Koronavirüs yeni araç üretimini vurunca ikinci el araç fiyatları da her geçen gün artıyor - Son Dakika

Koronavirüs yeni araç üretimini vurunca ikinci el araç fiyatları da her geçen gün artıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle sıfır araç üretimi neredeyse durdu. Araç almak isteyen vatandaşlar, ikinci el piyasasına yönelince her 5-10 günde bir fiyatlar artıyor.

Son dönemlerde altın ve dövizin yükselmesi, pandemi nedeniyle de araç üretiminde yaşanan sorunlardan kaynaklı ikinci el araç piyasasındaki fiyat artışı devam ediyor. Adana Oto Alım Satım Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Mehmed Güveloğlu, koronavirüste ikinci dalga söylentisinin bile fiyatlara yansıdığına dikkat çekerek, her 5-10 günde bir fiyatların güncellendiğini kaydetti.

İkinci el araca artan rağbet ise fiyatları neredeyse 3'e katladı. Bazı model araçların ise aynı modelin sıfır kilometresinden daha yüksek bir ücrete satılması şaşırttı. Adana Oto Alım Satım Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Mehmed Güveloğlu ikinci el araçların yükselen fiyatları hakkında İHA muhabirine açıklamalarda bulundu.

"ARAÇLARIN YÜZDE 80'İ NAKİT SATILIYOR"

Kredi faizlerinde ki yükselişlerin ikinci el araç alım-satımını etkilemeyeceğini belirten Güveloğlu, "Bizim ikinci el araç satımında kredili satış oranımız yüzde 20. Yüzde 80'i nakit satılıyor. Enteresan bir durum var. Kredi faizleri düştüğü halde insanların parası var ve nakit alıyor. Hiç etkileyeceğini zannetmiyorum" diye konuştu.

"HER 5-10 GÜNDE ARABALARIN FİYATI DEĞİŞİYOR"

Korona virüste ikinci dalganın yaşanmasının ikinci el araç fiyatlarını daha da yükselteceğini vurgulayan Mehmed Güveloğlu, "Allah korusun öyle bir şey olmaz ama eğer olursa bu araç fiyatları ciddi anlamda yükselmeye devam edecek. Şu an ikinci el araç piyasası çok iyi durumda. Galericiler dahi ikinci el arabalarını satmak istemiyor. Sattığı zaman çünkü yerine alamıyor. 10 gün bir otomobil elinde durduğundan sonra tekrardan fiyat yükseltiyor. Her 5-10 günde arabaların fiyatları değişiyor" ifadelerini kullandı.

Koronavirüs yeni araç üretimini vurunca ikinci el araç fiyatları da her geçen gün artıyor

"ARABA ARTIK EKMEK, SU GİBİ İHTİYAÇ"

Sıfır araç üretiminde yaşanan sıkıntının ikinci el fiyatlarını arttırdığını aktaran Adana Oto Alım Satım Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Mehmed Güveloğlu, daha sonra şunları söyledi:

"Bu fiyatların böyle olması normal değil ama üretim yok. Yeni araba gelmediğinden dolayı ikinci ele talep çok ciddi. Bu pandemi sürecinde de insanlar toplu taşıma araçlarını kullanmak istemiyor ve satışlar şuanda çok iyi. Olası bir ikinci dalganın gelmesi bu araç fiyatlarını yükseltecektir. Çünkü üretim olmayacak, olmadığı içinde ister istemez yükselmeye devam edecektir. Bunun önüne kimse geçemez. Çünkü araba artık bir ekmek ve su gibi ihtiyaç. Her eve lazım."

"İKİNCİ DALGA OLURSA ÜRETİM TEKRAR DURACAK"

Fiyatların artık eski düzeyine inmeyeceğini belirten Güveloğlu, "Otomobil piyasası artık düşmez. Her şey dönüyor, dolaşıyor üretime çıkıyor. Üretim yok. Üretim olması lazım. Şuanda bir vatandaşımız hangi sıfır arabayı almak istese 3-5 ay sıra beklemesi gerekiyor ve o süre içerisinde de alıp alamayacağı meçhul. Çünkü ikinci dalga olursa üretim tekrardan duracak ve yine insanlar ikinci ele yönelecek" dedi.

Öte yandan Güveloğlu, ikinci el araç satmak için yetki belgesi zorunluluğu getirilmesinin de galericilere avantaj sağlayacağını sözlerine ekledİ.

Koronavirüs yeni araç üretimini vurunca ikinci el araç fiyatları da her geçen gün artıyor

Haber Yayın Tarihi: 12.08.2020 09:49 - Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Koronavirüs yeni araç üretimini vurunca ikinci el araç fiyatları da her geçen gün artıyor - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (17)
  • Dogru adlm : Bunu ticarete dokenler kazandlklarlnl bir anda koyocaklar cunku maliye ve ticaret bakanllgl zaten bunlara el atacaklar ve mevcut 2 el arabalarl elerinde kalacak ve slzlanmaya basllyacaklar tesvik istiyoruz diye Cevap Yaz 0 4 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Fenomen Bahar Candan'ın başörtülü pozuna tepki yağdı Belediye Başkanı Hamza Şayir, hazırladığı sürprizle gazileri sevindirdi Kocaeli'de bir kişi bebek arasından düşen çocuğa şiddet uyguladı "Kocan seni aldatıyor" mesajıyla şoke olan Eylül Öztürk, kimin gönderdiğini öğrenince ağzı açık kaldı Son dakika: Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu'nun Gebze-İzmit Kavşağı kesimini açtı: Ülkemize yıllık katkısı 595 milyon lira Tutuklanan Halil Sezai'nin oyuncu kardeşi Duygu Paracıkoğlu'dan ilginç çıkış: Kınıyorum ama o adam masum değil Jamal Musiala, Bayern Münih formasıyla Bundesliga'da gol atan en genç futbolcu oldu Oyun için çıktığı demir korkuluk, 12 yaşındaki çocuğun koluna saplandı