Son Dakika Haberleri: İkinci El Oto Esnafı Kan Ağlıyor

İkinci El Oto Esnafı Kan Ağlıyor

2 yıl önce

İkinci el oto esnafı kan ağlıyor İkinci el araçlarda pazarlık bile yapılmıyor Araç satıcısı Yusuf Ülke; "Eskiden pazarda haftalık 15-20 arabanın satılırken şimdi bu sayı 3-4'ü geçmiyor" İkinci el araç satıcısı Deniz Uyar;

İkinci el oto esnafı kan ağlıyor
İkinci el araçlarda pazarlık bile yapılmıyor
Araç satıcısı Yusuf Ülke; "Eskiden pazarda haftalık 15-20 arabanın satılırken şimdi bu sayı 3-4'ü geçmiyor"
İkinci el araç satıcısı Deniz Uyar; "3-4 aydır araba satamıyoruz"

ESKİŞEHİR - Eskişehir'de ikinci el oto alım satımı yapan oto esnafı piyasanın durgunluğundan yana dertli.
Oto alım satımlarında son günlerde durgunluk yaşanıyor. Eskişehir ikinci el oto pazarındaki oto esnafı da bu durgunluğun nedeninin Dolar, Euro ve akaryakıta gelen zamlardan kaynaklandığını söylüyor. Pazarda ikinci el araç satmaya çalışan vatandaşlardan Yusuf Ülke, eskiden haftada 15-20 araç sattıklarını şimdi ise 3-4 arabayı zor sattıklarını belirtti. Peşin para ödeyip kimsenin araç almadığını vurgulayan Ülke, "İkinci el araçta Kurban Bayramı'ndan beri çok büyük bir durgunluk var. Tabiri caizse bıçak keser gibi derler ticarette, bıçak keser gibi kesti işlerimizi. Eskiden pazarda haftalık 15-20 arabanın satıldığını görürken şimdi bu sayı 3-4 arabayı geçmiyor. Peşin para ödeyip kimse araba almıyor. Durgunluğun sebebi tabi ki Dolar'daki, Euro'daki, dövizdeki ve altındaki artışlar. Bu da ikinci ele yansıyor. Vatandaş elindekini bozdurup, araca yatırmak istemiyor. Yatıramıyor, korkuyor önünü görmekte. Biz dar gelirli insanlara hitap etmeye çalışıyoruz. Motorlu Taşıtlar Vergisi'ndeki ve sigortada ki artış satışları etkiliyor. Satışları etkileyince de bizlere yansıyor" diye konuştu.
Oto pazarında ikinci el araç satmaya çalışan Emrullah Çalışır da piyasanın durgun olduğunu belirterek, "Piyasa şu anda çok durgun. 2-3 aydan beri tamamen durgun piyasa. Şuanda hiç satış yok. İkinci el tamamen durmuş durumda" dedi.
"3-4 aydır araba satamıyoruz"
Araç satma konusunda doğru düzgün pazarlık bile yapamadıklarını kaydeden Deniz Uyar ise, "Kış geldi insanların parası yok. İnsanların yakıt masrafı artıyor. Her şey çok pahalı, her şeye zam geliyor. Milletin araç alım satım gücü de ona göre azalıyor. Piyasada dönen para azalınca bizim işlerimizi de olumsuz etkiliyor. 3-4 aydır araba satamıyoruz. Sıfır araçlara da zam geliyor. Bu ikinci el piyasasını etkiliyor. Bu yüzden insanlarda para yok, satamıyoruz. Pazarlık bile yapamadık kimseyle. Birisiyle el sıkışsak belki satışımız olacak ama insanlar sadece sorup geçiyor" ifadelerini kullandı.
Son olarak piyasanın geçen yıl daha canlı olduğunu aktaran Fikret Harlar da şunları söyledi; "Piyasa çok durgun. 2-3 aydır bayağı durgun. Para sıkıntısı var piyasada. Geçen yıla göre fiyatlar biraz yüksek ama normal. Geçen yıl iyiydi durgun değildi. Bu sene daha durgun."Tıp Öğrencisi Kardeşini Kalbinden Bıçaklayıp Öldürdü, Annesini Yaraladı Hakkında Soruşturma Başlatılan Müjdat Gezen: Kimin Kaçacağını Biliyorum Ama Söylemem

Son Dakika! Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş Hakkında Soruşturma Başlatıldı