İktibas'ın Eylül Sayısı 'Suriye' Gündemi ile Çıktı - Son Dakika

İktibas'ın Eylül Sayısı 'Suriye' Gündemi ile Çıktı

07.09.2012 20:21
İktibas'ın Eylül Sayısı 'Suriye' Gündemi ile Çıktı, System.String[]

İktibas, Eylül sayısında manşete "Suriye'de Yaşanan Kanlı Değişim Süreci"ni taşıyor

Müslümanların yakıcı gündemi olan Suriye konusunun incelendiği Yorum bölümünde değişen dünya şartlarının zorlaması ile bölgede 'demokratik' bir değişim ve dönüşüm atmosferi yaşandığı vurgulanırken Baas rejiminin yapısal esnekliğe sahip olmaması nedeniyle bu dönüşümü göze alamadığı belirtiliyor. İran ve Rusya gibi ülkelerin stratejik kaygıları ile ABD'nin de sürecin uzamasında yarar görmesinin, Suriye'yi bu değişim ve dönüşüm sürecinin en kanlı ve komplikasyonları en fazla ülkesi haline getirdiği kaydediliyor.

İktibas bu sayısında Türkiye'nin terör çıkmazını da değerlendiriyor ve buna sebep olan devletin 'İslamsız' politikaları eleştiriliyor. Bu yanlış politikalarla birlikte, terör eylemlerinin sadece bir işe yaradığı, Türk ve Kürt halkının kardeşlik, dostluk duygularına kastettiğinin altı çiziliyor.

Ağustos ayında gündeme hızlı bir giriş yapan 'İslamcılık' tartışmalarının hangi boyutta değerlendirilmesi gerektiği de yorumlanan derginin bu sayısında Kavram bölümünün konusu ise "Eğlence"…

Atasoy Müftüoğlu "Zihinsel Perişanlıklar ve Mezhep Holiganlıkları" başlığını taşıyan yazısında Ortadoğu'ya yönelik emperyalist yeniden şekillendirme girişimlerinin "demokratikleştirme" üst başlığı altında sürdürüldüğünü, bölgede Sünni kökenli İslamî oluşumların küresel sisteme dâhil edilirken, sistem karşıtı Şii unsurların marjinalleştirildiğini kaydediyor.

Dergide ayrıca Murat Kirişçi, Osman Coşkun, Mustafa Atav, Dilek Buz, Mustafa Bozacıoğlu, Şükrü Hüseyinoğlu, Bünyamin Zeran da yazılarıyla okurlarına sesleniyor.

İktibas'ın Eylül Sayısı 'Suriye' Gündemi ile Çıktı

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İktibas'ın Eylül Sayısı 'Suriye' Gündemi ile Çıktı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Son Dakika: Türkiye'de 20 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 74 can kaybı, 1894 yeni vaka tespit edildi Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli koronavirüs aşısında hedefi belirledi: Önümüzdeki bahar aylarına kadar aşı meselesini çözeceğiz Son Dakika: Ortaokullarda 5., liselerde de 9. sınıflar 2 Kasım'da yüz yüze eğitime başlıyor Dünyanın en hızlı büyüyen yayıncısı Rachell Hofstetter'ın yayını bir ayda 11 milyon kez izlendi İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Bu görüntüler bugün çekildi! Alanya'da sahiller yaz aylarını aratmadı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı