İkinci el araç piyasasında fiyatlar şubat sonu yükselecek - Son Dakika

İkinci el araç piyasasında fiyatlar şubat sonu yükselecek

23.01.2021 10:01

Pandemiden dolayı satışları durma noktasına gelen ikinci el araç piyasasında, fiyatlar iyice düştü. Otomobil almak isteyenler için fırsat zamanı olduğunu söyleyen İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık, fiyatların şubat ayından sonra artacağını kaydetti.

Koronavirüs salgını ile birlikte üretimi duran sıfır araçlar, artan talebi karşılayamayınca ikinci el araç piyasasında hareketliliğe neden olmuştu. Ancak oldukça hareketli hale gelen ve fiyatları artan ikinci el araç piyasası, son aylarda neredeyse durma noktasına geldi.

"İKİ AYDIR TELEFONLARIMIZ ÇALMIYOR"

Taleplerin düşmesine bağlı olarak satışların durması, orta sınıf araçların fiyatlarını yüzde 20'lere kadar düşürdü. Neredeyse 2 aydır işlerin olmadığını söyleyen, Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık, "İkinci el otomobil piyasası bir süre önceki rüzgarla birlikte iki kat zamlanmıştı. Bunun sonucunda da iş değişti. Şu anda piyasa aşağıya geldi. Piyasa artık durdu. Yaklaşık iki aydır telefonlarımız çalmıyor." dedi.

Satışları durma noktasına gelen ikinci el araçlarda fiyatlar düştü


YÜKSEK FAİZ İŞLERİ DURDURACAK

Faizlerin yüksek olmasından dolayı işlerin duracağını kaydeden Kınık, "Pahalı arabalarda geri gelme daha da çoğaldı. Döviz geri geldiği müddetçe, faizler yüksek olduğu müddetçe bizim de araba işimiz biraz duracaktır. 1 milyon TL'lik lüks arabalarda 150 bin TL kadar aşağı gelme oldu. Hala da rakamlar aşağıya doğru geliyor gibi. Orta sınıf otomobillerde de yüzde 20 oranında bir indirim oldu. Bundan iki ay önce 100 bin TL olan bir otomobil, 80-85 bin TL'ye kadar geriledi" ifadesinde bulundu.

FİYATLAR DAHA FAZLA DÜŞMEYECEK

Fiyatların daha fazla aşağı düşmeyeceğini belirten İbrahim Kınık, sözlerine şöyle devam etti: "Bu düşüşler internetteki satış fiyatlarına pek yansımadı. Otomobili yüksek fiyattan alanlar malına kıyıp, fiyatı da bir anda aşağıya indiremiyor. Bir şekilde malını satmak zorunda. Piyasada hareketliliğin tekrar oluşması için piyasanın oturması gerekiyor. İnsanlar bu rakamlara alıştıktan sonra yaza doğru her şey düzelir diye umuyoruz. Sıfır araç girişi çoğalınca piyasa aşağıya inmeye başladı. Çoğu bayide sıfır araba mevcut. Piyasalar şu anda yavaş yavaş oturmaya başladı. Araba alacak insanlar, araba tercihini yapıp alsınlar. Bundan sonra fiyatlar çok da aşağıya inmez. Fiyatlar ancak bu kadar geriler."

Satışları durma noktasına gelen ikinci el araçlarda fiyatlar düştü

"OTOMOBİL ALMAK İÇİN FIRSAT ZAMANI"

Otomobil almak için şu anda tam zamanı olduğunu dile getiren Kınık, "Fiyatlar geçen sene bir dönem yüzde 100 yükselmişken, şu anda ise yüzde 20 oranında düştü. Yılbaşından sonra fiyatlar düşmeyi de bıraktı. Şu anda ikinci el otomobil almak isteyenler için fırsat zamanı. Çünkü Şubat ayından itibaren fiyatlar yükselebilir. Bu yükselme trendi de yılsonuna kadar gidebilir. 1 milyon TL ve üstü lüks arabalarda piyasa canlanmaz. Bunlarda alım gücü düşük. Ama 50 bin 500 bin TL arasındaki otomobillerde fiyatlar yükselebilir. Biz de internet satışlarını takip ediyoruz. Arayan olmasa bile favoriye alınan araç sayısı her gün artıyor. Alabilme düşüncesi ve bir arayış olduğunu gözlemliyoruz. Bundan dolayı da orta sınıfta fiyatlar daha düşmez, artabilir." ifadelerinde bulundu.

İkinci el araç piyasasında fiyatlar şubat sonu yükselecek

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi İkinci el araç piyasasında fiyatlar şubat sonu yükselecek - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (6)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Göztepe maçı sonrası Ülker Stadı'nın zemini tamamen düzeldi Önemsemediği dişi yüzünden tüm vücudunu enfeksiyon saran adam canını zor kurtardı Esra Dermancıoğlu, kendisinden 15 yaş küçük oyuncu Murat Balcı ile aşk yaşıyor Şarkıcı Reynmen hakkında 4 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi Son Dakika! İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den Ümit Özdağ'ın istifasıyla ilgili ilk yorum: Kendisine başarılar diliyorum Yeni evli çift, içi altın dolu çantayı gölet kenarındaki kamelyada unuttu Trabzon'da cenazeye katılan 100 kişiden 40'ının Covid- 19 testi pozitif çıktı 2 kardeşini öldüren zanlı yakalandı, acılı babanın feryatları yürek dağladı