıkarılmasını da kapsayan Sincar Anlaşması'nın uygulanması çağrısında bulunarak, "Sincar temizlenmedi. Bu yasa dışı güçler kendilerini orada dayatmışlar ve federal hükümet güçleriyle onlar arasında çatışmalar da oldu." diye konuştu.

Erbil'e 13 Mart'ta düzenlenen ve İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun üstlendiği füze saldırısına ilişkin de konuşan Barzani, "Bir sivil vatandaşın evi hedef alındı, (bu kişinin) şikayet etmesi ve tazminat talebinde bulunması yasal bir şekilde kendi hakkıdır." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
500
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel IKBY Başbakanı: 'Yasa dışı güçler (PKK), Suriye'den Sincar'a daha fazla güç takviyesi yaptılar' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement