İktisat Mimarları BİLGİ'de Buluşuyor - Son Dakika

İktisat Mimarları BİLGİ'de Buluşuyor

04.06.2015 09:21
İktisat Mimarları BİLGİ'de Buluşuyor, System.String[]

İstanbul Bilgi Üniversitesi, ekonomi biliminin en önemli toplantılarından biri olan Ekonomik Tasarım Konferansı'na ev sahipliği yapacak.

1- 4 Temmuz 2015'te gerçekleştirilecek konferans, iktisadi tasarım alanının dünyaca ünlü bilim insanlarını ağırlayacak. Konferansın yan etkinliği olarak 30 Haziran ve 1 Temmuz 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek Deneysel İktisat Doktora Okulu'na dünyanın en önemli üniversitelerinden doktora öğrencileri ve genç araştırmacılar katılacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü, 1 – 4 Temmuz 2015 tarihlerinde Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi biliminin dünyadaki en önemli toplantılarından İktisadi Tasarım Konferansı'na ev sahipliği yapacak. İktisadi Tasarım Topluluğu (Society for Economic Design) tarafından dünyanın en saygın üniversitelerinde iki yılda bir düzenlenen konferans, bu yıl Murat Sertel İleri İktisadi Araştırmalar Merkezi'nin organizasyonuyla İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek.

İktisadi Tasarım alanında hayata dokunan 200 çalışma

Uluslararası arenada büyük saygınlığa sahip konferansta, ekonomiden siyasete, bilgisayar teknolojilerinden eğitime farklı disiplinlerde çalışmalar yürüten bilim insanlarının ortak uygulama sahası olan İktisadi Tasarım alanında, dünyanın önemli üniversitelerinde yapılan yaklaşık 200 çalışma katılımcılarla paylaşılacak. Her birinde dört farklı sunumun yer alacağı 66 oturumdan oluşan konferansta; çevre kirliliğini önleme amaçlı yasaların, okullara öğrenci yerleştirme yöntemlerinin, böbrek nakillerinde uygulanacak eşleştirme prensiplerinin, seçim sistemlerinin, ihalelerin kontratların ve anlaşmaların tasarımı gibi geniş yelpazede başlıklar konuşulacak.

Ekonomide çığır açan uzmanlar katılacak

İktisadi Tasarım Konferansı 2015, İktisadi Tasarım alanında dünya çapında çalışmalara imza atan bilim insanlarını konuk konuşmacı olarak ağırlayacak. Ekinliğin en özel konuklarından biri; Mekanizma Tasarım Teorisi'nin temelleri atarak 2007 Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanan Eric Maskin olacak. Harvard Üniversitesi'nde ekonomi profesörü olarak çalışmalar yürüten Mascin, uzmanlık alanında yer alan Oyun teorisi, Sosyal Seçim Teorisi ve Anlaşma Teorisi gibi konularda araştırma ve deneyimlerini paylaşacak.

Konferansın bir diğer önemli konuşmacısı, deneysel ekonomi alanında öncü çalışmalar yürüten ABD Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Ekonomi Profesörü Charles Plott olacak. Başarılı ekonomist konferansta, Deneysel Ekonomi ve Politika Tasarımı'ndaki güncel çalışmaların yanı sıra, Mekanizma Tasarımı, Seçim Teorisi, Sosyal Seçim Teorisi gibi uzmanlık konuları çerçevesinde konuşma yapacak.

Oyun Teorisi'nin önde gelen isimlerinden Princeton Üniversitesi Ekonomi Profesörü Stephen Morris, özel konuşmacıları arasında yer alacağı konferansta Oyun Teorisi, Ekonomi Teorisi, Mekanizma Tasarımı konularındaki çalışmalarını katılımcılara aktaracak. Ekonomi, teknoloji ve mühendislik alanlarını birleştirerek Oyun Teorisi'nin en yenilikçi alt araştırma alanı olan Mekanizma Tasarımı'nın global uzmanlarından Prof. Dr. Rakesh Vohra ise konferansın dördüncü özel konuşmacısı olacak. Pensilvanya Üniversitesi Ekonomi Profesörü Vohra, Mekanizma Tasarımı çalışmalarında odaklandığı kaynakların paylaşımının optimizasyonu ve ideal paylaşımı belirleyen dinamikler konusu başta olmak üzere bu alandaki araştırmalarını paylaşacak.

Deneysel Ekonomi Uzmanlarından Doktora Dersleri

İktisadi Tasarım Konferansı 2015 kapsamında Türkiye'de ilk ve tek olan İstanbul BİLGİ Ekonomi Laboratuvarı (BELİS) tarafından 30 Haziran - 1 Temmuz tarihlerinde Deneysel Ekonomi Doktora Okulu düzenleniyor. Gary Bolton (The University of Texas at Dallas), Jordi Brandts (Institute for Economic Analysis, Barcelona), Seda Ertaç (Koç University), Ayça Ebru Giritligil (İstanbul Bilgi University), Emin Karagözoğlu (Bilkent University) ve Charles Plott'un (California Institute of Technology) ders vereceği okula dünyanın önde gelen üniversitelerinden seçilen doktora öğrencileri ve genç araştırmacılar katılacak.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İktisat Mimarları BİLGİ'de Buluşuyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü Teknik direktör İrfan Buz, Kasımpaşa'daki görevinden 14 gün sonra istifa etti Bu fırsat kaçmaz! Yapılandırma ile 251 bin liralık borç 99 bin liraya düşecek Bülent Ersoy, hayvanseverleri yine kızdırdı! Yakasında tilki kafası bulunan kürke tepki yağıyor Son Dakika! İçişleri Bakanlığı tutuklu Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'u görevden uzaklaştırdı Türkiye'nin ilk deniz füzesi ATMACA'da seri üretim süreci başladı Bu hafta sonu kısıtlama var mı, kaçta başlayacak? İşte tüm detaylar Kumar oynarken yakalanan 16 kişiye 50 bin lira ceza kesip, 'kumarın zararlarını anlatan' kitap hediye ettiler