IKBY'de Anayasa taslağı hazırlığı - Son Dakika

IKBY'de Anayasa taslağı hazırlığı

16.09.2019 16:23
IKBY'de Anayasa taslağı hazırlığı, System.String[]

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) parlamento heyetinin Anayasa taslağını ele almak üzere siyasi taraflarla gerçekleştirdiği görüşmeler sürüyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) parlamento heyetinin Anayasa taslağını ele almak üzere siyasi taraflarla gerçekleştirdiği görüşmeler sürüyor.

IKBY Parlamento Başkanı Revaz Faik başkanlığındaki heyet, Anayasa taslağı hazırlığını görüşmek üzere Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil İl Başkanlığını ziyaret etti.

Heyet, IKBY Bölge Bakanı ve ITC Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf ve Erbil Türkmen Milletvekili İmdat Bilal tarafından karşılandı.

Görüşmeye ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Maruf, IKBY'ye özel bir anayasanın olması konusunda Irak Anayasası'nın yerel yönetime yetki verdiğini söyledi.

Anayasa taslağında tüm etnik grupların haklarının garanti altına alınması gerektiğini vurgulayan Maruf, "Bu görüşmede teklif ve isteklerimiz oldu. Anayasanın bugünkü şartlara, uluslararası yasalara uygun ve modern olmasını istiyoruz. Bu Anayasa içerisinde Türkmenlerin hem siyasi hem kültürel hem de eğitim hakları garanti altına alınsın. Çünkü Türkmenler burada ikinci millettir." diye konuştu.

Olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Maruf, yakın süreçte 20-21 kişilik Anayasa Komisyonu oluşturulacağını ve söz konusu komisyonda Türkmenlerin de yer almak istediğini ifade etti.

IKBY parlamentosunun mevcut haliyle 3 yıl daha süresi olduğunu ve sonrasında seçime gidileceğini hatırlatan Maruf, şunları kaydetti:

"Bu süre içerisinde Anayasayı yazmak istiyorlar. Anayasa, geçmişte 2009'da yazmak istenildi ama başarılı olunmadı. 2015-2016'da da yazılmak istendi ancak başarılı olmadı ve siyasi anlaşmazlıklar oldu. Bunun için ilk önce siyasi uzlaşma istiyorlar. Daha sonra Anayasa yazım süreci başlayacak. Erbil için Anayasa zaruridir."

Parlamento heyeti, geçen hafta da IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesut Barzani ile bir araya gelmişti. Heyetin ilerleyen günlerde diğer partilerin yanı sıra etnik ve dini unsurlarla da bir araya gelmesi bekleniyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel IKBY'de Anayasa taslağı hazırlığı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Kaan Yıldırım'dan Hadise ile evleneceği yönündeki iddialara cevap MEB 81 il müdürlüğüne gönderdiği kararla okullardaki sınav sürecini belirledi Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi Oğlunu boğduğu iddiasıyla tutuklanan eski Süper Lig oyuncusu Cevher Toktaş ilk duruşmada savunma yapmadı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Charlie Hebdo dergisinin skandal karikatürüne sert tepki: Ahlaksızlar, namussuzlar İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım Saadet Işıl Aksoy, bebeğinin yüzünü neden göstermediğini açıkladı: Sapıklar varken paylaşmam Hayatını bu işten kazanıyor! Görme engelli genç, çektiği fotoğraflarla büyülüyor