IKBY, Erbil'e füze saldırısı faillerinden 2 kişinin yakalandığını duyurdu - Son Dakika

IKBY, Erbil'e füze saldırısı faillerinden 2 kişinin yakalandığını duyurdu

03.03.2021 19:23
IKBY, Erbil'e füze saldırısı faillerinden 2 kişinin yakalandığını duyurdu, System.String[]

Irak'ın Erbil kentinde 15 Şubat'ta Erbil Uluslararası Havalimanı ve kente yönelik füze saldırısında bulunanlardan 2 kişinin yakalandığı açıklandı.

Irak'ın Erbil kentinde 15 Şubat'ta Erbil Uluslararası Havalimanı ve kente yönelik füze saldırısında bulunanlardan 2 kişinin yakalandığı açıklandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansına bağlı anti terör güçleri, Erbil'de gerçekleşen füzeli saldırılara ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, saldırı sonucu ele geçirilen aracın faillerin yakalanmasında önemli ipuçları verdiği ve yapılan soruşturma neticesinde saldırının 4 kişi tarafından gerçekleştirildiği bilgisine ulaşıldığı kaydedildi.

Saldırganlardan biri olan Haydar Hamza Abbas Mustafa Bayati'nin yakalandığı belirtilen açıklamada, bu kişinin, yapılan soruşturmada saldırının detaylıca nasıl gerçekleştirildiğini itiraf ettiği belirtildi.

Açıklamada, Irak merkezi hükümeti ve koalisyon güçlerince yapılan ortak çalışmalar neticesinde, saldırganlardan bir diğerinin de yakalandığı ifade edildi.

Saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen diğer 2 kişinin yakalanması için de çalışmaların devam ettiği vurgulandı.???????

Saldırıda İran yapımı roketler kullanıldı

Saldırının faillerinden Bayati'nin itiraf videosu olarak yayınlanan görüntülerde ise saldırıda İran yapımı roketler kullanıldığını belirttiği görülüyor.

Bayati, söz konusu videoda, "İsmi belirtilmeyen Ketaib Seyyid Şuheda'ya bağlı bir şahıs ile tanıştım. Araç içinde saldırı öncesi İran yapımı olan roketleri yerleştirdik." ifadesini kullandı.

Ketaib Seyyid Şuheda, İran'a yakın Haşdi Şabi çatısı altında yer alan bir milis yapılanması olarak biliniyor.

Erbil'e yönelik roket saldırısı

ABD'li güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, ABD askerlerinin konuşlu olduğu Erbil Uluslararası Havalimanı ve kente toplam 14 roketle saldırı düzenlenmişti.

Saldırıda, 1 sözleşmeli personel hayatını kaybetmiş, 3 sivil, 5 sözleşmeli personel ve 1 ABD askeri olmak üzere 9 kişi yaralanmıştı.

IKBY İçişleri Bakanlığı, saldırıda yaralanan ve hastanede tedavi gören bir kişinin ise daha sonra hayatını kaybettiği bilgisini de paylaşmıştı.

Saldırıyı Irak'taki eylemlerde daha önce ismi duyulmayan "Saraya Evliya ed-Dam" adlı bir grup üstlenmişti.

Olayın ardından bölgesel ve uluslararası bazı basın organlarında saldırının arkasında İran ve ona yakın grupların olduğuna dair iddialar ortaya atılmıştı.

Erbil'deki ABD hedeflerine 30 Eylül 2020'de de Musul'daki Haşdi Şabi milislerinin kontrolündeki bölgelerden 6 roketle saldırı düzenlenmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel IKBY, Erbil'e füze saldırısı faillerinden 2 kişinin yakalandığını duyurdu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Deniz Çoban, Cenk Tosun'un pozisyonuyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu: VAR'ın devreye girmemesi doğru Deniz Çoban, Cenk Tosun'un pozisyonuyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu: VAR'ın devreye girmemesi doğru Futbolcu Alpaslan Öztürk'ün eşi Ebru Şancı, sosyal medyada isyan etti: 2500 TL aidat ödediğimiz o güvenlikli site yönetimi istifa edin Futbolcu Alpaslan Öztürk'ün eşi Ebru Şancı, sosyal medyada isyan etti: 2500 TL aidat ödediğimiz o güvenlikli site yönetimi istifa edin Seçmen en çok hangi partilere mesafeli? Son ankette İYİ Parti büyük sürpriz yaptı Seçmen en çok hangi partilere mesafeli? Son ankette İYİ Parti büyük sürpriz yaptı İsrail Yayın Kuruluşu: İran'daki nükleer tesis patlamasının arkasında Mossad var İsrail Yayın Kuruluşu: İran'daki nükleer tesis patlamasının arkasında Mossad var İngiltere'de koronavirüse bağlı son 7 aydaki en düşük can kaybı! Sadece 7 kişi vefat etti İngiltere'de koronavirüse bağlı son 7 aydaki en düşük can kaybı! Sadece 7 kişi vefat etti Cihangir'de bir kadını taciz edip boğazına bıçak dayayan sapık yakalandı Cihangir'de bir kadını taciz edip boğazına bıçak dayayan sapık yakalandı AB Konseyi Başkanı Michel'in istifası için kadın derneklerinden imza kampanyası AB Konseyi Başkanı Michel'in istifası için kadın derneklerinden imza kampanyası Çin'den koronavirüs aşısı itirafı: Koruyuculuk seviyeleri düşük Çin'den koronavirüs aşısı itirafı: Koruyuculuk seviyeleri düşük

Son Dakika Haberleri

01:47